Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Puli, nazywany również owczarkiem węgierskim, to pies, obok którego nie da się przejść obojętnie. To, co przyciąga największą uwagę to oczywiście oryginalny wygląd sierści, która już od najmłodszych lat skręca się w grube sznureczki przypominające dredy. W związku z tym właściciela puli czeka wiele godzin poświęconych na staranną pielęgnację psa. Jednak przyjacielski charakter czworonoga, jego żywiołowość i lojalność wynagrodzą włożone starania. Poznaj inne cechy owczarków węgierskich i sprawdź, jakich konkretnie zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują.
Pochodzenie psów rasy puli
Puli to pochodząca z Węgier jedna z najstarszych ras. Pierwsze wzmianki o psach podobnych do współczesnych przedstawicieli rasy datuje się na IX wiek. Początkowo były to zwierzęta, które towarzyszyły ludziom przy wypasie owiec, później używano ich także w roli psów stróżujących. Obecnie puli rzadko pełnią swoje pierwotne funkcje, a znacznie częściej traktowane są jako typowe psy rodzinne i do towarzystwa.
Do kogo pasuje pies puli?
Pies puli najlepiej odnajdzie się w dużym domu z ogrodem. Niemniej równie dobrze czuje się w mieszkaniach, o ile tylko właściciel zadba o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej w ciągu dnia. Rasa nie jest polecana osobom, które większość czasu spędzają poza domem i nie mogą poświęcić wystarczającej uwagi swoim czworonogom – zarówno w kwestii spacerów, jak i pod względem pielęgnacji. Rodzina, która zdecydowała się przygarnąć tego czworonoga, musi być gotowa do poświęceń.
Pies rasy puli dobrze czuje się w rodzinach z dziećmi, może być adoptowany również przez osoby starsze, które mimo wieku zachowały energię i chęć do aktywnego wypoczynku. Najmłodsi członkowie rodziny powinny bawić się z pupilem tylko pod nadzorem osób dorosłych. Choć pies jest z natury niezwykle troskliwy i delikatny, ze względu na swój żywiołowy charakter może niechcący przewrócić dziecko i zrobić mu krzywdę.
Ile kosztuje pies puli?
Psy puli nie są zbyt popularne w Europie. Najwięcej hodowli znajduje się w ojczyźnie rasy, czyli na Węgrzech. Każdy zainteresowany adopcją szczeniaka powinien uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na nowego członka rodziny często trzeba trochę poczekać. Średnia cena za psa z rodowodem wynosi około 3–4 tysięcy złotych.
Jak wygląda puli?
Puli zaliczany jest do ras średnich. Ma kwadratową, silną sylwetkę, która ze względu na długie, filcowane włosy, czasem może wyglądać na masywną. Zdrowa suka powinna ważyć od 10 do 13 kg, pies z kolei od 13 do 15 kg. Psy puli mają długi ogon. Wśród przedstawicieli spotyka się takie rodzaje umaszczenia jak maść biała, czarna i płowa.
Pies puli – charakter przedstawicieli rasy
Pies puli szybko przywiązuje się do członków rodziny. Jest wobec nich łagodny i przyjacielsko nastawiony, w stosunku do obcych zaś zachowuje dystans. W jego naturze leży głośne szczekanie, co można zauważyć zwłaszcza wtedy, kiedy ktoś obcy zbliża się do jego terytorium. Owczarek węgierski uwielbia zabawy i długie spacery. Wyróżnia się dużą inteligencją i sprytem.
Tresura i szkolenia psów rasy puli
Ze względu na łagodne usposobienie puli nie potrzebują długich i skomplikowanych szkoleń czy tresury. Warto jednak już od małego uczyć psa posłuszeństwa i wypełniać mu czas na wspólnych zabawach. Zdarza się bowiem, że pozostawione same sobie owczarki węgierskie stają się nieufne wobec ludzi i znacznie częściej szczekają.
Puli – jak pielęgnować sierść psa?
Sierść psów rasy puli wymaga starannej pielęgnacji. Składa się z szorstkich i grubych włosów, które już przed pierwszym rokiem zwierzaka zaczynają tworzyć tzw. sznury. Dlatego warto nauczyć się prawidłowych zasad pielęgnacji od razu po adopcji. Niektórzy, zazwyczaj mniej doświadczeni właściciele, decydują się na strzyżenie psów lub szczotkowanie ich sierści. Jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe w przypadku czworonogów biorących udział w wystawach i pokazach.
Tworzące się z sierści puli sznury należy regularnie rozdzielać przy skórze, nie wymagają jednak wyczesywania – wystarczy podzielić sierść ręcznie. Taki zabieg nie tylko podnosi estetyczne walory sierści pupila, ale także zapewnia prawidłową wentylację skóry.
Po spacerach puli może wymagać kąpieli, ale warto ograniczyć ich liczbę do minimum. Sierść psów bardzo długo schnie, dlatego nie obejdzie się bez grubego ręcznika i suszarki. W okresie zimowym i podczas opadów deszczu zaleca się ubieranie owczarków węgierskich w nieprzemakalne kombinezony, które zabezpieczą futro przed przyklejaniem się błota, liści czy gałęzi.
Zobacz także:
- Które psy nie będą się dobrze czuły w domu? To cenna wskazówka przy wyborze
- Jak wygląda nauka savoir-vivre'u wśród czworonogów? "Szczeniak nie może być izolowany od innych psów"
- Do serca przytul psa. Jak wybrać pupila dla siebie?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Zelenenka/Getty Images