Styl życia

Drugie życie niepotrzebnych przedmiotów. "Zawróciliśmy z drogi na wysypisko 500 ton mebli"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Daria Pacańska
Styl na wagę złota. Meble z drugiej ręki
Styl na wagę złota. Meble z drugiej ręki
wideo 2/6

"Styl na wagę złota" to cykl nie tylko o modzie z odzysku. Tym razem pokazujemy, jak ocalić przed śmietnikiem meble, które zalegają nam w domach czy naszych firmach. Dziennikarka dziendobry.tvn.pl Daria Pacańska przyjrzała się procesowi ich odnawiania oraz uczestniczyła w renowacji komody.

Meble z drugiej ręki

ReStore to sklep charytatywny, który otworzyła fundacja Habitat for Humanity. Jego działalność opiera się na darowiznach rzeczowych od osób prywatnych i firm. Każdy może przynieść do niego meble, wyposażenie wnętrz czy materiały budowlane.

- Wszystko, co tu widzimy, łącznie z ladą to rzeczy, które dostaliśmy. Te rzeczy odsprzedajemy w naszym sklepie, a cały zysk ze sprzedaży jest przekazywany fundacji na cele statutowe. Pomagamy osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej - powiedział Maciej Kosiorek, dyrektor sklepu.

I dodaje.

- Staramy się żeby cały nasz asortyment był dostępny dla każdego, niezależnie od grubości portfela. W momencie kiedy ktoś ma potrzebę, żeby kupić sobie jakiś tani regał może sobie go znaleźć tutaj za 50 zł., za 20 zł., ale też oczywiście mamy różnego typu perełki - zaznacza.

Maciej Kosiorek potwierdza, że meble z drugiej ręki cieszą się coraz rosnącą popularnością.

- Świadomość ludzi w Polsce zmienia się z roku na rok. Jesteśmy otwarci już od dwóch lat i widzimy postęp. Coraz więcej osób szuka alternatywy, coraz więcej osób chce używane rzeczy. Z tego względu, że kupując u nas i przekazując nam z jednej strony pomaga się ludziom, a z drugiej pomaga się planecie, bo te rzeczy nie trafiają na śmietnik, zawracamy je z drogi na wysypisko. W Warszawie z roku na rok tych mebli jest coraz więcej, są to ogromne ilości, one wzrastają. Nam od otwarcia sklepu do końca 2021 roku udało się zawrócić z drogi na wysypisko 500 ton mebli i materiałów budowlanych. Tak dla zobrazowania, 500 ton to jest około 50 tysięcy krzeseł, czyli to są wszystkie krzesła, które są na Stadionie Narodowym - tłumaczył Kosiorek.

Odnawianie starych mebli

Dobrym sposobem na przedłużenie przydatności mebli jest ich renowacja. Beata Piórek, która specjalizuje się w ich odnawianiu pokazała dziennikarce serwisu Dzień Dobry TVN, Darii Pacańskiej, jak zrobić to w odpowiedni sposób.

- Jeżeli mebel stał w jakimś miejscu na zewnątrz, w starej szopie, w piwnicy, na strychu, musimy go umyć, bo wiadomo, że się kurzy. Wtedy zobaczymy, co potrzebujemy dalej. Większość szlachetnych mebli czyścimy ręcznie, bo szlifierka może nam trochę popsuć fornir, drewno czy sztukaterię - wyjaśniła.

Komoda miała lamele, czyli dekoracyjne listwy. Aby ułatwić sobie pracę, dobrze jest je odczepić i pomalować skrzydło szafki służące im za tło. Do tego najwygodniejszy będzie wałek.

- Odnawianie mebli, staroci, bardzo uczy pokory, bo nie zawsze wiemy, co jest pod spodem kiedy wyczyścimy. Nie zawsze wiemy jak zareaguje na wosk, który teraz produkują czy na lakier. Potem jednak się odwdzięcza - podkreśliła Beata Piórek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Pozostałe wiadomości