przodkowie

  przodkowie

  Co to jest muflon? To parzystokopytny ssak przypominający owcę. Jego znakiem charakterystycznym są zakręcone do przodu duże rogi. Naturalnie występuje na Korsyce i Sardynii, jednak można go spotkać również w Niemczech, Austrii, Francji, Słowacji, Polsce oraz we Włoszech i w niektórych regionach Hiszpanii.

  Czy talent, choroby i inteligencję możemy odziedziczyć po naszych przodkach? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce znanej profesor biologii Ewy Bartnik "Co kryje się w naszych genach", która ukaże się już 21 października. W naszym programie autorka przybliżyła nam nieco temat genetyki i opowiedziała, jakie cechy najczęściej są przekazywane przez rodziców.

  Cezary Harasimowicz: "Chciałbym zwrócić się z apelem, żeby rozmawiać z rodzicami, rozmawiać z dziadkami. Kochajmy starych ludzi, bo oni kiedyś byli młodzi, mieli piękne, czasami tragiczne, czasami dramatyczne, życie ... byli tacy jak my. Mieli romanse, mieli marzenia". "Saga, czyli filiżanka, której nie ma" to książka, w której nasz gość opisuje historię swojej rodziny. Jakie ciekawostki znajdziemy na jej kartach? Czego Cezary dowiedział się o swoich korzeniach? Zobaczcie.

  Wielu z nas poszukuje swoich korzeni genealogicznych. Są osoby, które mogą nam w tym pomóc. Należą do nich, goszczące w Dzień Dobry TVN, historyczki archiwistki: Kinga Borowiec i Karolina Szlęzak. Powiedziały nam, jak wygląda ich praca, gdzie można znaleźć informacje o przodkach i jakie są powody, dla których ludzie szukają swoich korzeni.

  Pradziadek Oswald projektanta Wawrzyńca Sawickiego był człowiekiem eleganckim. Prawnuczek, zainspirowany jego postacią, postanowił przekuć fascynację przodkiem w swoją własną markę. Na co dzień jest desighn menagerem. Po godzinach wytwarza własnoręcznie pasy z klamrami, bransoletki, spinki, guziki do smokingów i poszetki. Zobaczcie człowieka, który łączy w sobie nowoczesność i tradycję.

  Kinga Borowiec i Karolina Szlęzak założyły firmę, która pomaga osobom poszukującym swoich korzeni na obecnych i historycznych terenach Polski. Na czym polega ich praca i jakie kwalifikacje musi posiadać "genealogiczny detektyw"? Ile kosztuje taka usługa? Jak dobrze znacie historię swojej rodziny?

  Najchętniej robią to Amerykanie, ale moda na poszukiwanie swoich przodków zagościła już w Polsce na dobre. Małgorzata Szumska pojechała w podróż śladami swoich dziadków, a za GPS posłużyły jej rodzinne opowieści przekazywane w z pokolenia na pokolenie. W studiu Dzień Dobry TVN towarzyszył jej Łukasz Maurycy Stanaszek, antropolog. Dlaczego z takim uporem szukamy naszych przodków? I co ma to wspólnego z chromosomem Y?