Egzamin ósmoklasisty. Co zrobić w przypadku spóźnienia lub choroby?

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
OKE
Jak wesprzeć dziecko przed egzaminem?
Jak wesprzeć dziecko przed egzaminem?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Egzamin ósmoklasisty już za chwilę. Wiele uczniów stresuje się co w sytuacji, jeśli zachorują lub spóźnią się na egzamin. To jeszcze nic straconego. Podpowiadamy, co zrobić w przypadku choroby lub spóźnienia na egzamin ósmoklasisty.

Co zrobić, jeśli rozchorowałeś się na egzamin ósmoklasisty

Osoby, które zachorują w okresie egzaminów i wiedzą, że nie będą w stanie na niego dotrzeć, powinny udać się do lekarza i przesłać szkole odpowiednie dokumenty. Dzięki nim można zostać zwolnionym z egzaminu i napisać go w terminie dodatkowym. W tym celu uczeń powinien napisać podanie do dyrekcji z uzasadnieniem nieobecności. Do takich dokumentów najlepiej jest dołączyć dokumentację choroby. 

Jak napisać takie podanie? Powinno zawierać miejscowość i datę w prawym górnym rogu, dane nadawcy w lewym górnym rogu, dane adresata poniżej danych nadawcy po prawej stronie oraz nagłówek "PODANIE" na środku. Całość powinna mieć charakter formalny ze zwrotami grzecznościowymi, np. "uprzejmie proszę", "zwracam się z uprzejmą prośbą". Podanie powinno być zakończone wyrazami nadziei o pozytywne rozpatrzenie sprawy i własnoręczny podpis. 

Co zrobić, jeśli spóźniłeś się na egzamin ósmoklasisty?

Osoby, które spóźniły się na egzamin nie mogą zostać wpuszczone na salę. Oznacza to, że nie mogą podejść do egzaminu ósmoklasisty. Nie warto się jednak zrażać i należy przyjść na kolejne egzaminy. Po spóźnieniu warto napisać podanie do dyrektora, podobnie jak w przypadku choroby. Dyrekcja szkoły może wyrazić zgodę na podejście do egzaminu dodatkowego, który ma miejsce w czerwcu.

Dodatkowe egzaminy ósmoklasisty odbywać się będą:

  • 12 czerwca 2023 (poniedziałek) godz. 9.00 - język polski
  • 13 czerwca 2023 (wtorek) godz. 9.00 - matematyka
  • 14 czerwca 2023 (środa) godz. 9.00 - język angielski

Do terminu dodatkowego mogą również przystąpić uczniowie, którym unieważniono egzamin z jednego lub kilku przedmiotów. Oznacza to, że w tych dniach można podejść ponownie do wszystkich trzech egzaminów. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: OKE

Źródło zdjęcia głównego: Ridofranz/Getty Images

Pozostałe wiadomości