Savoir-vivre na grillu. Jak się zachować? Te zasady etykiety warto znać

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podział ról na grillu
Podział ról na grillu
Skarpetkowy savoir-vivre
Skarpetkowy savoir-vivre
Co trzeba, a czego nie wypada pisać w zaproszeniu
Co trzeba, a czego nie wypada pisać w zaproszeniu
Podstawy sztućcowego savoir vivre
Podstawy sztućcowego savoir vivre
W jakiej formie składać życzenia bożonarodzeniowe?
W jakiej formie składać życzenia bożonarodzeniowe?
Wakacyjny savoir-vivre
Wakacyjny savoir-vivre
Sezon na grilla rozpoczął się na dobre i potrwa aż do końca lata. Jakich zachowań unikać podczas tego typu przyjęć? O czym należy pamiętać? Poznaj rady trenerki etykiety, Aleksandry Pakuły.

Grillowanie a savoir-vivre

Choć spotkania przy grillu są zazwyczaj dosyć niezobowiązujące, to i tak nie powinniśmy zapominać o zasadach etykiety. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Savoir-vivre pomaga sprawić, by goście czuli się w naszym towarzystwie po prostu komfortowo.

Zasady etykiety powinny być przestrzegane także przez gości, ponieważ z reguły wolimy zapraszać do siebie osoby wykazujące szacunek zarówno do nas, jak i pozostałych uczestników spotkania. Warto więc zapoznać się z zasadami, dzięki którym zaprezentujemy się dobrze, niezależnie od pełnionej przez nas roli.

Elegancki grill - jak się przygotować?

Przygotowania do eleganckiego spotkania możemy rozpocząć od zaproszenia gości. Jak tłumaczy trenerka etykiety Aleksandra Pakuła, im bardziej zależy nam na obecności wybranych osób, tym wcześniej powinniśmy je zaprosić. Da nam to pewność, że goście nie będą mieli planów na proponowany termin. Oczywiście na niektóre przyjęcia umawiamy się kilka godzin przed. Wiele zależy od relacji i okoliczności.

Czy powinniśmy powiadomić też sąsiadów? - Nie widzę potrzeby uprzedzania sąsiadów o każdym planowanym przez nas spotkaniu w ogrodzie. Wyjątkiem będą te, które mogą być dla okolicznych mieszkańców uciążliwe i będzie nam zależało na ich wyjątkowej wyrozumiałości - zaznacza Aleksandra Pakuła.

Gdy wszyscy otrzymają już zaproszenia, czas pomyśleć o oprawie grilla - dekoracjach, muzyce i oczywiście o clou spotkania, czyli przepszysznych potrawach. Zwykle elegancja kojarzy nam się z białym obrusem i bogato zdobioną zastawą. Co wybrać w przypadku grilla, a czego zdecydowanie unikać?

- Nakrycie stołu powinno być dostosowane do okoliczności. Elegancka zastawa mogłaby wyglądać kuriozalnie. Odradzam korzystanie z jednorazówek, które są niewygodne i nieekologiczne - podkreśla ekspertka. - Postawmy na coś pomiędzy. Podobnie z białym obrusem - nieskazitelna, śnieżnobiała tkanina może wpędzać gości w zakłopotanie, bo na grillu znacznie łatwiej o plamy niż podczas kolacji w domu. Wiele ogrodowych stołów w ogóle nie wymaga nakrycia - dodaje.

Trenerka etykiety radzi, by przy wyborze potraw i napojów kierować się tym, co lubimy my i gustem gości. Jeśli nie są nam one znane, postawmy na różnorodność, szczególnie w kwestii potraw mięsnych i bezmięsnych, czy picia.

Kiedy podawać potrawy? - Grill to rzadko jest spotkanie, podczas którego jemy potrawy w konkretnych odstępach czasu i kolejności. Zazwyczaj osoba odpowiedzialna za pilnowanie procesu pieczenia co jakiś czas informuje, że porcje są gotowe i goście wtedy po nie sięgają. To nie jest spotkanie porównywalne z elegancką kolacją i nie próbujmy go takim czynić - wyjaśnia Aleksandra Pakuła.

Jak się zachować na grillu?

Wybierając się na eleganckiego grilla, możemy zabrać ze sobą drobny upominek dla organizatora. Zdaniem ekspertki może to być coś na grillowy stół np. ciasto. To zależy już od nas. Zwróćmy też uwagę na odpowiedni strój. Najczęściej jest on casualowy i wygodny.

- Mężczyzna w spodniach i casualowej koszuli i kobieta w spodniach i koszuli lub w letniej sukience na pewno będą czuli się wygodnie i elegancko, przy rozumieniu elegancji jako umiejętności dostosowania stroju do okazji - zaznaczyła Aleksandra Pakuła.

Kwestią, która często budzi stres wśród gości jest sposób jedzenia potraw. Czy możemy je jeść rękoma? Jeśli tak, to które?

- Oczywiście, szczególnie jeśli w ten sposób są nam serwowane przez gospodarzy. Co do zasady rękoma je się potrawy, które są na jeden kęs. Większe dania, które wymagają gryzienia, mogą być niebezpieczne, bo łatwo się wtedy pobrudzić. Każdy grill rządzi się jednak swoimi prawami - podsumowała trenerka etykiety.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

podziel się:

Pozostałe wiadomości