Kurs fotografii - jak robić ciekawe zdjęcia, które zachwycą innych?

Kobieta z aparatem fotograficznym stoi na tle przyrody.
Fot. MarioGuti / Getty Images
Stało się - złapaliśmy bakcyla fotografii i chcemy wiedzieć, jak robić profesjonalne zdjęcia. Przy wyborze sposobu nauki fotografii zastanówmy się, jaki mamy budżet i w jakim kierunku chcemy się rozwijać.

Wiemy już, że chcemy robić lepsze zdjęcia. Nie ważne, czy traktujemy fotografię wyłącznie jako hobby, czy może w przyszłości chcemy zostać zawodowymi fotografami. Chęć pokazania znajomym i rodzinie lepszych zdjęć z wakacji jest też dobrym powodem, by uczyć się zasad fotografii. Najważniejsze jest, byśmy już na początkowym etapie z głową wybrali najlepszy dla nas sposób nauki, który pozwoli nam rozwijać się w tej pięknej dziedzinie.

Kurs fotografii - samodzielna nauka czy praca w grupie?

Jak znaleźć najlepszy dla nas kurs fotograficzny? Poszukiwania najłatwiej zacząć od Internetu - wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę frazę „kurs foto”, a wyskoczą nam tysiące wyników. Jeśli nasi znajomi też są miłośnikami fotografii, warto ich podpytać o to, jak doskonalą swój warsztat i z jakich form nauki korzystają.

Wybór mamy ogromny. