C: Kwiat patyczak to tak naprawdę Rhipsalis, sukulent należący do grupy roślin kaktusowatych. W naturze występuje w Ameryce Północnej, Południowej oraz na Wyspach Karaibskich. Roślina ta porasta gałęzie drzew, pojawia się też na ścianach klifów. W Polsce Rhipsalis występuje wyłącznie jako kwiat doniczkowy. Patyczak jest łatwy w uprawie, ma niewielkie wymagania, a do tego bardzo oryginalny wygląd, więc jest dobrym uzupełnieniem wystroju nowoczesnych mieszkań. Rhipsalis sprawdzi się również doskonale w biurach, w których stosowane jest sztuczne oświetlenie.
Jak wygląda Rhipsalis?
W środowisku naturalnym kwiat patyczak porasta rozwidlenia gałęzi drzew niektórych gatunków, tworząc pędy osiągające nawet 9 metrów długości. Nie porastają ich żadne liście, są nagie. Nowe pędy wyrastają z wierzchołka starych. Kwitnienie tej rośliny zależy od tego, gdzie rozwija się patyczak. Kwiat roślin dziko rosnących pojawia się pojedynczo, przyjmuje gwiazdkowaty kształt. Kwiaty najczęściej są koloru kremowego i wyrastają z zielonych pąków. Rhipsalis hodowany w mieszkaniach, w doniczkach kwitnie bardzo rzadko i nie wypuszcza owoców.
Rhipsalis – gatunki
Gatunkiem typowym patyczaka jest Rhipsalis cassutha . Można nabyć też Rhipsalis pilocarpa o charakterystycznych długich, cienkich pędach. Pędy tego gatunku podzielone są na segmenty, mają ciemnozielony kolor i pokryte są białymi cierniami. Kwiaty są kremowe lub różowo-białe, a owoce ciemnoczerwone, jednak w warunkach domowych trudno je wyhodować. Pędy tej rośliny wystawione na intensywne słońce zaczynają z czasem zmieniać kolor z zielonego na czerwony. Innym gatunkiem patyczaka jest Rhipsalis baccifera o jasnozielonych, sięgających prawie metra długości pędach. Jego kwiaty i owoce są białe. Równie popularny jest Rhipsalis paradoxa , którego pędy podzielone są na kanciaste segmenty. Ma on białe kwiaty i czerwone owoce.
Rhipsalis – jak pielęgnować tę roślinę?
Patyczak nie jest wymagający w uprawie. Jak większość sukulentów, dobrze znosi okresową suszę oraz duże nasłonecznienie, choć najlepiej postawić go w miejscu delikatnie zacienionym lub o rozproszonym świetle. Roślina Rhipsalis nie wymaga częstego podlewania, jednak warto spryskiwać go wodą z rozpylacza. Powinna być posadzona w przepuszczalnej glebie i nawożona w okresie wegetacji nawozem do kaktusów. Patyczak powinien być podlewany co 4-8 tygodni. Żeby prawidłowo się rozwijał, należy go trzymać w minimalnej temperaturze 10 stopni. Rhipsalis w niższych temperaturach obumiera. Najlepiej będzie się rozwijał w temperaturze pokojowej, latem natomiast może być wystawiony na balkon.
Roślina patyczak – rozmnażanie w warunkach domowych
Rozmnażanie patyczaka jest bardzo proste - należy oderwać pędy z korzeniami powietrznymi i umieścić je w wilgotnym podłożu. Po kilku tygodniach pojawią się korzenie, a ze starych pędów zaczną wyrastać nowe. W większości gatunków tej rośliny z każdego pędu wyrasta para nowych. Żeby ułatwić rozmnażanie tej rośliny, warto od czasu do czasu spryskiwać ją wodą. Powoduje to powstawanie nowych korzeni powietrznych, co z kolei wpływa na prędkość wypuszczenia korzeni w odłamanym pędzie.
Jak i kiedy przesadzić Rhipsalis?
Warto pamiętać, że sadzonki dostępne w sklepach botanicznych powinny być zaraz po przyniesieniu do domu przesadzone. Rhipsalis sprzedawany jest na podłożu torfowym, które pochłania wodę i może powodować gnicie korzeni rośliny. Patyczak to roślina dobrze rozwijająca się na podłożu organicznym, jednak można również zaopatrzyć się w podłoże przeznaczone do sukulentów, które zawiera odpowiednio dobrane składniki. Patyczaka najlepiej przesadzać wiosną i latem. Rośliny kupione jesienią lub zimą mogą pozostać na torfowym podłożu do wiosny, warto jednak pamiętać o sporadycznym podlewaniu ich – najlepiej przy użyciu spryskiwacza co 6-8 tygodni. Patyczakom, które potrzebują wody, stopniowym obkurczają się liście. Sukulenty dobrze znoszą suszę, dlatego lepiej roślinę podlewać rzadziej, niż zbyt często, tym samym doprowadzając ją do zgnicia. Po posadzeniu warto zatem regularnie kontrolować wilgotność podłoża.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN