Bartek Jędrzejak wybrał się w podróż w czasie. Prezenter odwiedził najstarszy Park Etnograficzny w Polsce i na chwilę cofnął się do XIX- wiecznego życia mieszkańców Kaszub. Jak w tamtych czasach wyglądała rzeczywistość?
Kaszubski Park Etnograficzny
Bartek Jędrzejak udał się do miejscowości Wdzydze Kiszewskie. Na miejscu odbył niesamowitą podróż w czasie. Wszystko za sprawą Kaszubskiego Parku Etnograficznego, który odzwierciedla dawne życie mieszkańców Kaszub. Jak się okazuje, podstawą każdego dnia było dobre i duże śniadanie, które dawało siłę do działania i pracy. Podczas wizyty w parku, Bartek zwiedził m.in. dwór, który ma ponad 300 lat i został przeniesiony z okolic Wejherowa.
Charakterystycznym znakiem Kaszub jest także przepiękny haft. Bartek spotkał się więc ze specjalistką, która opowiedziała o szczegółach swojej twórczości. Jak przyznała, jest to bogata tradycja, która wywodzi się ze sztuki ludowej.
Kultywowanie tradycji na Kaszubach
Kaszuby to nie tylko piękne widoki, ale także wiele tradycji. Jak się okazuje, mieszkańcy tych terenów dbają o rodzinne korzenie. W dalszym ciągu kultywowany jest charakterystyczny język, którego młodsze pokolenia mogą uczyć się w szkołach, a także zdawać na maturze.
- Kiedyś było tak, że kaszubszczyznę przenosiło się z domu na zewnątrz. Dzisiaj musi ona wracać przez szkoły. Dzieci mają możliwości uczenia się języka kaszubskiego - usłyszeliśmy od rozmówcy Bartka Jędrzejaka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
"Książka na dzień dobry". Na czym polega japońska sztuka szczęśliwego życia?
Rzucił aktorstwo i został barberem. Dziś współpracuje z polskimi gwiazdami. "To jest sztuka"
Autor: Nastazja Bloch