Znaczenie nazwisk
Nazwiska nie tylko niosą ze sobą wskazówki o pochodzeniu danej osoby, ale też często są powiązane z konkretnymi zawodami czy też regionami i miejscami. W okresie szlacheckim nazwisko było symbolem statusu społecznego i często oznaczało przynależność do rodu czy ziemi, którą ród posiadał. Stąd popularne "-ski" i "-cki", które do dziś są postrzegane jako szlacheckie.
- Bardzo wiele nazwisk w języku polskim powstawało od nazw pospolitych. Dzisiaj pochodzenie może być trudne do ustalenia, bo przemieszczaliśmy się po kraju. Często nazwiska pochodzą także od miejsca zamieszkania - tłumaczył Maciej Makselon.
- Często zdarzało się, że w wyniku błędu w urzędach, czy zmian władzy w Polsce, nazwiska się zmieniały. (...) Poza tym nazwiska to rzecz mało słowiańska. Mieszko nie był Kamiński ani Lewandowski, tylko Pierwszy. Mieliśmy imiona z przydomkami, a kiedy weszła wiara chrześcijańska, zaczęliśmy posługiwać się nazwiskami. Było nas też coraz więcej - dodał.
Ciekawostki o nazwiskach
Jak tłumaczył nasz ekspert, nazwiska takie jak Kowalski i Nowak od lat utrzymują się na szczycie najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Ich popularność wynika z ich powszechności i prostoty, a także z ich pochodzenia od zawodów i imion, co czyni je ponadregionalnymi i ponadczasowymi. Poprosiliśmy naszych widzów o podanie swoich nazwisk, by poddać je drobnej analizie. Co wywnioskował Maciej Makselon?
- Nazwisko Dusza może pochodzić od imienia Duszan, albo od znaczenia, że dusza człowieka. Smętek może pochodzić od smutku, ale także od diabła, smętka, gwarowo mówiło się tak na Kaszubach. Bieliński może pochodzić od miejscowości Bielice - odpowiedział naszym widzom ekspert.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Te nazwiska mają zaledwie dwie kobiety w Polsce
- Tylko u nas, na jednej kanapie: Ojczenasz, Biskup oraz Szatan. Jak się żyje z nietypowym nazwiskiem?
- Czy można zmienić nazwisko na "Bond"?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News