Jak powstał taniec jazz? Historia i opis tańca

Julenochek/Getty Images
Julenochek/Getty Images
Jazz to taniec, który łączy w sobie elementy baletu, tańca akrobatycznego i tańca modern. Tancerze mogą w tańcu jazzowym w dużym stopniu improwizować, ponieważ ograniczają ich jedynie dwie rzeczy: rytm i policentryzm (zdolność izolowania poszczególnych części ciała). Jak tańczyć jazz?

Taniec jazzowy powstał na podstawie baletu, jednak wyróżnia się on większą ekspresją, swobodą ruchu i brakiem formalnych ograniczeń, tancerze mogą więc w dużym stopniu improwizować. Obecnie można spotkać kilka odmian tańca jazzowego, m.in. modern jazz, lirycal jazz lub latin jazz. Z boku taniec jazzowy sprawia wrażenie niezwykłej lekkości, jednak w rzeczywistości to jedna z najbardziej wymagających technik tanecznych. Taniec jazzowy można najczęściej zobaczyć w teatrze, np. w musicalach.

Taniec jazz: krótka historia

Taniec jazzowy został stworzony przez Afroamerykanów i powstał pod koniec XIX w., w czasie, gdy w Stanach Zjednoczonych jeszcze panował system niewolnictwa. W tym czasie na deskach teatrów można było zobaczyć jedynie balet. Taniec jazzowy, ze względu na odejście od klasyki, zrezygnowanie z formalnych ograniczeń i dużą ekspresję wzbudzał na początku swojego istnienia kontrowersje, jednak szybko stawał się on popularny. W latach 20. XX w. nastąpił prawdziwy rozkwit tańca jazzowego. Następnie po I wojnie światowej taniec jazzowy razem z muzyką jazzową zyskiwały coraz większą popularność.

Taniec jazz stał się popularny na Starym Kontynencie w latach 60. XX w. dzięki kultowemu musicalowi "West Side Story", który jest zresztą wciąż wystawiany. Na fali popularności musicalu w krajach zachodniej Europy zaczęły powstawać szkoły tańca oferujące naukę tańca jazzowego.

Taniec jazz – do jakiej muzyki można go tańczyć?

Początkowo jazz był muzyką do tańca jazzowego, jednak obecnie można go tańczyć do praktycznie każdego rodzaju muzyki. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących doboru muzyki, ponieważ sam taniec jest bardzo plastyczny. Jeden ze stylów jazzowych – pop jazz – wykorzystuje np. muzykę, która jest aktualnie popularna. Liczy się głównie to, na jaki styl taneczny zdecydują się performerzy. Muzyka powinna być dostosowana do tego, co chcą przekazać tancerze, do nastroju i emocji wyrażanych poprzez taniec.

Taniec jazzowy: technika

Technika tańca jazzowego z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Już podstawy tańca jazz wymagają dobrego rozciągnięcia, płynności ruchów i koordynacji ruchowej. W opanowaniu kroków tańca jazz bardzo pomaga znajomość co najmniej podstaw baletu. Charakterystyczne dla tańca jazzowego są izolacje i kontrakcje. Izolacje to technika polegająca na poruszaniu jedną częścią ciała. Dla Afroamerykanów, którzy wymyślili taniec jazzowy, było to rzeczą naturalną, jednak dla Europejczyków ciało w tańcu przez długi czas było traktowane jako całość, dlatego też przyjęcie innego sposobu pracy z ciałem było dużą nowością dla wielu tancerzy. Typowe figury tańca jazzowego to np. szpagat jazzowy, piruet jazzowy czy skok jazzowy.

Stroje do tańca jazz to luźne ubranie niekrępujące ruchów i "jazzówki", czyli miękkie buty, które nie ograniczają ruchu stóp. Taniec jazzowy można też tańczyć boso.

Taniec jazz dla początkujących

Osobom obserwującym występy tancerzy jazzowych może wydawać się, że to łatwy do opanowania taniec, wyróżnia się on bowiem niezwykłą lekkością ruchów i dynamiką. W rzeczywistości taniec jazzowy jest uważany za jeden z najbardziej wymagających tańców na świecie. Lekkość ruchów podczas występu wymaga od tancerza wielu godzin treningów i ciągłego doskonalenia się.

Taniec jazz nie jest polecany każdemu. Osoby, które chcą zacząć trenować taniec jazzowy, muszą być gibkie, silne i mieć dużą świadomość własnego ciała. Nauka tańca jazz powinna się rozpocząć dobrym opanowaniem podstaw baletu. Dzięki temu tancerz będzie mieć dobry balans ciała, rozciągnięcie i równowagę. Równie ważna jest praca nad indywidualnym poczuciem rytmu. Początkująca osoba powinna na początku swojej przygody z tańcem jazzowym opanować amortyzację podczas skoków, żeby w przyszłości uniknąć kontuzji. Następnie powinna ćwiczyć takie figury jak piruety i szpagaty jazzowe.

Jednak taniec jazzowy to nie tylko kroki i technika. W tym tańcu równie ważna jest ekspresja tancerza. Brak formalnych ograniczeń pozwala na improwizację i prawdziwe wyrażanie siebie i swoich emocji podczas tańca jazzowego. Nie bez powodu "jazz" w kulturze Afroamerykanów pierwotnie oznaczał ekstazę i siłę.

W większych miastach działa wiele szkół tańca oferujących naukę tańca jazzowego. Przy wyborze szkoły warto wcześniej dokładnie sprawdzić doświadczenie nauczycieli.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jazzowa rodzina Miśkiewiczów

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Ewa Pajor nowym nabytkiem FC Barcelony. Rekordowy transfer polskiej piłkarki

Ewa Pajor nowym nabytkiem FC Barcelony. Rekordowy transfer polskiej piłkarki

Nowa moda w przedszkolach mocno poróżniła rodziców

Nowa moda w przedszkolach mocno poróżniła rodziców

Nurogęsi maszerują przez Warszawę. "Pokonują trudną drogę"

Nurogęsi maszerują przez Warszawę. "Pokonują trudną drogę"

Pogoda na środę, 17 kwietnia. Czy powrócą zimowe opady?

Pogoda na środę, 17 kwietnia. Czy powrócą zimowe opady?

Przepisy na lekkie i tanie wiosenne dania. Propozycje Darii Ładochy

Przepisy na lekkie i tanie wiosenne dania. Propozycje Darii Ładochy

Pogoda na wtorek, 16 kwietnia. W części kraju śnieg i burze. Alerty IMGW dla kilku województw

Pogoda na wtorek, 16 kwietnia. W części kraju śnieg i burze. Alerty IMGW dla kilku województw

Horoskop na wtorek. Będziemy zastanawiać się nad tym, co z miłością w naszym życiu

Horoskop na wtorek. Będziemy zastanawiać się nad tym, co z miłością w naszym życiu

Dzień Dobry TVN w środę, 17 kwietnia 2024 r. Co będzie w programie?

Dzień Dobry TVN w środę, 17 kwietnia 2024 r. Co będzie w programie?

Horoskop dzienny na środę, 17 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na środę, 17 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na środę, 17 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop dzienny na środę, 17 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów