Styl życia

Kontrterrorsyta - jeden z najniebezpieczniejszych zawodów świata. "Bliscy wiedzą, z czym wiąże się ryzyko"

Styl życia

Aktualizacja:

Kontrterroryści zatrzymują szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz ochraniają najważniejszych osób w państwie. Chociaż ich praca jest tajna, nam zgodzili się uchylić rąbka tajemnicy. Jak wyglądają przygotowania do zagrażających ich życiu akcji?

Zawód kontrterrorysta

W tej pracy niebezpieczeństwo jest chlebem powszednim. Dlatego też kontrterroryści przechodzą naprawdę wymagające szkolenie, o którego szczegółach dowiesz się z naszego reportażu. Jednak to przede wszystkim dobra psychika i odporność na stres są podstawą w tym zawodzie. Na szczęście funkcjonariusze mogą jeszcze polegać na technologii. Zastrzegają jednak, że "użycie broni jest ostatecznością".

Kontrterroryści nie ukrywają, że wybrali trudny zawód. Wiele daje im wsparcie rodziny.

- Nasi bliscy wiedzą, z czym wiąże się ryzyko tej pracy. Jesteśmy jednak profesjonalistami. To, co dzieje się w pracy, zostawiamy w pracy - mówi jeden z nich.

Nasi rozmówcy zakrywają twarze nie tylko ze względu na panującą pandemię.

- Na całym świecie wizerunek kontrterrorystów jest chroniony. Używanie zasłony twarzy służy między innymi dla naszego bezpieczeństwa, a w głównej mierze ku temu, by dbać o bezpieczeństwo naszych najbliższych - wyjaśniają.

Na czym polega praca kontrterrorysty?

W tej profesji nie chodzi o hollywoodzką spektakularność, którą widzimy w filmach akcji, ale o rzetelne, szczegółowe przygotowanie. W rzeczywistości każda realizacja jest pieczołowicie zaplanowana. Czasami kontrterroryści siedzą po 5-6 godzin w samochodzie, żeby wykonać ten "atak", który trwa cztery minuty. Tak naprawdę w tej pracy liczy się przede wszystkim czekanie

Takie podejście ma zapewnić jak największe bezpieczeństwo nie tylko funkcjonariuszom, ale i osobom trzecim. Z materiału wideo dowiecie się więcej o kulisach pracy kontrterrorystów.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Ola Lipecka

Reporter: Ola Rogowska

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości