Najstarsza kobieta na świecie wcale nie była najstarsza? Rosyjscy badacze mają swoją teorię

staruszka

Jeanne Louise Calment, bo o niej mowa, uznawana jest za najstarszą kobietę na świecie. Żyła 122 lata i 164 dni. Rosyjscy naukowcy mają jednak inne zdanie i uważają, że kobieta była oszustką. Dlaczego?

Najstarsza kobieta na świecie

Żeby zrozumieć wątpliwości rosyjskich badaczy, przenieśmy się do 1875 roku. To wtedy w miejscowości Arles we Francji na świat przychodzi Jeanne Louise Calment. W wieku 21 lat poślubiła swojego kuzyna, Fernando. Wtedy także zaczęła palić papierosy i tak paliła do końca życia. Kobieta nigdy nie pracowała. Wolny czas spędzała na rowerowych przejażdżkach i uprawianiu sportu, który towarzyszył jej niemal do ostatnich dni.
Jeanne i Fernando w 1898 roku powitali na świecie córkę Yvonne. Niestety kobieta zmarła na zapalenie płuc w wieku 36 lat. Osiem lat później Jeanne pożegnała swojego męża. Syn Yvonne, jedyny wnuk Jeanne również odszedł bardzo szybko – zmarł dożywszy 37 lat. Jeanne Calment po śmierci najbliższych jej osób została sama. Do 110 r. życia mieszkała we własnym domu, dopiero później przeprowadziła się do domu opieki w Arles. Zmarła 4 sierpnia 1997 roku w wieku 122 lat i 164 dni. Jaki był sekret jej długowieczności? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująca. Optymizm, uśmiech, oliwa z oliwek, papierosy, wino i czekolada, którą jadła na potęgę.

Jeanne Louise Calment była oszustką?

Długowieczność Jeanne Louise Calment budzi wątpliwości. Rosyjski matematyk Nikolai Zak z Uniwersytetu Moskiewskiego opublikował opracowanie "Jeanne Calment: Tajemnica długowieczności", w której przedstawił szczegółową analizę jej biografii.

Analiza wszystkich tych dokumentów doprowadziła mnie do wniosku, że córka Jeanne Calment, Yvonne, przejęła tożsamość swojej matki

- mówił Nikolai Zak.
Według niego, Jeanne zmarła w wieku 99 lat, a przez resztę życia za swoją matkę podawała się córka Yvonne, która według danych zmarła w 1934 roku. Jak to możliwe? Zdaniem Nikolaia Zaka powodem oszustwa” miał być podatek od spadku, który w latach 30. we Francji był bardzo wysoki. Pomóc miało także łudzące podobieństwo córki do matki. Rosjanie żądają ekshumacji zwłok obu pań Calment.
Jaka jest tajemnica długowieczności? Zobacz wideo:
Zobacz też:
Autor: Anna Korytowska
Pozostałe wiadomości