Styl życia

Jak schudnąć z brzucha szybko i skutecznie? Ćwiczenia i dieta na płaski brzuch

Styl życia

Aktualizacja:
Fot. GettyImages / Peopleimages

Płaski brzuch to połączenie diety i regularnych ćwiczeń. Brzuch jest częścią, która wymaga bardzo dużo pracy i czasu. Najważniejsza jest konsekwencja i systematyczność. Ćwicząc brzuch należy skupić się na ćwiczeniach całego ciała, tak aby angażować wszystkie mięśnie. W treningu pomocą jest zbilansowana dieta oparta na świeżych produktach. Jak schudnąć z brzucha nie ćwicząc ponad siły i zdrowo jedząc?

Odkładający się na brzuchu tłuszcz, tworzący tzw. oponkę to problem ludzi w każdym wieku. O ile osobom młodym jest łatwiej sobie z nim poradzić, to wraz z upływem wieku jest on coraz bardziej trudniejszy do usunięcia. Jaką dietę i ćwiczenia wybrać, by odchudzić brzuch?

Jak schudnąć z brzucha? Przyczyny odkładania się tłuszczu na brzuchu

Zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej (wynikające z przyjmowania leków antykoncepcyjnych lub wspomagających działanie nerek, tarczycy, niestabilność hormonów powoduje również okres menopauzy) to jeden z powodów tycia w tej okolicy. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Warto pamiętać, że nieprawidłowa dieta (uboga w witaminy, białko, zdrowy tłuszcz i węglowodany, a przepełniona szkodliwymi cukrami prostymi, które najszybciej powodują odkładanie się tłuszczu), zbyt małe ilości wypijanej wody, brak ruchu, stres i używki oraz niewystarczająca ilość snu i brak regeneracji to ważne czynniki, które wpływają na odkładanie się tłuszczu na brzuchu.

Droga do płaskiego i umięśnionego brzucha jest długa i trudna. Brzuch jest jedną z najbardziej problematycznych części ciała . Aby móc cieszyć się umięśnionych brzuchem potrzeba konsekwencji, systematyczności i uporu. Na tę drogę powinny się składać dobrze przemyślane ćwiczenia i dieta. Połączenie tych dwóch istotnych część przyniesie oczekiwany i zamierzony efekt. Zatem nie pozostaje nic innego, tylko zapytać, jak schudnąć z brzucha - co jeść ?

Jak schudnąć z brzucha? Dieta - pierwszy krok do płaskiego brzucha

Jak schudnąć z brzucha bez diety ? Prawidłowe odżywianie się to podstawa. Bez dostosowania odpowiedniego jadłospisu odchudzanie jest niemożliwe. Z naszego jadłospisu powinny zniknąć słone przegryzki - chipsy, solone orzeszki, krakersy i inne zapychacze. Prawidłowa dieta opiera się na produktach świeżych, sezonowych i poddanych krótkiej obróbce termicznej. Warto zadbać o dzienne zapotrzebowanie białka, które jest budulcem mięśni. Nie powinno zabraknąć warzyw, owoców i chudego mięsa.

Jak schudnąć z brzucha - ćwiczenia

Organizm zaczyna spalanie tkanki tłuszczowej dopiero po upływie 30 minut. Aktywność fizyczna powinna być oparta więc na dobrze zbudowanym planie, w którym główny trening będzie powtarzany 3 - 4 razy w tygodniu. Powinien być on urozmaicony poprzez wprowadzanie różnych elementów i ćwiczeniu różnych partii ciała. Powtarzanie jednego ćwiczenia 4 razy w tygodniu nie tylko nie przyniesie żadnych efektów, ale zmęczy mięśnie i doprowadzi do kontuzji. Pamiętajmy, że ćwicząc np. plecy angażujemy również ręce, barki, brzuch. Dlatego istotne jest, aby pracować nad problematycznym brzuchem angażując całe ciało. Wówczas sylwetka stanie się smuklejsza i szybciej zauważymy efekty.

Cardio - to jedne z najbardziej efektywnych ćwiczeń , bowiem zmuszają cały organizm do pobudzenia poprzez zwiększenie pulsu. Ich intesywność angażująca wszystkie partie mięśni przyczynia się do spalania thanki tłuszczowej z nerwralgicznych części ciala - brzucha. Trening cardio jest treningiem tlenowym , a więc takim, w którym organizm sięga do zapasów tłuszczu, by wyprodukować energię potrzebną do wysiłku. Sposobem na zrzucenie tkanki tłuszczowej z brzucha jest również intensywny marsz, pływanie, jazda na rowerze.

Ćwiczenia na brzuch krótkie, ale skuteczne

Przedstawiamy kilka prostych ćwiczeń i tym samym pokazujemy, jak schudnąć z brzucha szybko i nie przemęczając się. Do takich na pewno można zaliczyć ćwiczenia z hula-hoop. Codzienny trening, to skuteczna droga, która przez zabawę pomoże walczyć z oponką. Kręcenie hula-hoop modeluje również talię. Możemy potraktować je jako wyzwanie, z każdym dniem stawiać sobie za cel większą ilość przekręceń kołem.

Deska - plank , trudne ćwiczenie, ale daje niesamowite efekty! Ćwiczenie to należy wykonywać stopniowo, czyli najlepiej zacząć od 20 sekund i tydzień po tygodniu dochodzić do wytrzymania całych 5 minut. Deska, angażuje ramiona, barki, pośladki, uda i plecy. Wzmacnia mięśnie brzucha i wysmukla całą sylwetkę.

Burpees czyli "padnij powstań" , ćwiczenie wzmacniająco - wydolnościowe. Skutecznie spala tkankę tłuszczową, poprawia wytrzymałość i wzmacnia mięśnie brzucha. Podobnie jak deska, powinno zaczynać się od małej ilości (10 dla początkujących) i w miarę upływu czasu wzrastać.

Ćwiczenia na brzuch dla kobiet po ciąży to osobna dziedzina ćwiczeń. Młode mamy powinny bowiem skupić się na ćwiczeniach dolnej partii brzucha i wzmacnianiu miednicy. Dobrym rozwiązaniem będą ćwiczenia siłowe. Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem treningów należy skonsultować się z lekarzem , czy czas, który minął od porodu, jest właściwym do podjęcia wysiłku fizycznego.

Regeneracja to podstawa

Nawet najlepszy trening i najlepsza dieta nie przełożą się na oczekiwany wynik bez regeneracji. Mięśnie brzucha potrzebują odpoczynku. Najlepszy jest sen, jednak ci, którzy lubią ruch mogą wybrać się na spacer. Dwie godziny intensywnego marszu dotlenią organizm i wzmacniają całe ciało.

Zobacz wideo: Jedz te produkty, jeśli masz problem z wypadaniem włosów

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości