Styl życia

Doktor Dolittle ze Śląska i jego Leśne Pogotowie. "Trzeba pomagać, ale także dbać o swoje bezpieczeństwo"

Styl życia

Marcin Kostrzyński wybrał się do Leśnego Pogotowia w nadleśnictwie Katowice. Na miejscu rozmawiał z właścicielem schroniska Jackiem Wąsińskim. W jakim stanie zimą są dzikie zwierzęta oraz jak im pomóc, dbając jednocześnie o własne bezpieczeństwo?

Dzikie zwierzęta - jak im pomagać

W okresie zimowym dzikie zwierzęta nie zawsze dają sobie radę. By przeżyć, potrzebują pomocy człowieka. Dokarmiając je pamiętajmy jednak o dwóch sprawach. Pierwsza dotyczy naszego bezpieczeństwa, druga zaś pokarmu. Jak przyznał Jacek Wąsiński, chleb nie jest najlepszą paszą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są owoce, warzywa, bądź liściarka, którą dokarmiane są zwierzęta w ośrodku.

- Pamiętajmy, że trzeba ratować zwierzęta i im pomagać, ale także trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo. Jeleń to jest zwierzę, które będzie się bronić i potrafi kopnąć – powiedział Jacek Wąsiński, schronisko dla dzikich zwierząt "Leśne Pogotowie".

Ponadto istotne jest też zachowanie człowieka. Idąc do lasu, należy mieć na uwadze to, że to my jesteśmy tam gośćmi. Nie możemy więc zabierać zwierzętom ich przestrzeni, swobody i poczucia bezpieczeństwa.

- Zwierzęta muszą się czuć bezpiecznie, a jak tak dużo osób przychodzi do lasu, to one nie mają miejsca - dodał.

Ośrodek dla dzikich zwierząt

Do ośrodka "Leśne Pogotowie" trafia wiele zwierząt. Jak przyznał pan Jacek, obecnie znajduje się u niego około 22 saren, z czego 16 z nich już niebawem zostanie wypuszczone na wolność. Niestety nie wszystkie zwierzęta udaje się uratować, dlatego też właściciel pogotowia apeluje:

- Gdy zobaczymy na poboczu potrąconą sarnę, nie powinniśmy tego tak zostawić. Są służby tj. policja, straż miejska, centrum zarządzania kryzysowego, czy nawet miejscowy leśniczy, który może nas pokierować. Powinniśmy pomóc temu zwierzakowi i nie pozwolić na to, żeby cierpiał przy drodze - powiedział.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Keanu Reeves pokazał się bez koszulki. 56-letni aktor zachwyca formą

Ciało 13-latki znalezione w strumyku. Dziewczynka uciekła z domu dziecka

Małgorzata Kożuchowska padła ofiarą oszustów. "Kochani, nie dajcie się nabrać!"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości