Styl życia

17-latek mimo porażenia mózgowego wygrywa z pełnosprawnymi zawodnikami. "Nic go nie spłoszyło"

Styl życia

Autor:
Michalina
Kobla
Reporter:
Radosław Męczykalski
Słabość zamienia w siłę
Słabość zamienia w siłę Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Paweł Malicki, mimo dziecięcego porażenia mózgowego, od najmłodszych lat przejawiał niezwykły hart ducha. Jako 13-latek niespodziewanie pokonał swojego ojca w siłowaniu na rękę. Z dużo większymi od siebie, pełnosprawnymi zawodnikami mierzy się do dziś i ma na tym polu spore sukcesy.

Niezwykłe osiągnięcia Pawła Malickiego

Choć trenuje od zaledwie 8 miesięcy, już jest podwójnym mistrzem Europy osób z niepełnosprawnościami i podwójnym wicemistrzem Europy osób pełnosprawnych. Pod koniec września Paweł Malicki może osiągnąć kolejne sukcesy. Chłopak założył zbiórkę pieniędzy na podróż do Francji, gdzie odbywają się mistrzostwa świata w armwrestlingu. Wesprzeć ją można tutaj.

- Od razu stwierdziłem, że to jest mały twardziel. Nic go nie spłoszyło i z takimi zawodnikami można pracować - powiedział Paweł Lasota, trener 17-latka.

Dziecięce porażenie mózgowe

17-latek cierpi na porażenie mózgowe i ma zły wzorzec chodu. Samozaparcie i regularne treningi chronią go przed poruszaniem się na wózku inwalidzkim.

- Czułem lekką niesprawiedliwość. Co ja zrobiłem takiego komuś, że inni mają łatwiej, a ja mam trudniej? - wspominał okres dzieciństwa Paweł.

Rehabilitacja sprawiła jednak, że w wieku 5 lat postawił pierwsze kroki. Szybko pokochał również ćwiczenia fizyczne.

- Przed nim mistrzostwa świata odbywające się we Francji. Ja sobie nie wyobrażam, żeby on na nie nie pojechał - podkreślił ojciec Pawła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Reporter: Radosław Męczykalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości