Styl życia

Stryków na liście Europejskich Miast Przyszłości. Wyprzedził Barcelonę, Oslo i Kopenhagę

Styl życia

Aktualizacja:

Pizzerie, zalew i Superman. Stryków znalazł się na liście Europejskich Miast Przyszłości według Financial Times. Co takiego ma do zaoferowania? Sprawdził to Filip Chajzer, który postanowił wybrać się na wycieczkę do miasteczka.

Stryków – miasto przyszłości

Stryków, województwo łódzkie. To tu na największym w Polsce węźle autostradowym krzyżują się autostrady A1 i A2 przecinające Polskę wzdłuż i wszerz. To tu, według mieszkańców, znajdują się najlepsze pizzerie w Polsce. I w końcu to tu jest przyszłość. Dlaczego? Już tłumaczymy. Liczący zaledwie kilka tysięcy mieszkańców Stryków znalazł się na 17. miejscu listy Europejskich Miast Przyszłości 2020-2021 według Financial Times.

Przed takimi europejskimi cukiereczkami jak Barcelona, Oslo, Kopenhaga, czy Cambridge

- zauważył Filip Chajzer.

Ranking FDI (Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych) opracowali eksperci Financial Times. Przeanalizowano w sumie 319 miast i wybrano te najbardziej atrakcyjne do inwestowania.

- Na pewno to jest wyzwanie, które musimy podjąć. Mamy w projekcie budowę nowego obiektu sporotowo-szkolno-edukacyjno-kulturalnego - mówi Witold Kosmowski, burmistrz Strykowa.

Atrakcje Strykowa

Jaki jest Stryków? Jak mówią mieszkańcy – czysty i zadbany. Ale to nie są jego jedyne atrakcje. Z miasta tego bowiem pochodzą postaci historyczne.

- Bardzo ciekawi ludzie stąd pochodzą. Wręcz tacy, że to jest nieprawdopodobne. Superman się tutaj urodził. Sami Amerykanie o tym piszą, a my o tym nie wiemy. Tu się urodził pierwowzór postaci protoplasta postaci Supermana. Zishe Breitbar, siłacz, którego kariera, życie zostało wykorzystane w pierwszym komiksie z 1938 roku.

- opowiada Jacek Perzyński, dziennikarz, historyk.

Stryków to nie tylko miasto z historią. To miasto, które historię wciąż tworzy. Na przykład historię pizzerii. - Nie spodziewałem się tak wspaniałej pizzy w Strykowie – ocenił Filip Chajzer.

A jak czas wolny spędza się w Strykowie? Odpowiedź poznacie w materiale.

Zobacz też:

Podróże po Polsce na każdą kieszeń. Te miejsca sprawią, że zakochasz się w naturze

"Etna jest częścią naszego życia" - Polka mieszkająca na Sycylii o tym, jak wygląda codzienność w cieniu aktywnego wulkanu

Anja Antonowicz - polska aktorka, która robi karierę w niemieckim kinie. "Moim marzeniem jest znów zagrać w Polsce"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Filip Chajzer

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości