nazwisko

  nazwisko

  W Polsce żyje 177 osób o nazwisku Boski i Boska i dodatkowe 10 w zapisie Bosky. Jest też 117 Ojczenaszów. 728 osób nosi natomiast nazwisko z cząstką "bóg"- np. Chwalibóg czy Miłobóg. Czy Boscy mają łatwiej w życiu niż Szatanowie? Czy państwo Ojczenasz wzywają imię boskie nadaremno przy każdym przedstawianiu się? Co na to Biskup? O tym opowiadali nasi goście - Katarzyna Schumacher-Ojczenasz, Tomasz Biskup oraz Rafał Szatan.

  Nie każdy lubi to jak się nazywa. Zdarzają się również rodzice, którzy chcą nadać swoim dzieciom nietuzinkowe imiona. Kiedy urzędnik może powiedzieć "Stop!" naszej fantazji? W jakich wypadkach można zmienić nazwisko? Kto może przyjąć nazwisko historyczne, jak np. Sienkiewicz? I ile kosztuje taka zabawa? Z jaką instytucją konsultują się urzędnicy w przypadkach, co do których mają wątpliwości? W Dzień Dobry TVN Marzena Stempin, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Miasta Stołecznego Warszawy, rozwiała wszelkie wątpliwości i odpowiedziała na trudne pytania w tej kwestii.

  Zmieniać, czy nie zmieniać? Jak do faktu zmiany nazwiska po ślubie, odnoszą się: Ida Nowakowska-Herndon i Agata Rubik. Czym kierowały się podejmując tę decyzję? Natomiast o tym, co zmieniło się w tej kwestii na przestrzeni lat, opowiedział nam Tomasz Sobierajski. Czy to prawda, że Piotr Rubik "poderwał" Agatę ... na nazwisko? :)

  Znane nazwisko już mieli ale na imię musieli zapracować sami! W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Filipa Chajzera, Annę Rusowicz i Karolinę Borkowską. Spytaliśmy ich czy swój zawodowy sukces zawdzięczają swoim rodzicom czy raczej ciężkiej pracy oraz czy zamierzają, w przyszłości, pomagać w karierze swoim dzieciom!

  Marcin Prokop, kiedy był dzieckiem przedstawiał się jako Dawid. W jakiej sytuacji możemy zmienić imię i nazwisko? Jaka ustawa reguluje możliwość zmiany imienia i nazwiska? Jak powinniśmy umotywować prośbę o zmianę imienia i nazwiska? Czy jeśli chęć zmiany imienia i nazwiska jest tylko fanaberią, to będzie uwzględniona przez organ wykonawczy? O tym w studiu Dzień Dobry TVN adwokat Luka Szaranowicz.

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało sto najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Wśród nich znaleźli się: Kamiński, Lewandowski i Jankowska. U nas gościliśmy sławnych właścicieli tych nazwisk: Emiliana Kamińskiego, Aldonę Jankowską i Michała Lewandowskiego. Czy nie chcieli zmienić swojego nazwiska na bardziej oryginalne, jak ich koledzy z Hollywood?

  Anna, Janusz, Tomasz, Irmina i Stanisław. Co ich łączy? To samo słodkie nazwisko - Pączek. Jak ludzie reagują na ich nazwisko i jak to nazwisko wpływa na ich życie? Czy Pączki lubią pączki i, czy mają własne przepisy na pączki?

  Renata Dąbrowska, fotoreporterka "Gazety Wyborczej", postanowiła sprawdzić, czy uda się jej znaleźć sto kobiet o takim samym, jak jej, imieniu i nazwisku. Udało się! Na kanapie w Dzień Dobry TVN zasiadły tylko trzy Renaty Dąbrowskie. A Wy szukaliście kiedykolwiek osób, które noszą takie samo imię i nazwisko jak Wy?