Piwo bezglutenowe – gdzie można je kupić i czym się różni od zwykłego piwa?

Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich chorujących na celiakię i uczulonych na gluten, którzy tęsknią za smakiem złocistego alkoholu z pianką – na rynku są już dostępne piwa bezglutenowe! Wyjaśniamy, czym różnią się od zwykłego piwa, jaki mają skład i ile kalorii.

Podpowiadamy także, gdzie kupić piwo bezglutenowe. Wbrew pozorom nie są to jedynie małe sklepiki ze zdrową żywnością, ale również popularne sieci marketów. Dzięki temu osoby unikające glutenu mogą z łatwością zaopatrzyć się w piwo i bez obaw delektować się jego smakiem.

Dlaczego zwykłe piwo nie jest bezglutenowe?

Każda osoba, która jest na diecie eliminacyjnej, doskonale wie, że powinna uważać na wiele składników. Niebezpieczny dla chorych na celiakię gluten może znajdować się niemal wszędzie, dlatego jedynie znak przekreślonego kłosa jest gwarancją bezpieczeństwa. Wbrew pozorom głównym komponentem piwa nie jest chmiel. Skład tego napoju bazuje zazwyczaj na słodzie jęczmiennym lub pszenicznym, który zawiera gluten. Z tego względu zdecydowana większość dostępnych na rynku gatunków piwa nie nadaje się dla celiaków i alergików.

Jeśli chcą oni nadal pić ten smaczny napój, powinni zaopatrzyć się w piwo bezglutenowe – czeskie Celia lub Bernard, Chmielakia z browaru Wąsosz czy odpowiednie produkty browarów Brok i Kormoran. Jeśli jednak nie cierpimy na poważną nietolerancję glutenu, a jedynie unikamy go ze względów zdrowotnych, spożycie słodu jęczmiennego nie będzie miało żadnych negatywnych skutków i można sobie na to czasem pozwolić.

Piwo bezglutenowe – skład

Analiza zawartości bezglutenowych napojów może w pierwszej chwili wprawić w konsternację – większość z nich zawiera przecież słód jęczmienny. Okazuje się jednak, że piwo tego typu poddaje się obróbce, w wyniku której zawartość glutenu zostaje obniżona do poziomu 20 mg/kg lub niższego, czyli takiego, który nie zagraża alergikom. Dokładne badanie napoju umożliwia firmom uzyskanie certyfikatu przekreślonego kłosa, który jest gwarantem bezpiecznego spożywania danego produktu przez osoby chore.

Większość browarów wykorzystuje do produkcji swoich napojów bez glutenu słód jęczmienny, a także chmiel – w większej ilości niż w przypadku standardowego piwa. Smak różni się w zależności od konkretnego produktu – wyczuwalne mogą być nuty kwiatowe, owocowe i ziołowe, a także czekoladowe i słodowe. Warto wypróbować różne propozycje, by znaleźć swój ulubiony wariant.

Dla przykładu przytoczymy skład piwa bezglutenowego z niektórych browarów:

  • BezGlutenNowe browaru Kormoran – skład: woda, słód jęczmienny, chmiel (5 odmian).
    • Brok Gluten Free – skład: woda, słód jęczmienny, jęczmień browarny, chmiel.

      Składniki są dość podobne w każdym produkcie, jednak o smaku piwa decydują przede wszystkim proporcje i metody warzenia – odmienne w każdym browarze.

      Gdzie kupić piwo bezglutenowe?

      W poszukiwaniu konkretnych produktów warto udać się do popularnych marketów i sieci sklepów, takich jak Biedronka, Lidl, Żabka czy Carrefour. Ich oferta wciąż się zmienia, dlatego trudno podać aktualne dane.

      Podczas pobytu w Czechach warto rozejrzeć się za tamtejszą Celią, produkowaną przez browar Žatecky. Okazuje się, że to piwo zawiera jeszcze mniej glutenu niż polskie wersje napojów z przekreślonym kłosem, bo tylko 5 mg/kg. Jest także bardzo smaczne, z aromatem słodowym i przyjemną goryczką.

      Ile kalorii ma piwo bezglutenowe?

      Osoby, które poszukują piwa bez glutenu nie ze względów zdrowotnych, ale dietetycznych, na pewno liczą na niższą zawartość kalorii w napojach dla alergików. W rzeczywistości różnica między piwem tradycyjnym a tym o obniżonej zawartości glutenu jest niezauważalna.

      Przyjmuje się, że zawartość kalorii w piwie bezglutenowym, podobnie jak w tradycyjnym, to 45 kcal w 100 g. Półlitrowe piwo dostarcza więc około 250 kilokalorii. Pamiętajmy, że piwa smakowe i z dodatkiem soku zazwyczaj zawierają sporo cukru, więc ich kaloryczność znacznie wzrasta.

      Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

      Zobacz także:

      Autor: Adrian Adamczyk

      Źródło zdjęcia głównego: The Good Brigade/Getty Images

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości