Styl życia

Jakie sukulenty wybrać do doniczki? Proste kompozycje i pielęgnacja

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Sukulenty w doniczkach ustawione na drabinie

Sukulenty w domu to odpowiednia roślina dla zapominalskich. Zasadzone w doniczce posiadają bowiem dość wyjątkową zdolność - gromadzą wodę w swych liściach, łodygach i korzeniach. Dzięki temu są dość łatwe w uprawie. Warto jednak dowiedzieć się o nich więcej.

Sukulenty doniczkowe mają stosunkowo niewielkie wymagania, to wręcz idealne rośliny dla początkujących. Sukulent spokojnie poradzi sobie tam, gdzie inna roślina zginie, czyli w miejscach suchych, gorących, silnie nasłonecznionych. Najczęstszym i najpoważniejszym błędem, jaki możesz popełnić przy hodowli tych roślin, jest zbyt częste i obfite podlewanie! Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować te wyjątkowe rośliny.

Przystosowania sukulentów

Ta grupa roślin doskonale przystosowała się do życia w miejscach o ograniczonej dostępności wody. Sukulenty, aby najefektywniej wykorzystać dostępną wodę, wyposażone są w specjalną tkankę wodną, która służy jej gromadzenia. Te części sukulentów są zwykle grube i mięsiste, o walcowatym lub kulistym kształcie.

Rośliny te najczęściej pochodzą z krajów, gdzie padający deszcz jest rzadkością, dlatego gromadziły wodę w okresach, gdy było jej dużo, a następnie powoli zużywały ją w czasie suszy. Nic więc dziwnego, że nie wymagają od nas codziennego podlewania.

Wyjątkową zdolnością sukulentów jest oszczędzanie wody i gospodarowanie nią, m.in dzięki:

 • Liściom, które w przypadku wielu roślin gruboszowatych pokryte są woskowym nalotem, który chroni przed parowaniem, a tym samym “uwolnieniem się” wody.
 • Zwartym rozetom, które ograniczają straty wody.
 • Systemom korzeniowym tych roślin, które są zwykle płytkie i rozległe.

Jak podlewać sukulenty?

Po pierwsze trzeba zawsze pamiętać, że sukulentów nie należy podlewać tak, aby ich podłoże było cały czas mokre. W związku z tym należy robić przerwy, by ziemia w doniczce wyschła. W gorące miesiące należy je podlewać raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu, a zimą wystarczy raz w miesiącu. Jedynie latem sukulenty potrzebują dodatkowego nawozu. Należy go dodawać do doniczki, raz na dwa tygodnie. Najlepsza będzie odżywka z azotem. Co do zasady rośliny te należą do najłatwiejszych w uprawie.

Jak pielęgnować sukulenty?

Sukulenty potrzebują dużej ilości światła, w związku z tym najlepiej ustawić je na parapecie okna, które “wychodzi” na południowy wschód. Ponadto bardzo lubią wysoką temperaturę, dlatego czują się dobrze także w ogrzewanych pomieszczeniach. W okresie wzrostu optymalna temperatura dla sukulentów to 20-25 stopni Celsjusza, natomiast w okresie spoczynku powinna być niższa i wynosić poniżej 15 stopni.

Rodzaje sukulentów

Sukulenty dzieli się na trzy grupy ze względu na miejsce magazynowania wody:

 1. 1Pędowe (np. astrowate, kaktusowate) - gromadzą potrzebną wodę w łodygach, a ich liście zwykle są przekształcone w ciernie.
 2. 2Liściowe (np. aloes, agawa) - zbierają wodę w zgrubiałych liściach, pokrytych grubą warstwą woskową, która ogranicza parowanie.
 3. 3Korzeniowe (np. pelargonia) - gromadzą wodę w korzeniach.

Najlepsze sukulenty do domu i mieszkania

Do uprawy w mieszkaniu najlepszymi roślinami tego rodzaju są:

 • Aloes zwyczajny - rośnie max. do 60 cm, ma mięsiste szarozielone liście o mieczowatym kształcie (brzegi są zakończone kolcami).
 • Patyczak - ma nagie, wałeczkowate pędy o średnicy około 3 mm.
 • Eszweria - posiada mięsiste liście zebrane w rozetę, która ma średnicę około 15 cm.
 • Żywe kamienie - nazwa nie jest przypadkowa, bowiem roślina ta w rzeczywistości przypomina kamień - nie ma łodygi, a mięsiste liście wyrastają pojedynczo lub w grupach bezpośrednio z podłoża.
 • Grubosz jajowaty - ma mięsiste, zielone liście (czasem z czerwonym brzegiem), dobrze nadaje się do formowania jako drzewko bonsai.
 • Sansewieria gwinejska - ma długie i ostro zakończone liście o szerokości 5-6 cm, które wyrastają bezpośrednio z podłoża.

Sadząc sukulenty w doniczkach należy pamiętać o doborze właściwego podłoża - do sukulentów i kaktusów. Można używać mieszanki ziemi uniwersalnej z perlitem 1:1. Roślina powinna znajdować się w przepuszczalnej i oddychającej osłonce, aby jej korzenie nie zgniły.

Rozmnażanie sukulentów

Jest to działanie ściśle związane z ich hodowlą. Jeśli posiadamy kilka osobników tego samego gatunku, to prawdopodobnie ich “rodzina”, wkrótce się powiększy. Najprostszą metodą rozmnażania sukulentów jest metoda wegetatywna, polegająca na podziale rośliny matecznej i uzyskaniu takiego samego “potomstwa”. Dzięki temu sposobowi będzie się mieć pewność, że młoda roślinka będzie identyczna jak ta, którą obecnie posiadamy. Możemy wykorzystać całe fragmenty roślin do zrobienia sadzonek.

Do metody wegetatywnej zaliczamy także tzw. szczepienie. Stosuje się je wtedy, gdy chcemy przyspieszyć wzrost sukulentów oraz w celu uratowania “osobników chorych”. W praktyce z powyższej metody korzysta się rzadko.

Kolejna metoda rozmnażania sukulentów należy do tzw. metod generatywnych i polega na wykorzystaniu nasion do powstania nowych roślin. Musimy pamiętać, że konieczne będzie utrzymanie prawidłowych warunków siedliskowych. Nasiona możemy kupić w sklepie ogrodniczym lub uzyskać samodzielnie.

Jeśli będzie się posiadać kilka różnych sukulentów, z czasem można zacząć tworzyć w donicach ich kompozycje, które będą stanowiły piękną ozdobę do mieszkania.

Zobacz wideo: Odpicowane mieszkanie - stara willa w centrum Krakowa

Odpicowane mieszkanie - stara willa w sercu Krakowa
Odpicowane mieszkanie - stara willa w sercu Krakowa Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości