Technologia

Czy telefony nas podsłuchują? Ekspert: "Zostawiamy tak ogromną ilość śladów cyfrowych, że nie potrzebują tego robić"

Technologia

Aktualizacja:

Czy telefony nas podsłuchują?

Z tego typu stwierdzeniami zetknęliśmy się już wszyscy, na przykład od znajomego, który przez cały wieczór rozmawiał o meblach, a następnie wszędzie zaczęły mu pojawiać się ich reklamy.

Z takimi stwierdzeniami jest jeden problem: brak dowodów na bezpośredni związek - twierdzi dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

Najbardziej znane badania na świecie, przeprowadzone parę lat temu w Wielkiej Brytanii nie potwierdzają tej tezy. Kilkadziesiąt smartfonów badanych przez dłuższy okres nie wykazało, że giganci technologiczni jak Facebook, Google czy YouTube nas podsłuchują. Nie jest to wynik ich dobrej woli, tylko tego, że my po sobie w sieci zostawiamy tak ogromną ilość danych, śladów cyfrowych, że nie potrzebują tego robić. Koszt związany z tego typu działaniami byłby dużo wyższy, niż po prostu pozyskiwanie naszych śladów

- podkreśla rozmówca Dzień Dobry TVN. Ale - jak zaznacza - to nie oznacza, że nasze telefony nie bywają podsłuchiwane. Nie podlega dyskusji, że włączenie mikrofonu albo aparatu przez program szpiegowski i podsłuchiwanie człowieka jest możliwe i ma miejsce.

Czy jest to zgodne z prawem?

Oczywiście nie jest. Większość z takich działań to przestępstwo, gdyż podsłuch dopuszczalny jest w Polsce tylko w oparciu o przepisy prawa.

Jak rozpoznać, czy telefon jest na podsłuchu?

Podsłuch w telefonie wykryją specjalne aplikacje oraz programy antywirusowe. W sklepach detektywistycznych można też nabyć wykrywacz , który wyposażony jest w specjalne czujniki pozwalające z dużą dokładnością określić, czy aparat jest na podsłuchu.

Podsłuch w telefonie można również wykryć samemu za pomocą specjalnych uniwersalnych kodów wprowadzanych z poziomu klawiatury. Przekonamy się o tym wybierając *#21#.

Operator ma obowiązek w tym momencie pokazać komunikat, czy połączenie zostało przejęte przez innego użytkownika. Jeśli pojawił się komunikat "połączenia przechwycone przez" i numer telefonu, to powinni Państwo niezwłocznie zwrócić się do swojego operatora. Każdy operator jest zobowiązany poinformować o tym, czy połączenia zostały przechwycone czy nie . Zalecam tego typu zabiegi

- radzi dr Maciej Kawecki.

Co jeszcze możemy zrobić?

Przede wszystkim - rozważnie klikać w linki, odwiedzać autoryzowane strony internetowe, ściągać aplikacje mobilne ze sklepów znanych i renomowanych, a nie tych przy okazji znalezionych w sieci

- wylicza ekspert ds. nowych technologii.

Czy telefony komórkowe nas śledzą?

Jeżeli wyszukiwarki, z których korzystamy, mają włączoną opcję GPS, lokalizacja naszego urządzenia udostępniana jest im w czasie rzeczywistym. To oznacza, że pozyskują one informacje o całej ścieżce naszej dziennej aktywności. Do częściowego śledzenia użytkowników mogą posłużyć też niektóre z najpowszechniejszych aplikacji, np. usług przewozowych, które gromadzą informację o wszystkich naszych trasach.

Szczególne znaczenie mają tzw. BTS-y. Są to, należące do operatorów telekomunikacyjnych, stacje bazowe, które identyfikują wszystkie – nawet wyłączone - urządzenia końcowe, znajdujące się w ich okolicy. W dużych miastach, poprzez większą częstotliwość nakładających się BTS-ów, z ich wykorzystaniem możliwe jest zidentyfikowanie wyłączonego telefonu z dokładnością nawet do kilku metrów. Informacjami tymi w pewnym zakresie dysponują operatorzy telekomunikacyjni.

Czy telefon cię podsłuchuje? Obejrzyj reportaż:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości