Styl życia

Rock Steady Boxing, sport dla seniorów chorujących na Parkinsona. "Ćwiczenia mi pomagają. Jestem zachwycona"

Styl życia

Aktualizacja:

15 czerwca świętujemy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy, z jakimi borykają się starsi ludzie. My postanowiliśmy przypomnieć, jak ważna dla seniorów jest aktywność fizyczna. O treningu dla osób chorych na Parkinsona opowiedzieli nam Wojciech Wiertel, trener sportów walki oraz Lidka Wiśniewska, uczestniczka zajęć Rock Steady Boxing.

Aktywność fizyczna pomaga walczyć z Parkinsonem

Aktywność fizyczna jest ważna dla każdej starszej osoby, ale w szczególności dla tych osób, które walczą z Parkinsonem. Z tego względu Wojciech Wiertel zorganizował zajęcia dla chorych seniorów nazywane - Rock Steady Boxing. Treningi są darmowe i odbywają się w sekcji kickboxingu AZS AWF na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

- Zajęcia prowadzę według amerykańskiej metody, której zadaniem jest pomaganie chorym na Parkinsona. Boks został wybrany przez Amerykanów na podstawie porównania 60 dyscyplin olimpijskich pod różnym kątem: wytrzymałości, szybkości, siły itd. Okazało się, że boks jest taką dyscypliną, która angażuje najwięcej ludzkich zmysłów. Zmusza nas do największego wysiłku – powiedział trener.

Jak wyglądają zajęcia? Trener powiedział, że nie różnią się od tradycyjnego treningu boksu. Oczywiście uczestnicy nie rozgrywają sparingów, boksują w rękawice trenerów, w worki oraz ćwiczą z różnymi przyrządami.

Aktywny senior

Pani Lidka Wiśniewska boks trenuje już od 2 lat. Jak przyznała, sport pomaga jej uporać się z chorobą, wpływa na stabilizację i równowagę. Jak trafiła na treningi? - Przypadków nie ma. Spotkałam na rehabilitacji panią Karolinę, okazało się, że to córka pana Wojciecha. Od razu podała mi adres i kazała wybrać się na zajęcia - opowiedziała. Początkowo kobieta miała obawy związane z uprawianiem tej dyscypliny sportu. Dziś nie żałuje, że spróbowała.

- Bardzo mi się to podoba, a ćwiczenia bardzo mi pomagają. Teraz jestem zachwycona, nie wyobrażam sobie nie pójść tam i nie spotkać się z całą grupą – dodała kobieta.

Trener zapewnił, że wszelkie ćwiczenia dostosowane są do możliwości uczestników. Na treningu bowiem pojawiają się seniorzy z różnymi problemami. Natężenie zdań jest więc indywidualnie dobierane.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Seniorzy długo czekali na tę chwilę, ale szczepionek brakuje. "Mamy zajęte wszystkie miejsca"

Czternasta emerytura. Kwoty brutto i netto. Kto jest uprawniony i kiedy seniorzy otrzymają pieniądze?

Neurologiczne powikłania po COVID-19. "U pacjentów może rozwinąć się depresja, choroba Parkinsona i utrata pamięci"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości