Świat

Co to jest Oktoberfest? Ciekawostki, czas i miejsce trwania

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Oktoberfest

Oktoberfest to wyjątkowy festyn w Monachium obchodzony od XIX wieku. Rozpoczyna się odszpuntowaniem beczki przez burmistrza miasta, a następne mieszkańcy i turyści przechodzą do degustacji piwa i wielkiej zabawy.

Oktoberfest to niemiecki odpowiednik dożynek, czyli święta dziękczynnego, które miasto organizuje od 1810 roku. Oktoberfest w Monachium jest jednym z najpopularniejszych festynów trwających kilkanaście dni. Jak się przygotować i ubrać na Oktoberfest?

Zobacz wideo: Różnice kulturowe

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Gdzie odbywa się Oktoberfest?

Oktoberfest to święto niemieckiego miasta Monachium, które obchodzi się tam od ponad 200 lat. Od ślubu Ludwika I Wittelsbacha z Therese von Sachsen-Hildburghausen zorganizowanego w 1810 roku wielokrotnie rezygnowano z festynu, m.in. z powodu wojny francusko-pruskiej, prusko-austriackiej czy epidemii cholery. W początkowych latach Oktoberfest miał charakter wyłącznie sportowy, jednak od 1880 roku zezwolono na sprzedaż piwa. Wielka popularność festiwalu sprawiła, że inne miasta Niemiec organizują imprezy na bazie Oktoberfestu. Święto Piwa obchodzimy również w Polsce m.in. w Opolu i Wodzisławiu Śląskim od 2015 roku, a ponadto w Szwecji, Szkocji, Francji, Anglii, Hiszpanii czy we Włoszech.

Kiedy świętujemy Oktoberfest?

Jak sama nazwa wskazuje, Oktoberfest powinien odbywać się wyłącznie w październiku, jednak od 1872 roku festiwal przeniesiono na koniec września. To, ile trwa Oktoberfest jest uzależnione m.in. od tego, kiedy wypada pierwsza niedziela października oraz od Święta Zjednoczenia Niemiec. Oktoberfest nie może się rozpocząć przed 15 września i skończyć później niż w pierwszą niedzielę października. Festiwal najczęściej trwa kilkanaście dni i jest odwiedzany przez miliony uczestników.

Piwo na Oktoberfeście

Uczestnicy festiwalu w Monachium mają możliwość picia wyłącznie tradycyjnych monachijskich browarów. Zapiski na ten temat znajdziemy m.in. w normie prawnej z zakresu browarnictwa z 1487 roku. Zgodnie z tą zasadą piwo spożywane na Oktoberfeście warzą wyłącznie browary: Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner oraz Spaten-Franziskaner-Bräu. Odwiedzający mają okazję skosztować smaku piwa w kilkunastu halach z miejscami siedzącymi, a na straganach mogą kupić tradycyjne kufle Oktoberfestu z datą i logo festiwalu. Niestety wielu uczestników przywłaszcza sobie kufle należące do browarów, przez co ochrona na Oktoberfeście musiała się znacznie powiększyć.

Zobacz wideo: Największy ukraiński festiwal w Polsce

Największy ukraiński festiwal w Polsce
Największy ukraiński festiwal w Polsce Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak się ubrać na Oktoberfest?

Ze względu na to, że na Oktoberfeście nie obowiązuje specjalny dress code, uczestnicy najczęściej zakładają strój nieformalny, a niektórzy wybierają świętowanie w tradycyjnym stroju bawarskim. Tradycyjny strój dla mężczyzn to ogrodniczki lub spodnie z szelkami, koszula zapinana na ostatni guzik, podkolanówki i charakterystyczne nakrycie głowy. Kobiety tego dnia zakładają obcisłe gorsety, spódnice i bluzki z bufkami. Tradycyjny ubiór na Oktoberfest to również buty Haferl w przypadku mężczyzn oraz fartuch i biżuteria dla kobiet . Popularny Dirndl noszą również przewodniczki wycieczek i kelnerki oraz piosenkarki ludowe.

Jedzenie na Oktoberfeście

Nie samym piwem człowiek żyje, a więc organizatorzy festiwalu zadbali o to, aby uczestnicy mogli w międzyczasie skosztować regionalnych potraw, czyli serów, pieczonego mięsa, wędlin, pasztetu Leberkäse, ciasta Brezn, wegetariańskiej pasty Obazda i wielu słodkości. Uczestnicy mogą poznać smak niemieckich kiełbasek currywurst, zjeść precle i owoce w czekoladzie.

Jak przebiega Oktoberfest?

Oktoberfest rozpoczyna się słynnym pochodem z Münchner Kindl, czyli kobietą z kuflem piwa w ręce na czele. W pochodzie są obecne dzieci i starsi w ludowych strojach oraz właściciele piwiarni, którzy wspólnie śpiewają i tańczą. Oprócz ludności w pochodzie ulicami Monachium biorą udział konie ubrane w stroje przypominające tradycyjny ubiór męski. Ciekawostką Oktoberfestu jest fakt, że rozpoczyna go burmistrz miasta, którego zadaniem jest odszpuntowanie beczki z piwem. W trakcie imprezy namioty piwiarni są bardzo oblegane, dlatego najkorzystniej jest zarezerwować stolik dużo wcześniej. Kelnerki Oktoberfestu ubrane w tradycyjne stroje donoszą do stołu ponad 10 kufli Maß i wykonują trasę kilkudziesięciu metrów naprawdę często, ponieważ ilość piwa wypitego w ciągu festiwalu wynosi nawet 5 milionów litrów. W ciągu dnia Oktoberfest odwiedzają rodziny z dziećmi, które spędzają tam czas w wielkim parku rozrywki. Najmłodsi uczestnicy festiwalu mają okazję skorzystać z karuzeli, domów strachu i luster, labiryntów, rollercoastera, kolejek i autodromu. Poza tym uczestnicy Oktoberfestu mogą uczestniczyć w spektaklach, podróżach 3D i innych ciekawych atrakcjach.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Cyril Gosselin/Getty Images

Pozostałe wiadomości