Korowaj weselny. Co warto wiedzieć o tym wypieku?

Jak powstaje korowaj?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnice weselnego korowaja
Tajemnice weselnego korowaja
Ciasta owocowe - pyszne i zdrowe
Ciasta owocowe - pyszne i zdrowe
W czym nie wypada iść na ślub i wesele
W czym nie wypada iść na ślub i wesele
Jak stworzyć listę gości na ślub (żeby nikt się nie obraził)?
Jak stworzyć listę gości na ślub (żeby nikt się nie obraził)?
Młodzi i już po ślubie
Młodzi i już po ślubie
Korowaj to nieco zapomniane ciasto, które niegdyś pojawiało się na weselach. Co warto o nim wiedzieć? Jak powstaje? Jaką pełni funkcję? Odpowiedzi na te pytania szukał Mikołaj Rey.

Korowaj - co to za ciasto?

Korowaj weselny to bardzo ciekawe obrzędowe ciasto. Do jego ozdobienia potrzebny jest barwinek. - Barwinek to jest taka roślina, która przez cały rok pozostaje świeżo zielona i można jej wtedy używać do ozdoby różnego rodzaju ciast, wypieków. Wplatany był w wianki panny młodej - powiedziała Anna Szpura, korowajnica ze Starej Kornicy.

Na wyrobionym cieście, które trafiło już do formy do pieczenia, muszą znaleźć się odpowiednie ozdoby. - Ptaki, zwierzątka i kłosy. I to miało oznaczać majętność dla przyszłych państwa młodych, ale majętność w ilości inwentarza - tłumaczyła pani Anna.

Jak jeść korowaja?

Warto dodać, że korowaj kiedyś pełnił funkcję ślubnego tortu. - Kiedyś byli starości weselni i starosta weselny wnosił tego korowaja i [...] dzielił go tak, żeby wszystkim wystarczyło - powiedziała Anna Szpura.

Korowaja można jeść z powidłami, masłem lub dżemem. Co jeszcze warto wiedzieć o tym niezwykłym cieście? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości