Motyw femme fatale w literaturze, w sztuce i w życiu codziennym

Elegancka kobieta z wyrazistym makijażem. Na jej głowie duży czarny kapelusz.
Motyw femme fatale w literaturze, w sztuce i w życiu codziennym
Źródło: Paper Boat Creative/Getty Images
Femme fatale to kobieta, która z jednej strony fascynuje mężczyzn, a z drugiej jest okrutna i przebiegła. Kobieta femme fatale uznawana jest za atrakcyjną, pełną powabu i seksapilu. Motyw femme fatale pojawiał się wielokrotnie w literaturze, sztuce i mitologii.

Pojawienie się mitu kobiety fatalnej w kulturze popularnej zbiegło się w czasie z ruchami feministycznymi. Obecnie obraz femme fatale ewoluował i wpłynął na wizerunek kobiecy w filmach oraz w popkulturze. Kim jest femme fatale i jakie są jej cechy charakterystyczne? Podpowiadamy. 

Kultura i sztuka

DD_20221015_Sztuka_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki

Femme fatale - definicja

Femme fatale to kobieta fatalna, która zdobywa i wykorzystuje mężczyzn, by następnie ich porzucić. Kobieta femme fatale przyciąga wzrok mężczyzn, jest typem kusicielki i budzi zazdrość u innych kobiet. To femme fatale odpowiadają za rozpady małżeństw i sprzeczki małżonków. W literaturze motyw femme fatale istnieje od dawna i to właśnie autorzy nadali tej kobiecie specyficzne cechy

Femme fatale - cechy 

Klasyczny typ kobiety femme fatale posiada pewne określone cechy charakterystyczne. Zgodnie z nimi femme fatale:

  • jest wyjątkowo piękna, pełna wewnętrznej klasy, gracji i urody;
  • posiada naturalną zdolność uwodzenia;
  • flirtuje;
  • uwielbia eksponować swoje ciało;
  • jest impulsywna, emocjonalna, pokazuje swoje uczucia;
  • wygląda jak prawdziwa gwiazda;
  • nie ma przyjaciół wśród kobiet;
  • boi się starości, zmarszczek, samotności;
  • jest chorobliwie zazdrosna;
  • ma naturę kameleona i modliszki;
  • jest niewierna, nie potrafi wytrwać długo przy jednym mężczyźnie.

Kobiety femme fatale wykorzystują swój wygląd fizyczny do osiągnięcia pewnych celów. Zwykle zależy im na władzy, pieniądzach i sławie, a nie na prawdziwej miłości. Femme fatale jest dominująca i onieśmielająca.

Femme fatale - literatura i sztuka

Femme fatale w literaturze jest postacią archetypiczną. W mitologii greckiej motyw femme fatale pojawiał się w wielu utworach, a funkcję kobiety fatalnej pełniły syreny lub sfinksy.

Motyw femme fatale pojawił się w utworach romantycznych, na przykład w "Balladynie" czy w "Cierpieniach młodego Wertera". W XIX i XX wieku femme fatale stała się postacią bardziej rzeczywistą niż kiedykolwiek wcześniej - w literaturze i kinematografii ten motyw stał się znowu modny. Wśród słynnych literackich postaci o typie femme fatale możemy wyróżnić: Rebeccę Sharp z "Targowiska próżności", Ritę Hayworth z "Gildy", Izabelę Łęcka z "Lalki". Każda z tych postaci ma wiele cech femme fatale. Kobiety te bezlitośnie wykorzystywały własne wdzięki do uwodzenia, zwodzenia i porzucania mężczyzn. W literaturze zwykle pojawia się jednak morał końcowy, związany z karą lub pokutą dla femme fatale. Koronnym przykładem może być postać Izabeli Łęckiej, która zostaje ukarana za swoją chciwość, pozostaje samotna i wstępuje do klasztoru. Z kolei Rebecca Sharp traci wszystko, na co pracowała swoim wizerunkiem i oszustwami - zostaje samotną, nieszczęśliwą kobietą.

Femme fatale to motyw, który pojawiał się wielokrotnie w filmach. Doskonałym przykładem może być "Fatalne zauroczenie" lub "Niebezpieczne związki".

Femme fatale - obrazy i rzeźby 

Motyw femme fatale w sztuce to artystyczne obrazy i rzeźby wyobrażające kobietę fatalną, na przykład obraz "Artysta i chimera" Malczewskiego lub rzeźba "Perseusz ucina głowę meduzie". Z kolei na obrazie "Wampir" femme fatale tworzy więzy ze swoich włosów i oplata nimi kochanka. Munch, autor dzieła, prezentuje femme fatale jako kobietę pożądaną przez mężczyzn, ale niebezpieczną i destrukcyjną.

W twórczości Gustava Klimta motyw femme fatale także jest bardzo widoczny - zmysłowe, oryginalne obrazy przyciągają tych, którzy są zainteresowani ciemnymi stronami kobiecej sztuki uwodzenia.

Femme fatale - jak nią być?

Femme fatale współcześnie jest czasem podziwiana przez inne kobiety, które marzą o stworzeniu takiego wizerunku. Jak być femme fatale? Poza urodą i nieskazitelnym wizerunkiem kobieta aspirująca do bycia femme fatale powinna posiadać następujące cechy:

  • tajemniczość, zwłaszcza na początku relacji damsko-męskich;
  • pewność siebie, która jest dodatkowym wyznacznikiem atrakcyjności;
  • umiejętności aktorskie - femme fatale potrafi wzruszyć się lub płakać na zawołanie;
  • kobiecy i seksowny ubiór;
  • męski pierwiastek w zainteresowaniach, na przykład znajomość piłki nożnej, umiejętność gry w pokera;
  • odważny makijaż;
  • dbanie o swój wygląd, używanie dobrych kosmetyków.

Motyw femme fatale, eksponowany w wielu filmach, w popkulturze i w postaciach idolek (na przykład Marilyn Monroe, Rity Hayworth, czy Brigitte Bardot), jest pociągający nie tylko dla mężczyzn, ale i dla kobiet. Femme fatale staje się współczesnym typem kusicielki, która może zdobyć każdego mężczyznę. Nie należy jednak zatracać się w wizerunku femme fatale z filmów i dzieł literackich, ponieważ w świecie rzeczywistym na dłuższą metę dużo większe znaczenie ma naturalność, szczerość i budowanie trwałych relacji. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości