Materiał promocyjny

Czym jest kolagen i jaki ma wpływ na naszą skórę?

Czym jest kolagen
Czym jest kolagen
Źródło: mat. prasowe

Kolagen to białko, którego prawidłowa synteza ma odzwierciedlenie w funkcjonowaniu wielu układów i narządów w organizmie człowieka. Jest kojarzony zwłaszcza ze swoją rolą w utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry. W naszym artykule wyjaśniamy, czym jest kolagen, dlaczego jest tak ważny dla skóry i jak uzupełniać jego niedobór, zwłaszcza wtedy, gdy jego poziom naturalnie spada wraz z wiekiem.

Czym jest kolagen?

Kolagen to jedno z najważniejszych białek w organizmie człowieka. Wchodzi w skład struktury:

  • skóry,
  • włosów,
  • paznokci,
  • ścian naczyń krwionośnych,
  • stawów,
  • innych tkanek łącznych. 

Nieprawidłowe wytwarzanie kolagenu i zmniejszenie jego produkcji wraz z wiekiem powodują niekorzystne zmiany zarówno w wyglądzie skóry, jak i w kondycji włosów i paznokci. Ponadto mogą wiązać się pośrednio z dysfunkcjami ortopedycznymi i naczyniowymi (jak ma to miejsce zwłaszcza u seniorów i osób z kolagenozami - genetycznymi chorobami związanymi z zaburzeniami syntezy kolagenu).

Dlaczego kolagen jest tak ważny dla skóry? 

Kolagen jest budulcem skóry. Jest nazywany “białkiem młodości”, gdyż jego poziom obniża się wraz z wiekiem. Kolagen jest kojarzony z młodością też przez to, że jego prawidłowy poziom wiąże się z młodym wyglądem skóry. Prawidłowa struktura kolagenu i odpowiednia jego ilość odpowiadają za:

  • elastyczność, jędrność i sprężystość skóry,
  • prawidłowe nawodnienie skóry ,
  • regenerację skóry (w tym procesy gojenia),
  • wspomaganie wytwarzania innych ważnych dla kondycji skóry składników, takich jak np. elastyna.

Gdy brakuje nam kolagenu, może się to odbić na wyglądzie skóry. Staje się ona bardziej wiotka, przesuszona i zaczyna wykazywać oznaki starzenia. Chociaż proces ubytku kolagenu jest normalnym zjawiskiem związanym ze starzeniem się organizmu, można na różne sposoby przeciwdziałać niekorzystnym tego oznakom i uzupełniać kolagen od zewnątrz i od wewnątrz. 

Jak poziom kolagenu zmniejsza się wraz z wiekiem? 

Skóra osób dorosłych co rok traci około 1% kolagenu na skutek obniżenia aktywności enzymów i fibroblastów biorących udział w wytwarzaniu kolagenu. Z biegiem czasu zmiany te zaczynają być widoczne: skóra traci jędrność i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Na tempo utraty kolagenu mogą oddziaływać też inne czynniki. Szczególnie niekorzystnie w tym zakresie działają:

  • palenie papierosów,
  • ekspozycja na promieniowanie UV, (zwłaszcza opalanie się przy braku stosowania preparatów z wysokim filtrem),
  • uwarunkowania genetyczne,
  • restrykcyjne diety prowadzące do niedoborów pokarmowych,
  • niektóre choroby.

Chociaż na część z tych czynników nie mamy wpływu (jak np. na geny), to w innych kwestiach możemy działać, aby skóra nie odczuła aż tak bardzo zmniejszenia produkcji kolagenu w organizmie i zachowała zdrowy wygląd. 

Sposoby uzupełniania kolagenu - co robić, aby dostarczyć skórze kolagenu?  Istnieje kilka sposobów, aby skutecznie uzupełnić kolagen w organizmie i wspierać zdrowy wygląd skóry.

Przede wszystkim warto włączyć do diety produkty bogate w składniki wspomagające syntezę kolagenu, takie jak żelatyna, buliony mięsne, czy produkty zawierające witaminę C (papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe).

Kolejnym skutecznym sposobem jest stosowanie preparatów zewnętrznych, takich jak kremy zawierające kolagen, które pomagają dostarczać skórze ten cenny składnik. Przykłady takich produktów można znaleźć tutaj: https://cosibella.pl/pl/menu/twarz/kremy/kremy-z-kolagenem-30121. Warto również rozważyć suplementację kolagenem, dostępną w formie tabletek, kapsułek czy proszków do rozpuszczania. Jednak przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ wewnętrzna podaż kolagenu może mieć przeciwwskazania.

Warto też wspomagać dbałość o wszystkie struktury, w których znajduje się kolagen poprzez zdrowy tryb życia. Wysypianie się, unikanie stresów, korzystanie z wysokich filtrów przy ekspozycji na słońce i unikanie tytoniu to ważne czynniki dla osób chcących zadbać o możliwie jak najlepszą syntezę kolagenu w organizmie!

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości