Fotografia studyjna, poradnik - podstawy fotografii studyjnej

Fotograf
Xi Jn Song Yong / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Sztuczne światło i ograniczona przestrzeń mogą stanowić problem nawet dla najbardziej doświadczonych fotografów. Z tego powodu fotografia studyjna to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografowania. Poznaj jej tajniki i dowiedz się, jak postawić pierwszy “studyjny” krok.
  • Studio fotograficzne - raj czy piekło dla początkującego fotografa?
    • Fotografia studyjna, poradnik - zasada “pstrykania”
      • Najważniejszy aspekt sesji studyjnej - praca z modelem
        • Fotografia studyjna - książka, poradniki i warsztaty

          Zobacz też: Kurs fotografii - jak robić ciekawe zdjęcia, które zachwycą innych?

          Fotografia studyjna to kolejny poziom w sztuce fotografowania, na jaki przechodzą fotografowie po obeznaniu się z utrwalaniem krajobrazów i sesjami “pod chmurką”. Pozornie może wydawać się, że robienie zdjęć w specjalnym pomieszczeniu, stworzonym na potrzeby sesji, będzie banalnie proste. Tymczasem w studio dużo łatwiej o błędy, a trudności czyhają tu na fotografa na każdym kroku. Osoba, prowadząca sesję, musi wiedzieć, jak prawidłowo ustawić oświetlenie w pomieszczeniu, pozę modela oraz parametry ekspozycji czy balansu bieli. Nie należy się jednak zniechęcać. Fotografia studyjna otwiera przed twórcami wiele drzwi oraz stanowi perspektywę na ciekawe i nietuzinkowe sesje.

          Studio fotograficzne - raj czy piekło dla początkującego fotografa?

          Fotografowanie w studio stawia przed nami dużo większe wyzwanie niż robienie zdjęć w plenerze. I choć z fotografią studyjną mają do czynienia zazwyczaj jedynie doświadczeni fotografowie - wymaga ona nieustannego poszerzania swojej wiedzy, kontrolowania swoich działań oraz licznych eksperymentów z ekspozycją i kompozycją zdjęć. Pierwszą zasadą, obowiązująca po wejściu do studio, jest dokładne rozeznanie się “co i jak” - obejrzenie dostępnego sprzętu i poznanie jego możliwości. Na początku wyposażenie pomieszczenia sesyjnego może stanowić dla Ciebie czarną magię. Musisz jednak znać zastosowanie tzw. parasolek, softboxów, grid i czasz. Choć podczas pierwszej wizyty w studio fotograficznym możesz poczuć się jak zagubione dziecko, z czasem odkryjesz, jak wiele możliwości, jako fotografowi, może Ci ono dać.

          Zobacz też: Czym są zdjęcia packshotowe i jak je robić? Packshot photography - co to naprawdę oznacza?

          Fotografia studyjna, poradnik - zasada “pstrykania”

          Elementem, który sprawia najwięcej problemu w przypadku fotografii studyjnej jest sztuczne, studyjne oświetlenie. Dobrą radą dla początkującego fotografa studyjnego byłoby powiedzenie: “nie bój się eksperymentować”. Wiele osób wchodzi do studia z przekonaniem, iż ustawi na modelkę wszystkie możliwe światła, a perfekcyjne zdjęcie samo się zrobi. Tymczasem praca ze światłem wymaga wiele cierpliwości . Co to oznacza w praktyce? Najpierw włącz jedną lampę, zrób zdjęcie i zobacz efekty. Następnie dodaj do używanego sprzętu kolejną lampę, zrób zdjęcie i porównaj do poprzedniego. W ten sposób odkryjesz, jaka moc oświetlenia pomoże Ci w uzyskaniu efektu, jakiego szukasz.

          Zobacz film: Piękne zdjęcia, źródło: Dzień Dobry TVN

          Najważniejszy aspekt sesji studyjnej - praca z modelem

          Umiejętna praca z modelką to rzecz, o której wielu fotografów zdaje się zapominać. Tymczasem stanowi ona podstawę udanej sesji zdjęciowej. Każdy model - amator czy profesjonalista - potrafi zestresować się przed obiektywem. Efektem tego są nienaturalne pozy, sztuczne uśmiechy lub komiczne grymasy twarzy. Bez względu na to, czy Twoim modelem jest Twoja mama, dwuletnie dziecko klienta czy modelka high fashion, musisz zapamiętać, że to oni są najważniejsi podczas sesji, nie Ty. Powiesz pewnie: “robiłem nie jedną sesję w plenerze, praca z modelem to dla mnie pestka”. Niestety sesja zdjęciowa w studio znacznie różni się od wszystkich innych. Postaw się bowiem w roli modela: wszystkie światła skierowane są na Ciebie, wokół nie ma bezpiecznej przestrzeni, a do tego musisz dobrze wyjść na zdjęciu. Mało kto czuje się komfortowo w takiej sytuacji. Warto byś przed sesją porozmawiał z modelem o czymś niezwiązanym z robieniem zdjęć, tak by rozluźnił się i poczuł bardziej komfortowo. Możesz puścić muzykę lub rozmieśmieszać modela podczas sesji (w zależności od jej charakteru, oczywiście).

          Fotografia studyjna - książka, poradniki i warsztaty

          O ile robienia zdjęć plenerowych nauczyłeś się prawdopodobnie sam, o tyle w fotografii studyjnej warto, by ktoś pomógł Ci postawić pierwsze kroki. Chociażby po to, by nauczyć Cię podstawowych pojęć oraz poruszania się w przestrzeni studyjnej. Możesz skorzystać z wiedzy zawartej w licznych książkach, albumach i poradnikach, poświęconych tematyce fotografii studyjnej. Najlepszym jednak pomysłem będzie zapisanie się na warsztaty bądź uczestnictwo w praktykach w profesjonalnym studio fotograficznym. Dzięki temu zdobędziesz wszystkie najważniejsze umiejętności niezbędne w fotografii studyjnej - od robienia zdjęć legitymacyjnych, poprzez świąteczne sesje rodzinne aż po fotografię marketingową. Kiedy poznasz podstawowe zasady takich sesji, będziesz mógł działać samodzielnie, eksperymentować z wieloma opcjami oraz tworzyć swoje własne, oryginalne kompozycje. I kto wie, być może kiedyś Twoje zdjęcia będą zdobić okładki najważniejszych pism na świecie.

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości