Styl życia

Marta Gardolińska na czele francuskiej opery. "Czuje się zaszczycona, że mogę być pierwszą Polką i pierwszą kobietą na tym stanowisku"

Styl życia

Marta Gardolińska to dyrygentka, o której mówi cały muzyczny świat. Jako pierwsza Polska i pierwsza kobieta przewodzi francuskiej Opéra national de Lorraine. Jak czuje się w nowej roli? Jakie ma plany rozwój opery? O tym wszystkim opowiedziała w rozmowie z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.

Polka na czele francuskiej opery

Marta Gardolińska została dyrektorem artystycznym francuskiej opery Opéra national de Lorraine. To zarazem pierwsza Polka i pierwsza kobieta, która pastuje to stanowisko. Jak się czuje w nowej roli?

- To dla mniej bardzo ważny krok w karierze i ogromna nobilitacja. Czuje się zaszczycona, że mogę być pierwszą Polką i pierwszą kobietą na tym stanowisku. To jest - w pewnym sensie - znak czasów - mówiła w rozmowie z Dorotą Wellman i Marcinek Prokopem.

Jaki wpływ na pracę orkiestry będzie miała Polka? Czy będzie decyzyjne w doborze repertuaru?

- Tak. Mój parter przejął odpowiedzialność za część operową, natomiast ja decyduję o części symfonicznej. Ponieważ orkiestra ma sezon operowy i symfoniczny, tym samym moja odpowiedzialność leży po stronie samej orkiestry i koncertów symfonicznych - dodała dyrygentka.

Jak zmieni się francuska opera?

Polaka zamierza skupić się przede wszystkim na pracy z orkiestrą i budowaniu zespołu, gdyż przez kilka lat nie miał on w ogóle dyrektora. A co z repertuarem? Dyrygenta zamierza postawić na utwory, które powstały na początku XX wieku. Chce także promować młodych i mniej znanych artystów. Czy w tym zestawie znajdzie się miejsce i dla polskich kompozytorów?

- Już mamy w planach prezentowanie polskich utworów i polskich artystów. Tutejsza publiczność jest bardzo otwarta na takie polskie akcenty - powiedziała.

Dyrygentka chce także zachęcić mieszkańców miasta do czynnego udziału w życiu teatru.

- Chcemy dać im poczucie, że mogą uczestniczyć w tworzeniu muzyki i decydowaniu o tym, co dzieje się w teatrze, bo ten - jest przecież dla nich - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

W harcerstwie jest od 50 lat, a swoją pasją zaraził rodzinę: "Mój syn pierwszy raz był na obozie jak miał 1,5 roku"

Katarzyna Synowiec została Miss Nastolatek 2020. Dorota Gardias udzieliła jej cennej rady

Jessica Mercedes nowym wyglądem podbiła media społecznościowe. Jak zrobić fryzurę inspirowaną latami 70.?

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości