Styl życia

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Z czym się zmagają? Jak wspierać ich rozwój i poczucie własnej wartości?

Styl życia

Autor:
Diana
Ryściuk
Thomas M Barwick INC/Getty ImagesMiędzynarodowy Dzień Dziewczynek

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek lub też Dziewcząt (ang. International Day of the Girl Child) to coroczne święto obchodzone 11 października. Zostało ustanowione w 2011 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego misją jest zwrócenie powszechnej uwagi na to, z jakimi wyzwaniami zmagają się dziewczynki i młode kobiety każdego dnia, na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek 2021

Tematem Międzynarodowego Dnia Dziewczynek w 2021 roku jest „Digital Generation, Our Generation". W ten sposób podkreślona jest rola technologii w realnym ułatwianiu codziennego życia i rozwiązywaniu problemów, z którymi zmagają się dziewczęta. ONZ przypomina, że "kobiety i dziewczęta stanowią połowę światowej populacji, a zatem również połowę jej potencjału", jednak nadal w wielu miejscach nie funkcjonują na tych samych zasadach, co mężczyźni.

Dziewczęta stale doświadczają ograniczonego dostępu do korzystania z osiągnięć społecznych i gospodarczych dużo bardziej niż chłopcy i mężczyźni. Przykładem jest właśnie posiadanie urządzeń elektronicznych z dostępem do internetu. Chłopcy zdecydowanie częściej mają tę możliwość.

Tylko poprzez zajęcie się nierównością i wykluczeniem, które obejmują obszary geograficzne i pokolenia, możemy zapoczątkować rewolucję cyfrową dla wszystkich, ze wszystkimi

- pisze UNICEF.

Niska samoocena dziewczynek i presja bycia piękną

Równość w traktowaniu, która jest podstawowym prawem człowieka, nadal nie została osiągnięta. W każdej części świata kobiety już od najmłodszych lat doświadczają dyskryminacji i różnego typu przemocy. Wyniki licznych badań i rozmów z dziewczynkami nie napawają optymizmem.

Z raportu Dove „O poczuciu piękna i samoocenie dziewcząt” (na podstawie badania przeprowadzonego także w Polsce przez agencję Edelman Intelligence) wynika, że co druga dziewczynka między 10. a 17. rokiem życia odczuwa presję, by być piękną i ten cel pochłania ją bardziej niż presja związana z nauką. Badania przeprowadzone wśród dorosłych kobiet pokazują z kolei, że z tej presji się nie wyrasta.

Już 10-latki twierdzą, że są za grube. Porównują się z koleżankami, idolkami, influencerkami. Od najmłodszych lat wywierana jest na nie presja wyglądu. Zauważają, że uroda ma znaczenie, otoczenie się jej przygląda i chętnie głośno wyraża opinie. Wiele dorosłych dziś kobiet słyszało w trakcie dojrzewania krępujące komentarze od „wujków" czy innych mężczyzn z otoczenia dotyczące np. rosnących piersi czy zmieniających się proporcji ciała. Temu towarzyszy również autokrytyka matek i innych kobiet, które stojąc przed lustrem rzadko wypowiadają się pozytywnie na temat własnych ciał. To z kolei buduje w dziewczynkach obraz, w którym głównym zadaniem kobiety jest wygląd i skupienie się na wysiłkach z nim związanych. Ważne jest to, co słyszą na swój temat, ale istotne jest także, jakie wnioski wyciągają z obserwacji zachowań rodziców, innych kobiet, mężczyzn i ich funkcjonowania w świecie.

Problem nie zniknął. Dziewczynki nadal tego doświadczają, a dzień taki jak 11 października ma za zadanie nagłaśniać temat, zwiększać społeczną świadomość i współodpowiedzialność. Do tego niezbędna jest również odpowiednio prowadzona edukacja seksualna. Badania pokazują, że dziewczęta, które nie czują się dobrze we własnym ciele, często mniej angażują się społecznie, a zdecydowana ich większość w przyszłości nie będzie asertywna i nie będzie bronić własnych decyzji czy zdania.

Sporym problemem jest również ciągła seksualizacja kobiet, również tych najmłodszych, niemal na wszystkich płaszczyznach zawodowych czy hobbystycznych. Często ważniejszy jest wygląd od kompetencji. Media organizują m.in. rankingi najpiękniejszych pań w polityce, a dużo rzadziej mówią o ich umiejętnościach czy osiągnięciach. Większość z nas wie, jak wyglądają żony piłkarzy reprezentacji, ale czym się zajmują? Wiele z nich posiada naprawdę imponujące osiągnięcia, które mogą być dużo bardziej inspirujące niż świetny wygląd. Podobny problem istnieje w sporcie i sposobie, w jaki traktowane są przedstawicielki różnych dyscyplin.

Wspieranie dziewczynek jest wyzwaniem społecznym

Bez względu na czyjekolwiek opinie wspieranie dziewczynek to jedno z największych współczesnych wyzwań społecznych. Znalazło się na piątym miejscu wśród 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Ludzie tworzący największą międzynarodową organizację zdają sobie sprawę, że bez stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla młodych kobiet trudno o lepszą przyszłość społeczeństw i świata w całości.

Działania i wydarzenia związane z Międzynarodowym Dniem Dziewczynek organizują UNFPA, UNICEF i UN Women. UNFPA to Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations Population Fund) – fundusz Organizacji Narodów Zjednoczonych, który prowadzi działania związane z szeroko rozumianymi sferami praw kobiet, świadomego rodzicielstwa, poprawy warunków rodzenia oraz walki z chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Poważnym problemem jest brak edukacji seksualnej w wielu miejscach świata. Bardzo młode dziewczyny często zostają matkami porzuconymi przez mężczyzn, z którymi współżyły i zaszły w ciążę. Wówczas cała odpowiedzialność za wychowanie dziecka spada na nie, a niczym nieograniczeni mężczyźni mogą skupić się na sobie, edukacji, rozwoju zawodowym.

Z kolei ONZ Kobiety (ang. UN Women) to podmiot Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Równości Płci i Wzmocnienia Kobiet (ang. United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women). ONZ Kobiety została stworzona w czerwcu 2010 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Jak możemy wspierać dziewczynki?

Bardzo ważna we wspieraniu dzieci w ogóle, nie tylko dziewczynek, jest również postawa otaczających je dorosłych. Konieczna jest świadomość, jak funkcjonuje nasza kultura, jak się zmienia i jaki ma to wpływ na rozwój najmłodszych. Panujące aktualnie trendy "body positive", które przenikają już coraz mocniej do mainstreamu stwarzają coraz lepsze warunki do zmiany podejścia do cielesności.

Modelkom w kampaniach reklamowych coraz częściej nie usuwa się w programach graficznych naturalnych na ich ciałach krostek, przebarwień, rozstępów czy cellulitu. Coraz więcej marek stawia na normalizację ciała i odwrót od jego idealizacji. Takie warunki na zewnątrz mogą być uzupełnieniem wsparcia, jakie dziewczynka powinna dostać we własnym domu i najbliższym otoczeniu. To stąd powinna czerpać poczucie własnej wartości i wiedzę, że najważniejsze i najpiękniejsze jest ciało zdrowe, a nie podobające się wszystkim wokół.

Warto korzystać również z rozwiązań i porad takich organizacji jak Fundacja Kosmos dla dziewczynek, która powstała, aby zmieniać życie kobiet w Polsce od najmłodszych lat. Ich motto to: “WSPIERAMY DZIEWCZYNKI DZIŚ, BY JUTRO ZMIENIAŁY ŚWIAT” . Przy tym umieszczane są bardzo ważne słowa:

Bez działań wzmacniających dziewczynki, podejmowanych tu i teraz, wspólnymi siłami wszystkich interesariuszy, nie będzie w przyszłości silnych kobiet, które mogą realizować swoje marzenia. A przede wszystkim: mieć wybór, jaką ścieżką podążać w życiu. Mieć wybór to znaczy mieć możliwość wyboru. A żeby ją mieć, nie można na wczesnym etapie życia zostać wykluczoną. Wykluczoną poprzez ograniczające stereotypy, brak wiary w siebie, bariery edukacyjne czy presję wyglądu.  

Niezwykle istotne w dążeniu do świata, który jest bezpiecznym miejscem dla kobiet w każdym wieku jest również edukacja mężczyzn - od najmłodszych lat.

Zobacz także:

Zobacz wideo: "(Od)wagi dzieciaki", czyli historia Pauliny Kurzawskiej

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Thomas M Barwick INC/Getty Images

Pozostałe wiadomości