Jak stworzyć idealne zaproszenie ślubne? 5 wskazówek ekspertki
Wręczenie zaproszenia na ślub to oznaka oficjalnego wyrażenia chęci, by konkretna osoba uczestniczyła we wspólnej celebracji jednego z najważniejszych dni w naszym życiu. Warto zatem zadbać o to, aby dostarczana gościom kartka była przygotowana należycie nie tylko pod względem graficznym, lecz także merytorycznym.
- W treści zaproszenia powinny pojawić się najbardziej istotne informacje takie jak: miejsce ślubu oraz wesela (dokładny adres), wzmianka o tym, do kiedy należy potwierdzić obecność na przyjęciu oraz numer kontaktowy do pary młodej. Jeśli chcemy ująć więcej komunikatów, powinniśmy dołączyć do zaproszenia dodatkową kartkę (tzw. bilecik), w którym zawrzemy wszystkie ważne wytyczne dotyczące uroczystości - zaznacza w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Małgorzata Ceniak-Chuchro, wedding plannerka i założycielka firmy Pastelowy ślub.
Ekspertka dodaje, że wszelkie zawarte w zaproszeniu uwagi pary młodej powinny być wyrażone w sposób grzeczny i niezobowiązujący. - Używajmy subtelnych sformułowań. Jeśli mamy konkretne prośby lub wytyczne, przedstawmy je w sposób delikatny, unikając formy rozkazującej. Stosujmy zwroty: "będziemy wdzięczni" lub "prosimy" - radzi certyfikowana konsultantka ślubna.
Ślub i wesele
Małgorzata Ceniak-Chuchro twierdzi, że do głównych zadań przyszłych nowożeńców należą: skoncentrowanie się wyłącznie na istotnych kwestiach organizacyjnych i przekazywanie gościom ustaleń w formie zgodnej z zasadami savoir-vivre'u. - Zamiast narzucania restrykcyjnych zasad przedstawmy swoje preferencje jako wyraz naszego stylu i panującego na weselu klimatu - sugeruje nasza rozmówczyni.
Wedding plannerka zwraca również uwagę na to, by z reguły eleganckie zaproszenia nie zostały zdominowane przez fantazyjną, czasem mało zabawną i niezbyt lotną twórczość. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się klasyka. - Unikajmy wszelkiego rodzaju wierszyków i rymowanek. Mogą być różnie odebrane przez gości (zwłaszcza przez starsze pokolenia) - przestrzega specjalistka.
Organizatorka ceremonii i przyjęć weselnych uczula państwa młodych, by przygotowali się również na dialog z zaproszonymi osobami, rozwiewali ich wszelkie wątpliwości i byli dla nich dostępni. - Zapewnijmy wyjaśnienia i dodatkowe informacje. Jeśli niektóre wytyczne będą budziły niejasność, dajmy gościom poczucie, że zawsze mogą do nas zadzwonić i porozmawiać na ten temat - zaleca ekspertka.
Faux pas ślubne, czyli najczęściej popełniane błędy w zaproszeniach
Małgorzata Ceniak-Chuchro pochyliła się także nad gafami, które wedle jej opartych na wieloletnim doświadczeniu spostrzeżeń pojawiają się w zaproszeniach ze wzmożoną częstotliwością.
- Najczęściej popełnianym faux pas jest zapraszanie osób w stałych, długoletnich związkach z osobą towarzyszącą. W tych czasach bez przeszkód możemy dowiedzieć się, jak nazywa się partner osoby, którą chcemy zaprosić i wpisać ją z imienia i nazwiska w zaproszeniu - twierdzi właścicielka firmy Pastelowy ślub.
Kolejnym faux pas są literówki oraz błędy ortograficzne i gramatyczne. Jest to najczęściej popełniany błąd w wypisywaniu zaproszeń. Przed zleceniem ich do druku powinniśmy kilka razy bardzo uważnie przeczytać tekst. Taki błąd może przez niektórych gości zostać odebrany jako brak szacunku
Konsultantka ślubna nierzadko spotyka się również z zamieszczaną w zaproszeniach nieprawidłową odmianą nazwisk gości. - Warto pamiętać, że w języku polskim zdecydowaną większość nazwisk deklinujemy - uświadamia przyszłych nowożeńców.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy ciężarna może wziąć ślub kościelny? Ksiądz rozwiał wątpliwości
- Jak stworzyć listę gości na ślub? "Nie dajmy się wmanewrować w teksty, wypada albo nie wypada"
- O tych ślubach mówił cały świat. "Tam poważna wpadka się zadziała"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images