Masaż tajski inny niż wszystkie. Poznaj jego zalety

masaż tajski
Matthew Wakem/Getty Images
Źródło: Stone RF
Technika masażu tajskiego znana jest już od starożytności. Pielęgnowana przez lata tradycja masowania łączącego fazy rozciągania i pozycji pochodzących z jogi kultywowana jest do dziś. Tajski masaż skupia się nie tylko na odprężeniu ciała, ale też na usuwaniu męczących dolegliwości.

Masaże tajskie są odpowiednią propozycją dla osób, które nie boją się lekkiego bólu. W momentach rozciągania czy mocnego ucisku można odczuwać pewien dyskomfort, lecz ostateczny efekt jest wart takiego poświęcenia. Tajskie spa pozwoli zachować harmonię między spokojem ciała i ducha.

Masaż tajski – dlaczego warto go stosować?

Pochodząca z Tajlandii metoda masowania cieszy się obecnie dużą popularnością w wielu salonach. Masaż tajski jest bardzo specyficznym zabiegiem relaksacyjnym. Połączenie klasycznego masowania i uciskania z elementami pozycji rozciągających sprawia, że ciało nabiera nowej energii.

Tajski masaż działa na wielu poziomach - mięśnie rozluźniają się, krew lepiej przepływa przez organizm, zanika ból stawów. Ucisk odpowiednich stref (np. palców) może też pomóc w zwalczaniu bólu głowy (w tym także bólu migrenowego). Regulacja napięcia poprzez naciąganie różnych części ciała usprawnia przemianę materii (pobudza metabolizm), a tym samym ułatwia odchudzanie. Tajskie spa polecane jest też osobom z zaburzeniami emocjonalnymi i cierpiącymi na depresję, ponieważ sam zabieg doskonale wycisza, uspokaja, a jednocześnie wzmacnia witalność zarówno ciała, jak i ducha.

Na czym polega masaż tajski?

Klasyczny masaż to delikatne głaskanie czy oklepywanie, a na czym polega masaż tajski ?

Cały przebieg masażu traktowany jest jako pewien rytuał. Odbywa się on w intymnej, przytulnej atmosferze, zazwyczaj na płaskim materacu, co umożliwia wygodne zmiany pozycji. Masaże tajskie wykonywane są przez prawdziwych profesjonalistów – często masażystki z Tajlandii. Przed rozpoczęciem sesji osoba masująca myje ręce, czasami używa też olejków w zależności od typu masażu. Osoba masowana ubrana jest w luźne, wygodne ubranie.

Profesjonalne masaże tajskie polegają na masowaniu wybranych części ciała, ale też ich ugniataniu (odblokowanie przepływu energii) czy rozciąganiu w różnych pozycjach pochodzących z jogi. Masaż tajski wykonuje się na plecach, brzuchu, bokach, a nawet w pozycji siedzącej. Osoba masująca używa najczęściej kciuka, nadgarstka, kolana czy całej stopy. Dla wzmocnienia ucisku może wykorzystywać naraz obie ręce lub nogi.

Można zdecydować się jedynie na częściowy masaż, np. masaż tajski stóp , w którym osoba masująca skupia się na dokładnym uciskaniu zakończeń nerwowych w stopie, co pomaga pozbyć się napięcia, zlikwidować wrażenie „ciężkich nóg”, a nawet usprawnić pracę narządów wewnętrznych.

Jak się przygotować do masażu tajskiego?

Odwiedzając salon masażu tajskiego, warto wiedzieć, jak przygotować się do niego wcześniej. Masaż tajski klasyczny jest pełen różnych pozycji a więc częste zmiany ustawień ciała wymagają, aby nasze ubranie było lekkie, wygodne i elastyczne. Duża intensywność zabiegu sprawia, że przynajmniej godzinę przed masażem nie powinno się jeść potraw ciężkich i zapychających. W dniu samego masażu trzeba pić dużo wody, a także zrezygnować z dużej ilości kawy czy alkoholu. Zanim udamy się do salonu, warto w domu zrobić lekkie ćwiczenia – kilka skłonów i skrętów, co ułatwi późniejsze, intensywne rozciąganie. Masaż tajski z olejkami wymaga często upięcia długich włosów, by nie przeszkadzały podczas nakładania preparatu.

