Styl życia

Książkowy debiut Michała Nogasia. "Gdybyśmy dekadę temu słuchali pisarzy, świat by nie był na krawędzi"

Styl życia

Aktualizacja:

Do tej pory rozmawiał z pisarkami i pisarzami o ich najnowszych książkach, teraz sam został autorem. Michał Nogaś wydał zbiór wywiadów, które przeprowadził. Wybrał te, które poszerzają spojrzenie na świat i świadomość. W naszym programie dziennikarz opowiadał o swoich inspiracjach i źródłach, z których je czerpie.

"Z niejednej półki. Wywiady”

Michał Nogaś od 2016 r. jest dziennikarzem "Gazety Wyborczej". Wcześniej przez 16 lat był związany z radiową Trójką. Teraz możemy go usłyszeć w Radiu Nowy Świat, gdzie prowadzi autorską audycję "Czytał Michał Nogaś".

W swojej pierwszej książce zebrał m.in. rozmowy z czworgiem laureatów Literackiej Nagrody Nobla – Olgą Tokarczuk, Swietłaną Aleksijewicz, Orhanem Pamukiem i Mario Vargasem Llosą. Przeczytamy też w niej wywiady z najważniejszymi twórcami i twórczyniami na świecie, m.in.: Margaret Atwood, Paulem Austerem, Chimamandą Ngozi Adichie, Zadie Smith czy Elizabeth Strout.

Zebrane są rozmowy, które były już przeprowadzone przeze mnie oraz te, które specjalnie na potrzeby książki zostały zrobione, w tym opowieść o poszukiwaniach Alice Munro

- mówi Michał Nogaś w Dzień Dobry TVN.

Alice Munro to kanadyjska pisarka, która po otrzymaniu Nagrody Nobla wycofała się z mediów i nie udziela wywiadów. Mieszka w uroczym miasteczku nad jeziorem Ontario. Dziennikarz postanowił spełnić swoje marzenie i podążył jej tropem. Kiedy stracił nadzieję na rozmowę, los ich ze sobą zderzył.

Musiałem się zmienić w detektywa (...). Przez tydzień szukałem noblistki, która odcięła się od świata, ale się udało

- podkreśla nasz gość.

Michał Nogaś o swojej książce

Margaret Atwood w wywiadzie sprzed 3 lat przewiduje nadejście wirusa, który zdziesiątkuje ludzkość. Snuje też wizje wyhodowanego sztucznie mięsa.

Mnie się wydaje, że ona ma zdolności profetyczne, przewidziała mnóstwo rzeczy, które się wydarzyły, od 'Opowieści Podręcznej' poczynając, książka i serial są dzisiaj wyjątkowo aktualne

- wskazuje Michał Nogaś.

Jego zdaniem, pisarze studiując, czytając i poznając świat, dowiadują się więcej od nas.

Mają nieprawdopodobną wrażliwość . Gdybyśmy dekadę temu słuchali pisarzy, gdyby politycy czytali to, co mają do powiedzenia, świat by nie był na krawędzi, tak, jak jest w tej chwili

- twierdzi z przekonaniem autor książki "Z niejednej półki. Wywiady”.

Zobacz też:

Przepis na literackiego Nobla

Margaret Atwood i Bernardine Evaristo z Nagrodą Bookera 2019

Zobacz jak wyglądają kulisy wręczenia Literackiej Nagrody Nobla

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Luiza Bebłot

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości