Styl życia

Strusie jajo do święconki? "Takie pisanki są bardzo ciekawe"

Styl życia

Aktualizacja:

Pisanki to obowiązkowy atrybut wielkonocnego stołu. Są tacy, dla których zwykłe jajka nie są jednak wystarczające i sięgają po te znacznie większe. Doskonale o tym wie Aleksandra Dudka, która od 19 lat prowadzi hodowlę strusi afrykańskich i o strusich jajach wie wszystko.

Strusie jaja na Wielkanoc

Aleksandra Dudka w Bobrownikach od prawie 20 lat prowadzi hodowlę. Co roku przed Wielkanocą sprzedawała wiele strusich jaj. Przyjeżdżali po nie ludzie z całej Polski. Jak przyznała - w tym roku to produkt deficytowy, ponieważ marzec był zimny, więc ptaki niechętnie znosiły jaja. Udało się jednak zebrać kilka sztuk i przygotować z nich ozdoby.

- Ozdabiają pięknie stół. Takie pisanki są bardzo ciekawe - można metodą decoupage, farbami akrylowymi, a nawet przygotować piękną szkatułkę. Natomiast z małych połóweczek piękny stroik z kwiatami – wyjaśniła pani Aleksandra w rozmowie z naszą reporterką Dagmarą Kowalczyk.

Dlaczego warto jeść strusie jaja?

Warto podkreślić, że standardowe strusie jajo waży ok. 1,5 kg, co odpowiada 24 jajkom kurzym, więc pole do popisu jest naprawdę spore. Natomiast pani Aleksandra w swojej hodowli miała i takie, które osiągały 2,6 kg. Podkreśliła przy tym, że jeśli chcemy ugotować strusie jaja na twardo, potrzebujemy około 1,5 godziny. Można z nich przygotować też jajecznicę, sernik, naleśniki czy ciasto drożdżowe.

Zdaniem hodowczyni warto je spożywać, ponieważ zawierają:

  • mało cholesterolu;
  • bardzo dużo kwasów omega-3 i 6;
  • niski poziom sodu.

Ponadto są bardzo sycące. A jak zrobić wydmuszki ze strusich jaj? Jak je prawidłowo rozbić? Dowiesz się z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Idealne jajko na miękko – pyszne i zdrowe

Przepis na tradycyjną wielkanocną babę. Mikołaj Rey zdradza, jaką mąkę wybrać

Chrzan dobry na wszystko. Wypróbuj przepisy na boczniaki, krem z twarogu, polędwicę z dorsza i ciasteczka ryżowe

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości