Wygrała miłość do ciężarówek
Michał Rukawisznikow ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Zielonogórskim na specjalizacji edukacja medialna i informatyczna. Jego tato jest zawodowym kierowcą i dziadek również nim był. Mężczyzna zarażony miłością do ciężarówek postanowił kontynuować tradycję rodzinną, lecz na własnych warunkach. – To chyba wyszło tak naturalnie, a dwa to kwestia finansowa. Widziałem, że jak pójdę do szkoły jako początkujący nauczyciel, to nie zarobię tyle, ile chciałbym - przyznał kierowca śmieciarki.
Dodatkowo Michał Rukawisznikow chciał połączyć życie rodzinne z pracą. Dlatego wybrał śmieciarkę, a nie bycie kierowcą tira, który np. na tydzień musi opuścić dom. - Ten sam dzień, kiedy miałem rozmowę o pracę tutaj, byłem też na rozmowie w lokalnej firmie, by wozić drzewo. Bez zastanowienia przystałem na warunki tutaj. Od pierwszego dnia wiedziałem, że to jest to - zadekalarował.
"Magister w śmieciarce"
Pracownicy komunalni nieraz muszą się mierzyć z nieprzychylnymi komentarzami.
- Najtrudniejsze to, jak jest zła pogoda, bo pracujemy w deszczu, śniegu, nieraz ostro wieje. Niektórzy to doceniają, bo mają na czas wszystko zrobione, a (…) niektórzy uważają, że jesteśmy śmieciarzami, a my tylko sprzątamy po śmieciarzach - tłumaczył Jan Antoni Wnorowski, pracownik komunalny.
- Na nasz samochód nikt nie powie, że jest to pojazd specjalistyczny do odbioru odpadów, tylko że to śmieciarka. Każdy, kto widzi lub słyszy o śmieciarce, odwraca głowę albo zatyka nos. Przyjmujemy to na klatę, ale edukacyjnie staramy się wytłumaczyć, że przecież jesteśmy pracownikami komunalnymi. Nie śmiecimy, tylko zabieramy śmieci - dodał Michał Rukawisznikow.
Chcąc odczarować wizerunek pracowników komunalnych, Michał zaczął prowadzić bloga. Dzięki któremu edukuje, bawi i pokazuje swoje zawodowe życie jako "Magister w śmieciarce". - Pomyślałem sobie, a czemu by nie opowiadać o śmieciach, że warto je segregować? I poszło, i się przyjęło. Jak znajdujemy jakąś ciekawą sytuację, robimy przy niej zdjęcie i je wrzucamy - wyjaśnił autor.
- Ma taki humorystyczny styl w tym. Ten jego blog ma oddziaływanie myślę na całe środowisko odpadowe w tym kraju. Będzie prelegentem na jednej z konferencji. Dostał nagrodę Ekolaur za swoją działalność prośrodowiskową - mówił Wojciech Kaliszewski, kierownik działu gospodarki odpadami i zaśmiał się: "Celebryta odpadowy".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie? "Mogą pojawić się myśli samobójcze"
- Bernard Minier autor przerażających kryminałów. "Lubię od razu wstrząsnąć czytelnikiem"
- Polak wygrał maraton na Antarktydzie. "Biegłem sam na pustyni lodowej"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: I Kaczyńska, R. Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN