Styl życia

Planowanie ciąży a szczepienia przeciw COVID-19. Dr Paweł Grzesiowski wyjaśnia

Styl życia

Aktualizacja:

W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. Czy są bezpieczne dla kobiet planujących ciążę? Odpowiedzi na to pytanie udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Szczepienie przeciw COVID-19 a ciąża

Koronawirus, szczepienia czy przebieg zakażenia wciąż rodzi wiele pytań. Wątpliwości na temat COVID-19 rozwiewają nasi eksperci, którzy odpowiadają na wiadomości nadesłane za pomocą formularza. Jedno z ostatnich pytań dotyczyło szczepień i planowanej ciąży:

- Czy szczepienie na COVID-19 jest bezpieczne dla kobiety, która planuje w najbliższym czasie zajść w ciążę? - zapytała widzka Dzień Dobry TVN.

Nad odpowiedzią pochylił się dr Paweł Grzesiowski. - Szczepienia przeciwko COVID-19 nie mają jeszcze pełnych badań klinicznych, jeżeli chodzi o udział kobiet w ciąży czy kobiet planujących ciążę. Natomiast z działania tych szczepionek i badań eksperymentalnych z udziałem zwierząt wiemy, że nie wpływają na narządy, które są odpowiedzialne za płodność. Również stwierdzono, że szczepionki przeciw COVID-19, które są obecnie zarejestrowane, nie mają działania uszkadzającego na płód, ani na kobietę w ciąży - wyjaśnił.

Czy zatem kobiety, które w niedalekiej przyszłości chcą zostać matkami mogą bez obaw się szczepić?

- Nie ma żadnych ograniczeń w zakresie planowania ciąży, jak i podawania szczepionki podczas ciąży - wytłumaczył ekspert.

Szczepienia przeciw COVID-19 kobiet w ciąży

Czy kobiety, które już spodziewają się narodzin dziecka powinny się zaszczepić przeciw COVID-19? W tym temacie wywiadu niedawno udzielił ginekolog dr Jacek Tulimowski. Stwierdził on, że decyzja o podaniu preparatu kobiecie w ciąży nie jest prosta, ale należy ją rozważyć z kilku względów.

- Jeśli porównamy korzyści ze szczepienia do ewentualnego ryzyka, to szczepienie ciężarnych przeciw SARS-CoV-2 wydaje się rozsądnym postępowaniem. Jednak ja się zgadzam z rekomendacjami brytyjskiego rządu, który nie zaleca obecnie rutynowych szczepień kobiet ciężarnych. Rekomenduje natomiast szczepienia tym kobietom w ciąży, które są szczególnie narażone na zakażenie SARS-CoV-2 lub mają czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 - powiedział dr Tulimowski. Przypomniał także, że kilka dni wcześniej w Polsce zaszczepiła się lekarka będąca w ciąży.

Cały artykuł przeczytasz tutaj:

Ginekolog o szczepieniach przeciw COVID-19 dla ciężarnych

Zobacz też:

"Lektury szkolne nie dotyczą świata młodych ludzi". Jak przekonać dzieci i młodzież do książek?

Polacy chorują ze stresu. Jak sobie z nim radzić? Lekarz: "Wystarczy wprowadzić w życie zasadę czterech S"

Poruszająca historia Anny Frank i Evy Schloss. "Miałam wtedy 15 lat i nie byłam gotowa na śmierć"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Jola Marat

Pozostałe wiadomości