Styl życia

Oto prawdziwi miłośnicy roślin. "Każda jest moim małym dzieckiem"

Styl życia

Aktualizacja:

Daniel Penc i Anna Skorupska to wielcy miłośnicy roślin. Na co dzień z nimi pracują, a w swoich mieszkaniach mają po kilkadziesiąt, a nawet i setki gatunków. "Serce do roślin" – w ich przypadku to mało powiedziane. Zobaczcie te domowe i okazałe dżungle.

Miniszklarnia w mieszkaniu

Daniel Penc ze światem roślin związany jest od dziecka. - Około 30 lat temu dostałem pierwszą małą monsterę. To była Monstera deliciosa, czyli ta olbrzymia. Czekałem, obserwowałem, kiedy wytworzy pierwsze dziurki w liściach. Różnorodność liści jest tak ciekawa, że wciągnęło mnie to na całego – wspomina miłośnik roślin.

Dlatego swoje życie zawodowe poświęcił właśnie im. Na co dzień pracuje bowiem w szklarni. Natomiast w domu postanowił zbudować też własną. Jednak liście zaczęły się na tyle rozrastać, że mężczyzna miał z tego powodu problemy. – Ktoś zadzwonił i byłem podejrzany o hodowlę zioła. Miałem dwie wizyty policji. Pokazałem, co mam, no ale rośliny nie zawierały takich substancji – śmieje się Daniel.

W szczytowym momencie miał ok. 30 gatunków monster i ok. 80 filodendronów. – Tych roślin ciągle przybywało. Mieszkałem w najmniejszym pokoju z psem, a pozostałe dwa duże pokoje zajmowały rośliny. Zastanawiałem się, czy to nie jest chorobliwe i czy nie powinienem zasięgnąć rady specjalisty – żartuje mężczyzna.

Serce do roślin

Anna Skorupska, architektka krajobrazu, również nie wyobraża sobie życia bez roślin. - Bardzo dużo pracuję przy komputerze i patrzenie na zieleń mnie relaksuje . Lubię dotykać liści, choć wiem, że nie każda roślina to lubi, bo przez to hamujemy jej wzrost, ale dla mnie to forma terapii - wyjaśnia.

Jeden dzień w tygodniu przeznacza na pielęgnację roślin. Tłumaczy, że nie wyjechałaby na dłużej niż dwa tygodnie, bo stresowałby się, gdyby ktoś miałby się nimi zająć podczas jej nieobecności. – Czy za dużo wody nie naleje? Czy nie podleje rośliny, która wymaga całkowitego przesuszenia podłoża? – wymienia i dodaje, że w domu ma jeszcze wiele roślin, które wymagają specjalnej opieki. Dlatego wyeksponowała je w specjalnym kąciku, by mieć na nie oko. Przyznaje, że dwa lata temu przestała liczyć swoją kolekcję. Wówczas miała 360 gatunków. – Każda roślina jest moim małym dzieckiem. Przyzwyczaiłam się do nich, to element mojego życia - deklaruje smiało.

Jak prawidłowo pielęgnować rośliny? Dowiedz się z materiału wideo zmieszczonego na górze.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: I. Kaczyńska, K. Abramowicz

Pozostałe wiadomości