Ślubne faux pas. O czym pamiętać przy wypisywaniu zaproszeń? "To najczęściej popełniany błąd"

zaproszenie na ślub, kalendarz
Gafy popełniane podczas wypisywania zaproszeń ślubnych
Źródło: Peter Dazeley/Getty Images
Ślub to jedna z najważniejszych i najbardziej podniosłych uroczystości w życiu - bez względu na to, czy uczestniczymy w niej jako nowożeńcy, czy jako goście - dlatego wymaga od organizatorów szczególnej staranności. Jak wygląda poprawnie skonstruowane zaproszenie na ceremonię, a co nigdy nie powinno się w nim znaleźć? Przydatne dla każdej pary młodej uwagi eksperckie przekazała dziendobry.tvn.pl wedding plannerka Małgorzata Ceniak-Chuchro.

Jak stworzyć idealne zaproszenie ślubne? 5 wskazówek ekspertki

Wręczenie zaproszenia na ślub to oznaka oficjalnego wyrażenia chęci, by konkretna osoba uczestniczyła we wspólnej celebracji jednego z najważniejszych dni w naszym życiu. Warto zatem zadbać o to, aby dostarczana gościom kartka była przygotowana należycie nie tylko pod względem graficznym, lecz także merytorycznym.

- W treści zaproszenia powinny pojawić się najbardziej istotne informacje takie jak: miejsce ślubu oraz wesela (dokładny adres), wzmianka o tym, do kiedy należy potwierdzić obecność na przyjęciu oraz numer kontaktowy do pary młodej. Jeśli chcemy ująć więcej komunikatów, powinniśmy dołączyć do zaproszenia dodatkową kartkę (tzw. bilecik), w którym zawrzemy wszystkie ważne wytyczne dotyczące uroczystości - zaznacza w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Małgorzata Ceniak-Chuchro, wedding plannerka i założycielka firmy Pastelowy ślub.

Ekspertka dodaje, że wszelkie zawarte w zaproszeniu uwagi pary młodej powinny być wyrażone w sposób grzeczny i niezobowiązujący. - Używajmy subtelnych sformułowań. Jeśli mamy konkretne prośby lub wytyczne, przedstawmy je w sposób delikatny, unikając formy rozkazującej. Stosujmy zwroty: "będziemy wdzięczni" lub "prosimy" - radzi certyfikowana konsultantka ślubna.

Ślub i wesele

Źródło: Dzień Dobry TVN
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Najstarszy film z wesela
Najstarszy film z wesela
Stroje regionalne na wesele?
Stroje regionalne na wesele?
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny

Małgorzata Ceniak-Chuchro twierdzi, że do głównych zadań przyszłych nowożeńców należą: skoncentrowanie się wyłącznie na istotnych kwestiach organizacyjnych i przekazywanie gościom ustaleń w formie zgodnej z zasadami savoir-vivre'u. - Zamiast narzucania restrykcyjnych zasad przedstawmy swoje preferencje jako wyraz naszego stylu i panującego na weselu klimatu - sugeruje nasza rozmówczyni.

Wedding plannerka zwraca również uwagę na to, by z reguły eleganckie zaproszenia nie zostały zdominowane przez fantazyjną, czasem mało zabawną i niezbyt lotną twórczość. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się klasyka. - Unikajmy wszelkiego rodzaju wierszyków i rymowanek. Mogą być różnie odebrane przez gości (zwłaszcza przez starsze pokolenia) - przestrzega specjalistka.

Organizatorka ceremonii i przyjęć weselnych uczula państwa młodych, by przygotowali się również na dialog z zaproszonymi osobami, rozwiewali ich wszelkie wątpliwości i byli dla nich dostępni. - Zapewnijmy wyjaśnienia i dodatkowe informacje. Jeśli niektóre wytyczne będą budziły niejasność, dajmy gościom poczucie, że zawsze mogą do nas zadzwonić i porozmawiać na ten temat - zaleca ekspertka.

Faux pas ślubne, czyli najczęściej popełniane błędy w zaproszeniach

Małgorzata Ceniak-Chuchro pochyliła się także nad gafami, które wedle jej opartych na wieloletnim doświadczeniu spostrzeżeń pojawiają się w zaproszeniach ze wzmożoną częstotliwością.

- Najczęściej popełnianym faux pas jest zapraszanie osób w stałych, długoletnich związkach z osobą towarzyszącą. W tych czasach bez przeszkód możemy dowiedzieć się, jak nazywa się partner osoby, którą chcemy zaprosić i wpisać ją z imienia i nazwiska w zaproszeniu - twierdzi właścicielka firmy Pastelowy ślub.

Kolejnym faux pas są literówki oraz błędy ortograficzne i gramatyczne. Jest to najczęściej popełniany błąd w wypisywaniu zaproszeń. Przed zleceniem ich do druku powinniśmy kilka razy bardzo uważnie przeczytać tekst. Taki błąd może przez niektórych gości zostać odebrany jako brak szacunku
- uprzedza wedding plannerka.

Konsultantka ślubna nierzadko spotyka się również z zamieszczaną w zaproszeniach nieprawidłową odmianą nazwisk gości. - Warto pamiętać, że w języku polskim zdecydowaną większość nazwisk deklinujemy - uświadamia przyszłych nowożeńców.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?