Masaż tajski – przeciwwskazania

Masowanie naprzemiennie z uciskaniem i rozciąganiem pod kontrolą profesjonalisty jest zabiegiem bezpiecznym. Jednak decydując się na masaż tajski, przeciwwskazania dotyczące całej sesji powinny być przez nas przeanalizowane już na samym początku. Na klasyczny masaż tajski nie mogą pozwolić sobie kobiety w ciąży lub w trakcie miesiączki. Do przeciwwskazań można zaliczyć też gorączkę, osłabienie organizmu, choroby związane z sercem, krążeniem, skórą, stawami, zakaźne, wirusowe, stany pourazowe czy nowotwory.

Ile kosztuje tradycyjny masaż tajski?

Tradycyjny masaż tajski jest nieco droższy niż klasyczne masaże. Wymaga on specjalistycznej wiedzy i techniki, dlatego koszt odzwierciedla wysoką jakość zabiegu. Cena masażu tajskiego zależy od czasu całej sesji. Za godzinny zabieg zapłacimy od 130 zł, a za zabieg dwugodzinny - ponad 200 zł. Z kolei tajski masaż stóp to koszt od 70-140 zł (w zależności od czasu trwania – 30 min, 1h lub 1,5h).

Niezależnie, czy na tradycyjny masaż tajski chodzimy regularnie czy sporadycznie, efekty tego relaksującego zabiegu są bardzo zadowalające. Redukcja stresu, zmęczenia, chwila relaksu i zastrzyk energii – to przyda się każdej osobie do pełnej regeneracji organizmu.

Zobacz też:

Jakie są rodzaje masażu? Jak nauczyć się masować?

Na co pomaga masaż stemplami ziołowymi?

Masaż pod prysznicem - skuteczny sposób na pobudkę

Zobacz video: Kolumbijski masaż na cellulit

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Makabryczne odkrycie. Czaszki i truchła w mieszkaniu 34-latka

Makabryczne odkrycie. Czaszki i truchła w mieszkaniu 34-latka

Radiowy hit stworzyli "zdalnie". Piosenka Kuby Szmajkowskiego i Liamoo podbija listy przebojów

Radiowy hit stworzyli "zdalnie". Piosenka Kuby Szmajkowskiego i Liamoo podbija listy przebojów

Zmiana czasu w tym roku jest wyjątkowa

Zmiana czasu w tym roku jest wyjątkowa

Te znaki zodiaku kochają prezenty, nie zapomnij o nich w Dniu Kobiet!

Te znaki zodiaku kochają prezenty, nie zapomnij o nich w Dniu Kobiet!

Nowe szokujące reportaże na antenie TVN. "Superwizjer" powraca w wiosennej ramówce

Nowe szokujące reportaże na antenie TVN. "Superwizjer" powraca w wiosennej ramówce

Nie żyje gwiazda kulinarnego show. "Był po prostu uroczym człowiekiem"

Nie żyje gwiazda kulinarnego show. "Był po prostu uroczym człowiekiem"

Wielkie wietrzenie szafy. Co zrobić z zimowymi ubraniami?

Wielkie wietrzenie szafy. Co zrobić z zimowymi ubraniami?

Zupełnie nowe historie z życia wzięte w kolejnym sezonie "Ukrytej prawdy". Kiedy premiera w TVN?

Zupełnie nowe historie z życia wzięte w kolejnym sezonie "Ukrytej prawdy". Kiedy premiera w TVN?

Olga Bołądź ma urodziny tylko raz na cztery lata

Olga Bołądź ma urodziny tylko raz na cztery lata

Luty najkrótszym miesiącem? Kiedyś miał 30 dni

Luty najkrótszym miesiącem? Kiedyś miał 30 dni