Kto w mitologii greckiej podarował ludziom ogień? Pytanie z literatury w teleturnieju "Milionerzy"

Milionerzy
Milionerzy
Źródło: TVN
W kolejnym odcinku kultowego teleturnieju "Milionerzy" grę o tytułową nagrodę kontynuowała Anna Bumba z Krakowa, która musiała zmierzyć się z pytaniem o kwas zawarty w kiszonej kapuście. To niejedyna podchwytliwa zagadka, którą napotkali marzący o fortunie uczestnicy.

Jaki kwas jest zawarty w kiszonej kapuście

Anna Bumba grę rozpoczęła od pytania za 5 tys. złotych. Hubert Urbański zapytał o słowo "Jugosławia" i zawarty w tej nazwie kierunek świata. Pytanie nie należało do łatwych, dlatego też uczestniczka zdecydowała się na wykorzystanie wszystkich trzech kół ratunkowych. Ostatecznie po konsultacji z przyjacielem wybrała odpowiedź "południe", która okazała się prawidłowa. Walcząc o 10 tys. musiała wskazać kwas, który nadaje kiszonej kapuście charakterystyczny kwaśny smak:

 • a) mlekowy
  • b) siarkowy
   • c) solny
    • d) chlebowy

     Tym razem nie udało się już powtórzyć sukcesu i wybierając kwas chlebowy, Anna odpadła z dalszej gry z gwarantowanym tysiącem. To otworzyło drogę do miliona sześciu nowym zawodnikom, którzy musieli wykazać się wiedzą i refleksem.

     Kto podarował ludziom ogień

     Najszybszym spośród nich okazał Michał Ślusarz, student medycyny Warszawy, który poprawnie dopasował półwyspy do oblewających je oceanów. Los nie oszczędzał ścisłego umysłu studenta medycyny, który jednak wykazał się niezłą znajomością greckiej mitologii. Tuż przed przerwą padło pytanie: "kto przemycił płomień w łodydze kopru i podarował go ludziom:

     • a) Odyseusz
      • b)Orfeusz
       • c) Perseusz
        • d) Prometeusz"

         Michał wskazał Prometeusza jako prawidłową odpowiedź i ruszył do dalszej gry. Tam jednak pojawiły się pierwsze trudności. Przy pytaniu o rzekę przepływającą przez Podole musiał posiłkować się pytaniem do przyjaciela. Ostatecznie udało się wskazać Dniestr jako właściwą odpowiedź i wygrać 5 tys. złotych. Kolejne wątpliwości pojawiły się przy pytaniu za 10. tys., którego treść dotyczyła Erazma z Czerwonej Groblej. Dzięki wsparciu publiczności udało się zdobyć kolejną sumę, kiedy grę przerwał sygnał końca odcinka.

         "Milionerzy" na antenie TVN od poniedziałku do czwartku o 20:55. Program można oglądać również na Player.pl

         Zobacz wideo: Pan Jacek - najnowszy polski milioner

         Pan Jacek - najnowszy polski milioner
         Źródło: Dzień Dobry TVN

         Zobacz też:

         Autor: Adam Barabasz

         Źródło zdjęcia głównego: TVN

         podziel się:

         Pozostałe wiadomości