Nazwisko to element naszej tożsamości, ale także klucz do poznania swoich korzeni. Ludzie coraz częściej szukają odpowiedzi na pytania: kim byli ich przodkowie i czy wywodzili się ze szlacheckiego dworu, ponieważ chłopskiego pochodzenia szuka się znacznie rzadziej. Coraz modniejsze stają się również drzewa genealogiczne. Każde nazwisko skrywa swoją unikalną, wyjątkową historię. Czy wiesz, co oznacza twoje i jak poznać opowieść, którą w sobie kryje? Na te pytania odpowie genealog i autor bloga ''Rodowody'' - Jakub Wolniewicz.
Historia zapisana w rodowodzie - magia odkrywania przeszłości
Świadomość, kim byli nasi przodkowie, pozwala nam zrozumieć, jak wyglądało ich życie, skąd pochodzili, czy z jakimi trudnościami się zmagali, a tym samym, jaki wpływ wywarli na to, kim jesteśmy w dzisiejszych czasach. W końcu - gdyby nie było ich, nie byłoby nas. Pewne wartości, które wyznajemy, czy tradycje, które kultywujemy, wynikają często właśnie z naszej przeszłości. Ludzie doszukują się także swojego szlacheckiego pochodzenia. Tego chłopskiego szuka się znacznie rzadziej.
Poszukiwanie korzeni nierzadko zbliża nas również do ludzi - zarówno tych, którzy są blisko, jak i tych, których nie ma już z nami. - Genealogia to my, najbardziej osobista część historii dla nas - powiedział Jakub Wolniewicz, który od ponad 10 lat zajmuje się przekopywaniem archiwów. Poznawanie historii rodziny to nie tylko podróż w przeszłość, ale i w głąb siebie.
Poszukiwanie korzeni - od czego zacząć proces?
Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć poszukiwania swoich korzeni. Jest to długi proces wymagający pewnego pokładu cierpliwości. Pierwszym i kluczowym krokiem jest rozmowa z rodziną, a przede wszystkim z najstarszymi przedstawicielami naszego rodu, którzy wiedzą znacznie więcej, niż nam się wydaje.
Następnym etapem jest poszukiwanie informacji zawartych w Internecie, do którego dostęp w dzisiejszych czasach ma większość ludzi. - Czasem wystarczy kilka kliknięć - po prostu wpisanie imienia i nazwiska naszego pradziada, a uzyskamy o nim informację zindeksowaną - mówi Wolniewicz na antenie Dzień Dobry TVN.
Warto również skorzystać z baz danych dostępnych w parafiach. - Głównie genealogia bazuje na metrykach. Metryki wyznaniowe zostały wprowadzone w Kościele w XVI wieku, więc teoretycznie można się cofnąć do tego czasu - dodał. Niestety w związku z przemieszczaniem się naszych przodków, proces ten może być czasami utrudniony.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak zwiększyć odporność dietą? Niezwykłe przepisy Sylwii Majcher, które musisz wypróbować w domu
- Jako dzieci zawojowali scenę Dzień Dobry TVN. Po latach rapujące bliźniaki wracają
- Czy serialowa "łatka" to dla aktora przekleństwo? "W dalszym ciągu słyszę: O! ksiądz proboszcz"
Autor: Justyna Wodzisławska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News