Styl życia

Kryzys małżeński – przyczyny, rodzaje i rozwiązania

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Image Source/Getty ImagesKryzys małżeński

Kryzys małżeński może przydarzyć się każdej parze, nawet tej, która wydaje się najbardziej dobrana. Kryzys równie dobrze może wystąpić po 5 latach, jak i po 20 latach małżeństwa. Jak przetrwać kryzys małżeński i czy w ogóle można z niego wyjść?

Kryzysy małżeńskie są zjawiskiem bardzo częstym w związkach. Dla wielu kryzys jest równoznaczny z zakończeniem małżeństwa, tymczasem często zapominamy lub nie zdajemy sobie sprawy, że kryzys może być dla małżeństwa nowym otwarciem i szansą na lepszą przyszłość.

Przyczyny kryzysu małżeńskiego

Kryzys w związku małżeńskim może mieć wiele różnorodnych przyczyn. Jego powodem może być wzajemne niezrozumienie, wypadek, choroba, odmienność poglądów. Zazwyczaj jednak największym problemem partnerów przechodzących kryzys jest brak odpowiedniej wiedzy o tym, co dzieje się w ich związku. Poza tym bardzo często okazuje się, że kryzysy małżeńskie wynikają z braku rozmów, a jeżeli już do nich dochodzi, to opierają się na wzajemnych oskarżeniach i pretensjach. To z kolei prowadzi do jeszcze większej frustracji, a w konsekwencji bardzo często do rozpadu małżeństwa.

Kryzys małżeński – objawy

Skąd wiadomo, że związek jest dotknięty kryzysem? Otóż kryzys to nie wydarzenie, ale proces. Po jednej czy dwóch kłótniach nie można stwierdzić, że małżeństwo przechodzi kryzys. O kryzysie możemy mówić, jeżeli:

  • następuje rozluźnienie więzi emocjonalnej,
  • małżonkowie unikają rozmów o wspólnych planach życiowych,
  • dochodzi do wzajemnego obwiniania się o wszystkie niepowodzenia i trudności,
  • kontakty odbywają się np. za pośrednictwem dzieci,
  • partnerzy nie spędzają ze sobą wolnego czasu,
  • partnerzy nie interesują się wzajemnymi sprawami,
  • partnerzy unikają bycia sam na sam oraz zbliżeń.

Rodzaje kryzysów małżeńskich

Każde małżeństwo wraz z upływem lat może wpaść w pułapkę kryzysu związanego z konkretnym etapem bycia razem. Kryzys może dotyczyć nawet tych par, które uchodzą za doskonale dobrane. W pewnym momencie wspólnego życia może się jednak okazać, że niektóre sytuacje ich przerastają i wtedy pojawia się problem. Jeżeli partnerzy dodatkowo zamykają się w sobie, nie chcą rozmawiać, problem staje się naprawdę poważny. Poniżej kilka najczęściej występujących rodzajów kryzysów małżeńskich.

Kryzys po 3 latach małżeństwa – a dokładniej mówiąc: kryzys występujący do trzech lat małżeństwa. Jest to czas wzajemnego poznawania się partnerów i nie zawsze ten obraz jest dokładnie taki, jaki się wydawał na początku. Bardzo często okazuje się, że mąż czy żona nie są dokładnie tacy jak w czasach narzeczeństwa. W tym czasie przeszkadzać i irytować może wszystko, co wcześniej wydawało się wyjątkowe lub czego zakochani wcześniej nie dostrzegali.

Kryzys związany z pojawieniem się dziecka – niektóre pary nie są przygotowane na przyjście na świat potomstwa, inne bardzo się tego boją, a jeszcze inne borykają się z trudnościami psychologicznymi, np. z depresją poporodową. Dziecko oznacza więcej obowiązków, odłożenie na bok wielu przyjemności, rozrywek, wyjść. Kryzys małżeński po urodzeniu dziecka zdarza się często.

Kryzys związany z pojawieniem się kolejnego dziecka – małżonkowie mogą czuć ogromny ciężar odpowiedzialności. Jedno z nich może czuć się obarczone ciągłą opieką, a drugie odpowiedzialnością za utrzymanie domu. Narastająca frustracja może doprowadzić do kryzysu.

Kryzys związany z syndromem pustego gniazda – towarzyszy wyprowadzce dziecka lub dzieci z domu, w którym wiele lat mieszkały wspólnie z rodzicami. Kiedy dzieci się wyprowadzają, dom nagle pustoszeje. Bardzo często okazuje się, że małżonkowie przez całe życie opiekowali się dziećmi i wszystkie sprawy kręciły się wokół nich, a po ich wyprowadzce nie mają wspólnych tematów ani zainteresowań.

Kryzys związany z utratą dziecka – strata dziecka jest ogromnym ciosem i cierpieniem dla obojga rodziców. Często jednak zupełnie inaczej przechodzą oni trudne chwile, co może powodować niezrozumienie u partnera.

Kryzys związany ze zdradą – bardzo często prowadzi do rozpadu małżeństwa. Ale oczywiście nie zawsze, wszystko zależy od dobrej woli obojga partnerów.

Oprócz wymienionych zdarza się wiele innych kryzysów, spowodowanych na przykład chorobą partnera i obawą przed jego śmiercią, trudną sytuacją ekonomiczną, wypadkiem, kataklizmem, utratą majątku czy brakiem potomstwa.

Jak przetrwać kryzys małżeński?

Wiele par zastanawia się, jak przetrwać kryzys małżeński. Niekiedy nie trzeba dużo: nawet drobny gest jest w stanie poprawić relacje. Bardzo ważna jest chęć rozmowy, podjęcie ważnych tematów i próba poradzenia sobie z nimi. W wielu przypadkach pomaga szczera rozmowa, wyjaśnienie sobie pewnych sytuacji, wspólne spędzanie czasu albo wyjazd. Niekiedy jednak konieczna jest specjalistyczna pomoc w kryzysie małżeńskim. Psychoterapeuta podpowie, jak rozmawiać w kryzysie małżeńskim, jak go przezwyciężyć i jak nie dopuścić do niego w przyszłości. Dzięki terapii można się nawzajem zrozumieć i spróbować odbudować relacje.

Nieważne, czy kogoś dotknął kryzys małżeński po 5 latach czy po 30 latach wspólnego życia. Najważniejsze jest to, że z każdego kryzysu można wyjść. Potrzeba jednak dobrej woli obydwu stron.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Olga Borys o kryzysach w swoim małżeństwie: "Wynikały z powodów finansowych"

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Image Source/Getty Images

Pozostałe wiadomości