Szyszkielniki – wymyślone święto dla miłośników natury. Czego symbolem jest szyszka?

Szyszkielniki to święto, które wymyślił Michał "Szyszkodar" Klimczyk wraz ze swoją koleżanką, Dagny. Co świętuje się w ramach tego wydarzenia? Jakie są jego obowiązkowe punkty?

Szyszkielniki - święto sadzenia drzew

Wymyślone święto to jedno, ale wiąże się z nim także wymyślona postać – Szyszkodar, czyli słowiański duch leśny, który obdarowuje ludzi szyszkami, a w zamian prosi o opiekę nad środowiskiem naturalnym.
- Szyszkodar na pewno bardzo lubi jeże, bo wszyscy bardzo lubimy jeże. Na ramieniu siedzi mu wiewiórka – wskazuje Dagny Dobrowolska.
Trzonem obchodów jest podarowanie sobie szyszki, jako symbolu odrodzenia się natury. Szyszka zawsze była kojarzona - i to we wszystkich kulturach – ze źródłem życia – dodaje.

Szyszka – symbol szczęścia

Jak wyjaśnia Michał "Szyszkodar" Klimczyk, szyszka jest symbolem szczęścia, płodności, obfitości, łaski, dobrobytu.
- Człowiek, który ma symbol szyszki przy sobie będzie postrzegany jako atrakcyjny – zauważa twórca święta, który sam wytatuował sobie na ręce właśnie szyszkę.
Szyszkielniki z założenia są pozytywnym, rodzinnym świętem.
– Nie mamy narzuconych żadnych schematów, obchody i potrawy wymyślamy sami – podkreśla Dagny. Jedną z "tradycji" jest to, że do szyszkielnikowego gulaszu wrzuca się małą szyszkę, a kto ją znajdzie, będzie miał szczęście. Punktami obowiązkowymi są posadzenie drzewa i podarowanie sobie szyszki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Kamila Glińska
Reporter: Izabela Kaczyńska
Pozostałe wiadomości