Wybrano najpiękniejsze imię na świecie. Polki mogą być dumne

Źródło: Dzień Dobry TVN
Znamy najpopularniejsze imiona dla dzieci w Polsce
Znamy najpopularniejsze imiona dla dzieci w Polsce
Masz 6 miesięcy, by łatwo zmienić imię dziecka
Masz 6 miesięcy, by łatwo zmienić imię dziecka
Andrzej – imię czy charakter?
Andrzej – imię czy charakter?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytanii wyłonili najpiękniejsze żeńskie imię na świecie. Jest ono popularne w 40 krajach, w tym Polsce. Oto wyniki badania.

Badacze ustalili najpiękniejsze imię dla dziewczynek

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmigham pod przewodnictwem profesora lingwistyki kognitywnej doktora Bodo Wintera przeanalizowali listę najpopularniejszych imion dla dziewczynek w 40 krajach, po czym przyjrzeli się reakcjom ludzi na wypowiadane na głos nazwy. Podczas oceny wzięli pod uwagę takie kryteria jak m.in. brzmienie imienia oraz jego znacznie.

Z badania Brytyjczyków, które zostało przeprowadzone w 2022 roku, wynika, że najpiękniejszym żeńskim imieniem jest Sophie (polskojęzyczna wersja - Zofia). Swoją decyzję argumentowali idealną wręcz melodyjnością oraz wyjątkowym znaczeniem. Przypomnijmy, że imię Sophia pochodzi z języka greckiego i oznacza "mądrość". 

Zofia - najczęściej nadawane imię w Polsce

Ustalenia naukowców idealnie wpasowały się w gusta Polek i Polaków. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji imię Zofia było najczęściej wybierane w 2023 roku. Otrzymało je aż 4968 dziewczynek. Inne popularne imiona to: Zuzanna (4800), Laura (4602), Hanna (4565), Maja (4461), Julia (4254), Oliwia (3846), Pola (3692), Alicja (3593), Maria (3137).

Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, na popularności zyskuje też imię Sofia. W ciągu ostatniego roku nadano je 393 razy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: parenting.pl/Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło zdjęcia głównego: Bb-doll/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości