Styl życia

Fotografia roślin i owadów przyniosła im międzynarodową sławę. "Kluczem do sukcesu jest pora dnia"

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski
Polki najlepszymi na świecie fotografkami ogrodów

Magda Wasiczek i Bożena Piotrowska to uzdolnione fotografki ogrodów. Polki zostały laureatkami prestiżowego konkursu International Garden Photographer of the Year w Londynie. O swoim sukcesie opowiedziały w Dzień Dobry TVN.

Rośliny w obiektywie profesjonalistów

W świecie osób zajmujących się fotografią makrobotaniczną czy "ogrodową" znalezienie się w gronie finalistów to ogromne wyróżnienie. Każdego roku jurorzy starają się nagrodzić świeże i nietuzinkowe podejście do fotografowanego tematu - od nowego spojrzenia na rośliny, po monumentalne obrazy najznakomitszych ogrodów.

Magdalena Wasiczek otrzymała główną nagrodę w konkursie IGPOTY już po raz trzeci (zwyciężyła także w edycjach na rok 2012 i 2015). Tym samym jest jedyną w historii uczestniczką tego konkursu, która tyle razy została doceniona. Za swoje osiągnięcie dostała 5 000 funtów.

- Moją największą pasją jest fotografia makro. Ten rodzaj fotografii przyniósł mi największą rozpoznawalność. Po 7-letniej przerwie wysłałam zdjęcie. Po drugiej wygranej zrobiłam przerwę i teraz znowu się udało. Każde wyróżnienie przynosi ogromną radość, ale każda nagroda przychodzi na innym etapie życia i fotograficznej przygody. Ale każda niewątpliwie bardzo cieszy - mówiła laureatka.

- Kluczem do sukcesu jest pora dnia, zwłaszcza, jeśli chodzi o fotografowanie owadów. Bardzo wcześnie rano, czyli ok 4. - 4.3 motyle śpią jeszcze i są spokojnie, nieruchome. Największy problem to je wypatrzeć albo pod wieczór - tłumaczyła.

Wyjątkowe zdjęcia ogrodów

Bożena Piotrowska również jest pasjonatką fotografii. Startowała w tym samym konkursie, co Magdalena Wasiczek. Zdobyła wyróżnienie w kategorii "Piękne ogrody". 

- Fotografuję, odkąd pamiętam. Ale temat ogrodów pojawił się u mnie, kiedy stałam się właścicielką małego ogródka przydomowego. Zaczęłam fotografować przede wszystkim rośliny - opowiadała.

- Trochę patrzę inaczej na ogród niż Magda. Lubię patrzeć na ogród szerzej, jak architekt. Bardzo mi leży pokazywanie szerszych kadrów - dodała.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości