Styl życia

By nie odczuwać samotności, podglądają, jak jedzą inni. Czym jest mukbang? To nowy trend w sieci

Styl życia

Autor:
Berenika
Olesińska
Czym jest mukbang?
Czym jest mukbang? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Mukbang to zlepek wypowiadanych w języku koreańskim słów "jeść" i "transmisja". Tak określany trend jest w ostatnim czasie mocno popularyzowany w sieci. Na czym polega? Czy niesie za sobą jakieś zagrożenia? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z dietetykiem klinicznym Mileną Nosek.

Mukbang - co to jest?

W Internecie co jakiś czas pojawiają się nowe trendy związane z jedzeniem. Tym razem furorę robi mukbang, czyli transmitowanie, nagrywanie bądź oglądanie filmików, na których widać ludzi spożywających posiłek. Charakterystyczną cechą tych nagrań są wzmocnione specjalnymi urządzeniami odgłosy chrupania, gryzienia czy przygotowywania dań, które oddziałują na umysł człowieka i sprawiają, że widz odczuwa silną więź z mukbangerem oraz zaspokaja swoją potrzebę bliskości podczas biesiadowania.

- Mukbang zwraca uwagę na charakter społeczny jedzenia, który w pewnych regionach świata zanika - zauważa w Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczny Milena Nosek.

Ekspertka zaznacza, że fanami nowego trendu są szczególnie osoby młode lub wyalienowane. - Mukbangerzy budują sobie rzeszę odbiorców i z nimi się socjalizują poprzez nagrywanie, czatowanie. (...) Osoby, które czują się samotne, oglądają i próbują się utożsamiać - wyjaśnia specjalistka.

Mukbang - zagrożenie czy zabawa?

Posiłki widoczne na nagraniach mukbangerów składają się zwykle z produktów wysokoenergetycznych oraz wysokotłuszczowych i są spożywane w ogromnych ilościach. To, jaki wpływ na rzeczywistość będzie miało oglądanie tego typu filmików, zależy wyłącznie od widza. Mukbang może zarówno zachęcać do jedzenia, jak i przestrzegać przed nadmiernymi ilościami, uwypuklając konsekwencje stosowania niezdrowej diety.

- To nie chodzi tylko o to, że jesteśmy poniekąd nakłaniani, żeby tego próbować, ale też budzi się taka ciekawość, co to może przynieść złego - tłumaczy dietetyk kliniczny Milena Nosek.

Ekspertka zwraca uwagę, że niektórzy widzowie mogą czuć satysfakcję zastępczą, czyli zaspokajać potrzebę sięgnięcia po niezdrową żywność wyłącznie poprzez obserwowanie, jak inni ją jedzą.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości