Styl życia

Tworzy protezy, które ratują życie. "Nigdy nie rezygnuj z marzeń, które mogą pomóc innym ludziom"

Styl życia

Aktualizacja:

Gdy był dzieckiem, wyszukiwał w śmieciach elementy elektroniki, z których robił sobie zabawki. Po latach dostał się na studia inżynierskie. Początkowo rodzina nie rozumiała jego zainteresowań. Obecnie jednak Roly Mamani z Boliwii jest znanym konstruktorem innowatorskich protez. Wszystkiego nauczył się sam. Jak do tego doszedł?

Roly Mamani - konstruktor protez zmieniających życie

Na początku jego rodzina martwiła się, że wydaje pieniądze na zabawki. Tymczasem w ten sposób Roly próbował poznawać tajniki robotyki.

Kiedyś, stojąc nad brzegiem jeziora, sprawdzałem, jaki zasięg ma mała łódka na pilota. Chciałem dowiedzieć się, czy w razie wypadku byłaby w stanie dowieźć do ludzi kamizelki ratunkowe. Moja mama zobaczyła mnie wtedy i spytała, czy nie mam nic ważnego do roboty. Nie rozumiała, że dla mnie to była praca

- wspomina Roly. Jego brat studiował fizjoterapię. Połączyli siły i stworzyli protezę stopy. Model pokazali przyjacielowi, który znał mężczyznę bez dłoni - bracia zdecydowali się mu pomóc.

Okazało się, że zrobienie takiej protezy wcale nie jest proste. Nie miał kto mnie tego w Boliwii nauczyć. Mimo wszystko po miesiącu pracy się udało. Wraz z bratem stwierdziliśmy, że powinniśmy zrobić więcej takich modeli

- opowiada boliwijski konstruktor.

Roly Mamani i jego protezy jak z przyszłości

Wieści o projektach braci szybko się rozniosły. Pewnego dnia nadeszło 250 wiadomości od potrzebujących.

Kiedyś przyszedł do nas Antonio ze swoim 12-letnim synem. Chłopiec stracił obie dłonie w wyniku wybuchu dynamitu, który znalazł w śmieciach. Nie kontaktowali się ze mną wcześniej, sami przyszli pod drzwi domu. Nawet nie mówili po hiszpańsku, tylko w języku keczua. Ojciec bardzo chciał pomóc swojemu dziecku

- mówi Roly Mamani.

Do braci przyjeżdżają ludzie z różnych zakątków Boliwii. Protezy odmieniają ich codzienność. Roly i Juan zawsze starają się, by ich konstrukcje były nie tylko użyteczne, ale i estetyczne.

Nigdy nie rezygnuj z marzeń, które mogą pomóc innym ludziom

- podkreśla Roly.

To, jak powstają protezy, zobaczysz w naszym reportażu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Cebularz lubelski i jego niezwykła legenda. Jak go przygotować zgodnie z tradycyjną recepturą?

Dumny ojciec napisał książkę o "inności" syna. Michał Rusinek: "Gdy czytałem ją 17. raz, to i tak miałem łzy w oczach"

Polka opiekuje się sierotami w Ugandzie. "Najczęściej to dzieci niechciane, odrzucone z własnych rodzin, traktowane jak wyrzutki"

Autor: Ola Lipecka

Reporter: Honorata Zapaśnik

Pozostałe wiadomości