To najrzadsze imię w Polsce. "Nie jest objaśnione w żadnym słowniku"

Dowód
To najrzadsze imię w Polsce. "Nie jest objaśnione w żadnym słowniku"
Źródło: Andrzej Rostek/Getty Images

W 1971 roku mieszkanka Rawy Mazowieckiej otrzymała unikatowe imię. Do 1995 roku zostało one nadane tylko raz w Polsce, a dziś w rejestrze PESEL w ogóle nie widnieje. Sprawdź, co ono oznacza.

Dalsza część tekstu pod wideo:

DD_20230925_Imiona_REP
Czy można dać dziecku nietypowe imię?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nelosława - co oznacza to imię?

Mieszkanka Rawy Mazowieckiej, która urodziła się w 1971 roku, otrzymała imię Nelosława. Zaciekawiona, czy jest więcej kobiet o tym imieniu oraz co ono oznacza, napisała do Rady Języka Polskiego.

"Uprzejmie proszę o informacje dotyczące mojego imienia, gdyż nie ma go w żadnym wykazie imion. Do dzisiaj moje imię wywołuje zdziwienie i zainteresowanie, a wszelkiego rodzaju urzędy i instytucje państwowe przekręcają je na setki najróżniejszych sposobów. Z informacji, jakie udało mi się uzyskać, jestem podobnież jedyną kobietą w Polsce, która nosi imię: NELOSŁAWA, ale wydaje mi się to wręcz niemożliwe. Nie ukrywam, że jest to dla mnie nierozwikłana zagadka (urodziłam się w 1971 r. w Rawie Mazowieckiej)" - brzmiał fragment jej wiadomości zamieszczony przed laty na stronie rjp.pan.pl.

Nelosława - imię, które do roku 1995 roku nadano tylko raz

Mieszkanka Rawy Mazowieckiej otrzymała odpowiedź na nurtujące ją pytania.

"Imię Nelosława należy do wyjątkowych (jeden raz, do roku 1995, nadane w Polsce), dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku. Utworzono je na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich: Dobrosława, Miłosława, Władysława itp., późniejsze Kwietosława" - odpisała wówczas prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa z RJP.

Jak wyjaśniła, drugi człon imion złożonych (dwuczłonowych) "-sław (-sława)" był najczęściej używany do tworzenia tzw. imion życzących. "W związku z częstością użycia zaczął być odczuwany jako przyrostek i zaczęto tworzyć imiona powstałe z połączenia jakiegoś imienia i tej właśnie cząstki, np. już w staropolszczyźnie - Janisław (od imienia Jan). Imię Nelosława jest utworzone według tego wzoru, od imienia Nela: Nel(o) + -sław, gdzie "-o" jest łącznikiem" - tłumaczyła językoznawczyni.

Zdaniem prof. dr hab. Aleksandry Cieślikowej nadający imię Nelosława mógł chcieć połączyć tradycję ze współczesnością.

"Pierwszy człon imienia – Nela to prawdopodobnie skrócenie od Petronela lub Kornelia. Może pochodzić też od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce (Nel – bohaterka powieści Sienkiewicza "W pustyni i puszczy")" - przyznała profesor.

Co ciekawe, w rejestrze PESEL (stan 19.01.2024) nie widnieje żadna osoba, która nosi imię Nelosława. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości