Styl życia

Polski reportaż "Jak nakarmić dyktatora" jedzie do Hollywood. "W ciągu tygodnia mieliśmy kilkanaście ofert"

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Polski reportaż jedzie do Hollywood

Witold Szabłowski niedawno wydał książkę "Jak nakarmić dyktatora". Pozycja odniosła wielki sukces w Stanach Zjednoczonych. Obecnie trwają prace nad tym, aby przenieść ją na język filmu. Jak do tego doszło? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

Książka "Jak nakarmić dyktatora" zostanie zekranizowana

Książka "Jak nakarmić dyktatora" w Stanach Zjednoczonych cieszy się bardzo dużym zainteresowanie. - Jak napisał o niej "New York Times", to w ciągu tygodnia mieliśmy kilkanaście ofert, przynajmniej propozycji rozmowy, od różnych producentów amerykańskich, ale Channing (Tatum - red.) rozbił bank. Zaproponował mi najfajniejsze warunki współpracy. Razem z Maćkiem Musiałem jesteśmy współproducentami filmu, to po pierwsze, jestem współscenarzystą [...] - mówił w Dzień Dobry TVN Witold Szabłowski, dziennikarz, reportażysta, autor książki "Jak nakarmić dyktatora".

Dziennikarz zdradził, że produkcja ma bardzo mocno czerpać z tej książki. - To będzie serial fabularny, ale na faktach - dodał. Na czym chcą się skupić? - Chcemy, żeby to jedzenie też było tłem dla wydarzeń historycznych, ale jednak jedzenie też jest ważne. Wszyscy się fascynujemy jedzeniem i chcemy, żeby były piękne ujęcia jedzenia w tym filmie, tak go sobie wyobrażamy [...] - mówił.

Jakie wątki zostaną poruszone?

Książka "Jak nakarmić dyktatora" to nie tylko kuchnia, gotowanie, ale także okrucieństwo dyktatorów. W książce pojawia się n.in. zupa z węża, a także historia kucharza, któremu zabijają przyjaciela, a on tego samego dnia musi podać posiłek, są też sceny śmierci wielu ludzi. Czy to okrucieństwo będzie pokazane? - Tak pisałem książkę, żeby to było zbalansowane, że owszem mówimy o jedzeniu, owszem mówimy o fascynujących momentach, ale zawsze pamiętamy o ofiarach. Myślę, że w filmie będziemy chcieli tak samo to pociągnąć, żeby nie bawić się tym, żeby jedzenie było tylko pretekstem. Książka jest o naturze dyktatury. [...] O tym, jak ludzie zostają dyktatorami. O tym, jak ktoś dochodzi do władzy [...] i co się takiego dzieje, że kończy jako dyktator - mówił Witold Szabłowski.

Jakie wrażenie na dziennikarzu zrobił hollywoodzki gwiazdor Channing Tatum? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości