Styl życia

Historia 96-letniego Saula Dreiera. "Stracił całą swoją rodzinę, a mimo to zachował ogromną radość życia"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Marcin Sawicki
Saul Dreier ma 96 lat i tyle do zrobienia

Saul Dreier urodził się prawie 100 lat temu w Krakowie. Jego lata młodości przypadły na czas okupacji hitlerowskiej. Bardzo dobrze pamięta czasy II wojny światowej. Jest dowodem na to, że na nic w życiu nie jest za późno. Mając 90 lat, postanowił nauczyć się grać na perkusji i założył Holocaust Survivors Band.

Historia Saula Dreiera

Saul Dreier urodził się w 1925 roku. Jego najbliższa rodzina została zamordowana w Holokauście, a on sam jako młody chłopak trafił do getta, a później do obozów koncentracyjnych. Z tamtych tragicznych czasów do dziś zachował dwie łyżki, które są dla niego bardzo symboliczne.

- Przez te łyżki ja dzisiaj żyję. Byliśmy w obozie w Płaszowie. Jak dostałem te dwie łyżki do jedzenia, to przyszło mi do głowy, żeby nimi grać. Kiedy zacząłem grać, to prosiłem Boga, żebym któregoś dnia zobaczył moich rodziców i przeżył wojnę. Żyłem z dnia na dzień. Nie miałem co jeść, ale miałem okazję grać. Ja bardzo lubiłem muzykę. Mój ojciec był oficerem w armii i był muzykantem - wyznał Saul Dreier.

W wieku 90 lat Saul postanowił rozpocząć naukę gry na perkusji. Założył też zespół muzyczny, składający się z ludzi, którzy tak jak on przeżyli Holokaust.

Film o Saulu Dreierze

O 100-latkach, którzy grali i grają na przekór śmierci, powstał film dokumentalny. Dziennikarz Michał Broniatowski jest zachwycony produkcją.

- Ten film jest bardzo ważny. To film o życiu, o niezwykłej sile. Ten człowiek, którego tam słyszymy, jak gra na perkusji, ma 96 lat. Ja bym chciał dzisiaj, w moim wieku, mieć taką energię jak on. To człowiek, który przeżył najstraszliwszą traumę, jaką można przeżyć. Stracił całą swoją rodzinę, a mimo to zachował ogromną radość życia i chęć opowiedzenia o tym, co się działo - powiedział Broniatowski.

Saul Dreier zbliżając się do setnych urodzin, zaczął jeździć po świecie wraz z zespołem. Gra i opowiada młodym ludziom historię swojego życia.

- W domu na Florydzie to mam artretyzm, boli mnie głowa, a jak przyjeżdżam tutaj do Polski, to staję się nowym człowiekiem. Nie wiem czy to jest powietrze, ale bardzo dobrze się czuję i oprócz tego mam okazję przeżyć moją przeszłość tutaj - powiedział Saul.

Saul Dreier jest również założycielem fundacji, której celem jest budowanie mostów między narodami i pokoleniami. Działa na rzecz m.in. osób polskiego pochodzenia, które mieszkają za granicą - pomaga im w nawiązywaniu i utrwalaniu więzi z Polską. Ponadto fundacja aktywizuje osoby straszne i młodsze, dba o zdrowie fizyczne seniorów oraz przeciwdziała problemom psychicznym wywołanym przez pandemię COVID-19.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jak gwiazdy przygotowują się do świąt?

Patent na święta
Patent na świętaTVN Style
wideo 2/5

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości