Styl życia

Bernard Minier autor przerażających kryminałów. "Lubię od razu wstrząsnąć czytelnikiem"

Styl życia

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Anna Kowalska
Bernard Minier – autor bestsellerowych kryminałów

Bernard Minier to francuski pisarz, którego kryminalne powieści budzą lęk już od pierwszej strony. Jego pierwsza, wydana dziesięć lat temu książka "Bielszy Odcień Śmierci" została uznana przez Sunday Times za jeden z najlepszych kryminałów naszych czasów.

Najnowsza książka Bernarda Miniera pt. "Polowanie"

Bernard Minier napisał już dziewięć książek, niedawno wyszła najnowsza pt. "Polowanie". W materiale reporterki Anny Kowalskiej autor zdradza jak takie kryminały powstają, co trzyma w swojej pracowni i jaki jest przepis na dobry kryminał.

Poezja i proza

Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa
Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

- Lubię od razu wstrząsnąć czytelnikiem. Tym razem już w prologu uderzam czytelnika, po to by pokazać mu, że może po tej książce spodziewać się wszystkiego - mówi autor.

W najnowszej książce mistrz thrillera Bernard Minier mierzy się z szaleństwem naszych czasów: przemocą, zemstą, manipulacją. Polowanie to niezwykle aktualna powieść o życiu przesiąkniętym strachem.

-Francja jest coraz bardziej podzielona, rozdarta i brutalna. Coraz trudniej nam się rozmawia, właśnie o tym jest ta książka. (...) Społeczeństwo jest podzielone, a gdy nie potrafimy ze sobą rozmawiać, górę bierze przemoc - wyjaśnia.

Jak powstają bestsellerowe kryminały Bernarda Miniera

Każdy pisarz ma swój charakterystyczny styl, na który składa się szereg przyjętych przez niego metod. Nie inaczej jest w przypadku Miniera.

-Zawsze odwiedzam miejsca o których piszę. Na przykład moja powieść "Noc" rozpoczyna się w nocnym pociągu z Olso do Bergen, później akcja przenosi się do Francji, gdzie spotykamy głównego bohatera komendanta Servaza, ale pierwsze sceny mają miejsce w Norwegii. To tylko pięć stron, sam prolog, ale pojechałem do Oslo i wsiadłem do tego pociągu - mówi pisarz.

Co przechowuje w domu francuski pisarz

Poza dokumentacja, na podstawie której tworzy swoje historie, dom Bernarda Minier to istny gabinet osobliwości. Pisarz ma w nim czaszki, książki które go inspirują i owady, bo te jak mówi, często towarzyszą zwłoką.

Bernard Minier podzielił się także swoimi radami na to jak pisać, by osiągnąć sukces.

- Pierwsza ważna reguła to nie zanudzać czytelnika, po drugie unikać pierwszych pomysłów, bo często okazują się zbyt banalne, nie zadowalać się byle czym i nie wpadać w prostotę - radzi pisarz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Anna Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości