Emancypacja kobiet służy wszystkim. "Jak wyglądałby program, gdyby był Krzysztof, a nie było Małgosi?"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Siła jest kobietą
Siła jest kobietą
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia powstania TOPR
Historia powstania TOPR
 Historia Turnieju Czterech Skoczni
Historia Turnieju Czterech Skoczni
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Historia polskiej mafii
Historia polskiej mafii
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Badania nad prehistorią nieustannie przynoszą nowe, przełomowe wieści o naszych przodkach. Ostatnio autorom książki "Lady sapiens" udało się obalić kilka mitów, dotyczących żyjących wówczas kobiet. Czy atletycznie zbudowanym łowczyniom i matkom daleko było do współczesnych pań? Jak zmieniała się sytuacja kobiet na przestrzeni dziejów? Nad tym w Dzień Dobry TVN zastanawiały się ekspertka ds. zachowań społecznych i konsumenckich kobiet Katarzyna Pawlikowska oraz pisarka, autorka książki "Brakująca połowa dziejów", Anna Kowalczyk.

Kobiety w prehistorii

Wiele osób myśląc o dawnych społecznościach, wyobraża sobie obecne w nich kobiety, jako odtwórczynie "tradycyjnych" ról płciowych. Te jednak, na dobrą sprawę, pochodzą nie z prehistorii a znacznie nowszych czasów.

- Ta wizja prehistorii, którą my, a przynajmniej co poniektórzy z nas, którzy się w ogóle tym tematem interesują, mają, jest bardzo daleka od tych najnowszych ustaleń - mówiła Anna Kowalczyk. Pisarka podkreśliła, że XIX-wieczni badacze często nakładali własne wyobrażenia o świecie na archeologiczne odkrycia. Za dobry przykład posłużyć tu może łyżka - przedmiot kojarzony z kuchnią. - Ta sama łyżka mogła nosić ślady spalania opium, więc jeśli znajdowano ją w grobie kobiecym, to niekoniecznie był to grób kucharki, mógł to być grób szamanki - mówiła pisarka.

- Jakby sięgnąć prehistorii to nawet w mitach greckich, hebrajskich na początku był wręcz matriarchat, a już na pewno równość. To czasy i te wszystkie nakładki, które były potrzebne mężczyznom, żeby przejmowali władzę, doprowadziły do tego, że to się zaczęło zmieniać - dodała Katarzyna Pawlikowska. Przypomniała również, że wśród pierwszych archeologów byli niemal wyłącznie mężczyźni.

Zmienne role kobiet

Dlaczego odczarowanie historii w tym zakresie jest tak ważne? - Kobiety, które nie widzą swoich przodkiń w innych rolach, niż ta stereotypowo kobieca, rzadziej sięgają po więcej - mówiła Anna Kowalczyk. - My potrzebujemy do budowania naszej tożsamości, pewności siebie, do uwierzenia w swoje możliwości tu i teraz, widzieć kobiety, które tu były przed nami i które tego dokonały - dodała.

- Zobaczcie, gdzie ten świat by teraz był, gdybyśmy tę połowę talentów, jakimi są kobiety, docenili, no bo jak dzisiaj wyglądałby program, z całą wielką sympatią dla Krzysztofa, gdyby był Krzysztof, a nie byłoby Małgosi? - pytała retorycznie Katarzyna Pawlikowska.

Najprawdopodobniej nasi dalecy kuzyni byli po prostu w dobry sposób "ślepi" na płeć i oceniali każdego według jego przymiotów. - Pradziejowe społeczności były pod tym względem, być może, od nas mądrzejsze - powiedziała Anna Kowalczyk.

Czego jeszcze dowiadujemy się z badań archeologów? Sprawdźcie w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości