Styl życia

Kulczyk, Ochojska, Pyz, Tokarczuk i Wojciechowska. Polki, które zmieniają świat na lepszy

Styl życia

Aktualizacja:
East News/Dzień Dobry TVN

Są śmiałe, silne i niezwykle inspirujące. Mają odwagę, żeby wyrażać swoje zdanie i walczyć o to, w co wierzą, stając się wzorem dla wielu pokoleń. Poznajcie kobiety, które zabiegają o to, żeby na świecie żyło się lepiej.

Dzień Kobiet zbliża się wielkimi krokami. Święto jest nie tylko okazją do obdarowania najbliższych Pań, ale także do zwrócenia uwagi na kobiety. A tych odważnych i silnych w Polsce nie brakuje. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że każda Polka taka jest na swój własny sposób i robienie rankingów nie jest wskazane. Dlatego rankingu nie zrobimy. Chcemy jednak szczególnie wyróżnić te Polki, które dbają o to, żeby świat był lepszym miejscem do życia. Oddają serce, poświęcają czas, a często całe życie, żeby spełniło się to, w co wierzą.

Janina Ochojska – dla ludzi i świata

Kobieta astronom, działaczka humanitarna i społeczna. Janina Ochojska urodziła się w 1955 roku i już w pierwszych miesiącach życia zachorowała na chorobę Heinego-Medina. Dzieciństwo spędziła w szpitalach. W 1980 ukończyła astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i do 1984 pracowała w Pracowni Astrofizyki PAN w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika. Działała w "Solidarności" zajmując się dystrybucją nielegalnych wydawnictw, ale także pomocą osobom represjonowanym i ich rodzinom. Zorganizowała pomoc dla byłej Jugosławii, a w 1994 roku założyła Polską Akcję Humanitarną, której jest prezeską. PAH udziela pomocy w 44 krajach – pomaga ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof. W Polsce prowadzi program dożywiania dzieci.

Janina Ochojska jest odznaczona Orderem Uśmiechu, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także laureatką wielu innych nagród. W 2019 roku ogłosiła, że choruje na raka piersi. W drugiej połowie 2020 roku Janina Ochojska pokonała chorobę nowotworową.

Helena Pyz – opiekunka w chorobie

Polka, która leczy trędowatych. Podobnie jak Janina Ochojska, Helena Pyz w dzieciństwie zachorowała na chorobę Heinego-Medina. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie, a w latach 80. Angażowała się w organizowanie NSZZ "Solidarność" w środowisku medycznym, pełniła funkcję przewodniczącej komisji zakładowej związku w zakładzie opieki zdrowotnej na Woli. W 1989 roku wyruszyła w pierwszą podróż do Indii.

Od tego czasu Helena Pyz jest związana z ośrodkiem Jeevodaya. Do przychodni, w której pracuje, trafiają ludzie naznaczeni trądem, ale także biedni mieszkańcy okolicznych wiosek, których nie stać na inną opiekę medyczną. Dr Helena jest dla nich nie tylko lekarzem, ale także przyjaciółką i ogromnym wsparciem. Helena Pyz została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Uśmiechu.

Helena Pyz

Dominika Kulczyk – na ratunek najuboższym

Najbogatsza Polka o wielkim sercu. Prezeska "Kulczyk Foundation" od lat angażuje się w dobroczynną działalność. Walczy z dyskryminacją i nierównością, dotykającymi kobiety i dziewczynki na całym świecie. Wspólnie z fundacją pomaga krajom dotkniętym przez biedę, klęski żywiołowe i różnego rodzaju katastrofy naturalne. Dominika Kulczyk dzieli się dobrem tam, gdzie brakuje. W marcu 2020 roku, na początku pandemii, przekazała polskiej Fundacji Lekarze Lekarzom 20 mln zł na zakup sprzętu medycznego do walki z koronawirusem.

Dominika Kulczyk jest Damą Orderu Uśmiechu, ambasadorką SOS Wiosek Dziecięcych i członkinią Foundry - elitarnej, międzynarodowej grupy filantropów.

Olga Tokarczuk – czuła narratorka rzeczywistości

Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Zadebiutowała w 1979 na łamach pisma "Na przełaj", w którym publikowała opowiadania pod pseudonimem "Natasza Borodin". Uznawana jest za jedną z najlepszych, jeżeli nie najlepszą polską pisarkę. W swojej twórczości odzwierciedla problemy aktualne i ważne. Po otrzymaniu nagrody Nobla wydała zbiór esejów i wykładów – "Czuły Narrator", który pozwala lepiej zrozumieć trudną tematykę i styl, którym się posługuje.

O Oldze Tokarczuk można powiedzieć, że jest aktywistką. Deklaruje się jako feministka, wspiera działania na rzecz ochrony środowiska, praw zwierząt, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego. Pisarka założyła fundację, która ma być przestrzenią dla "międzynarodowej rozmowy o możliwościach literatury w diagnozowaniu świata, w opisywaniu rzeczywistości, w której niebezpiecznie szybko narastają nastroje ksenofobiczne i nacjonalistyczne".

Martyna Wojciechowska – szacunek dla ludzi

Martyna Wojciechowska od lat pokazuje nam świat. Przybliża nieznane kultury pokazując historie kobiet na krańcach świata. Do każdej podchodzi z ogromnym szacunkiem. Jest nie tylko znakomitą dziennikarką i zapaloną podróżniczką, ale także osobą o wielkim sercu. Martyna Wojciechowska jest honorową ambasadorką WWF Polska, członkinią Polskiej Akcji Humanitarnej, była zaangażowana w budowę kliniki hematologii dziecięcej "Przylądek Nadziei" i aktywnie uczestniczy we wszystkich zbiórkach i akcjach tam organizowanych.

Kilka lat temu Martyna Wojciechowska adoptowała Kabulę Nkalango Mensaje, albinoskę, bohaterkę filmu Ludzie Duchy. Dziennikarka opowiada się za szacunkiem i tolerancją dla każdego człowieka.

Martyna Wojciechowska: Nie pamiętam takiej sytuacji w całym moim życiu, żebym powiedziała, że mi się nie chce. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Mama Ginekolog poruszyła ważny temat dotyczący kobiet: "Często to słyszę w gabinecie"

Zamiast powitania słyszą: "Ale jesteś wielka". Z jakimi problemami mierzą się wysokie kobiety?

Była stylistką gwiazd, potem założyła markę bieliźnianą. Dlaczego kobiety sukcesu po latach zmieniają zawód?

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości