Pojawienie się mitu kobiety fatalnej w kulturze popularnej zbiegło się w czasie z ruchami feministycznymi. Obecnie obraz femme fatale ewoluował i wpłynął na wizerunek kobiecy w filmach oraz w popkulturze. Kim jest femme fatale i jakie są jej cechy charakterystyczne? Podpowiadamy.
Kultura i sztuka
Femme fatale - definicja
Femme fatale to kobieta fatalna, która zdobywa i wykorzystuje mężczyzn, by następnie ich porzucić. Kobieta femme fatale przyciąga wzrok mężczyzn, jest typem kusicielki i budzi zazdrość u innych kobiet. To femme fatale odpowiadają za rozpady małżeństw i sprzeczki małżonków. W literaturze motyw femme fatale istnieje od dawna i to właśnie autorzy nadali tej kobiecie specyficzne cechy.
Femme fatale - cechy
Klasyczny typ kobiety femme fatale posiada pewne określone cechy charakterystyczne. Zgodnie z nimi femme fatale:
- jest wyjątkowo piękna, pełna wewnętrznej klasy, gracji i urody;
- posiada naturalną zdolność uwodzenia;
- flirtuje;
- uwielbia eksponować swoje ciało;
- jest impulsywna, emocjonalna, pokazuje swoje uczucia;
- wygląda jak prawdziwa gwiazda;
- nie ma przyjaciół wśród kobiet;
- boi się starości, zmarszczek, samotności;
- jest chorobliwie zazdrosna;
- ma naturę kameleona i modliszki;
- jest niewierna, nie potrafi wytrwać długo przy jednym mężczyźnie.
Kobiety femme fatale wykorzystują swój wygląd fizyczny do osiągnięcia pewnych celów. Zwykle zależy im na władzy, pieniądzach i sławie, a nie na prawdziwej miłości. Femme fatale jest dominująca i onieśmielająca.
Femme fatale - literatura i sztuka
Femme fatale w literaturze jest postacią archetypiczną. W mitologii greckiej motyw femme fatale pojawiał się w wielu utworach, a funkcję kobiety fatalnej pełniły syreny lub sfinksy.
Motyw femme fatale pojawił się w utworach romantycznych, na przykład w "Balladynie" czy w "Cierpieniach młodego Wertera". W XIX i XX wieku femme fatale stała się postacią bardziej rzeczywistą niż kiedykolwiek wcześniej - w literaturze i kinematografii ten motyw stał się znowu modny. Wśród słynnych literackich postaci o typie femme fatale możemy wyróżnić: Rebeccę Sharp z "Targowiska próżności", Ritę Hayworth z "Gildy", Izabelę Łęcka z "Lalki". Każda z tych postaci ma wiele cech femme fatale. Kobiety te bezlitośnie wykorzystywały własne wdzięki do uwodzenia, zwodzenia i porzucania mężczyzn. W literaturze zwykle pojawia się jednak morał końcowy, związany z karą lub pokutą dla femme fatale. Koronnym przykładem może być postać Izabeli Łęckiej, która zostaje ukarana za swoją chciwość, pozostaje samotna i wstępuje do klasztoru. Z kolei Rebecca Sharp traci wszystko, na co pracowała swoim wizerunkiem i oszustwami - zostaje samotną, nieszczęśliwą kobietą.
Femme fatale to motyw, który pojawiał się wielokrotnie w filmach. Doskonałym przykładem może być "Fatalne zauroczenie" lub "Niebezpieczne związki".
Femme fatale - obrazy i rzeźby
Motyw femme fatale w sztuce to artystyczne obrazy i rzeźby wyobrażające kobietę fatalną, na przykład obraz "Artysta i chimera" Malczewskiego lub rzeźba "Perseusz ucina głowę meduzie". Z kolei na obrazie "Wampir" femme fatale tworzy więzy ze swoich włosów i oplata nimi kochanka. Munch, autor dzieła, prezentuje femme fatale jako kobietę pożądaną przez mężczyzn, ale niebezpieczną i destrukcyjną.
W twórczości Gustava Klimta motyw femme fatale także jest bardzo widoczny - zmysłowe, oryginalne obrazy przyciągają tych, którzy są zainteresowani ciemnymi stronami kobiecej sztuki uwodzenia.
Femme fatale - jak nią być?
Femme fatale współcześnie jest czasem podziwiana przez inne kobiety, które marzą o stworzeniu takiego wizerunku. Jak być femme fatale? Poza urodą i nieskazitelnym wizerunkiem kobieta aspirująca do bycia femme fatale powinna posiadać następujące cechy:
- tajemniczość, zwłaszcza na początku relacji damsko-męskich;
- pewność siebie, która jest dodatkowym wyznacznikiem atrakcyjności;
- umiejętności aktorskie - femme fatale potrafi wzruszyć się lub płakać na zawołanie;
- kobiecy i seksowny ubiór;
- męski pierwiastek w zainteresowaniach, na przykład znajomość piłki nożnej, umiejętność gry w pokera;
- odważny makijaż;
- dbanie o swój wygląd, używanie dobrych kosmetyków.
Motyw femme fatale, eksponowany w wielu filmach, w popkulturze i w postaciach idolek (na przykład Marilyn Monroe, Rity Hayworth, czy Brigitte Bardot), jest pociągający nie tylko dla mężczyzn, ale i dla kobiet. Femme fatale staje się współczesnym typem kusicielki, która może zdobyć każdego mężczyznę. Nie należy jednak zatracać się w wizerunku femme fatale z filmów i dzieł literackich, ponieważ w świecie rzeczywistym na dłuższą metę dużo większe znaczenie ma naturalność, szczerość i budowanie trwałych relacji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Aktywiści "zaatakowali" "Dziewczynę z perłą". Czy obraz został zniszczony?
- Obraz Matejki sprzedany jako jeden z najdroższych na aukcji. "Wyjątkowa rzadkość na rynku sztuki"
- Obrazy, które zachwycają. "Jest to fantastyczna inwestycja"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Paper Boat Creative/Getty Images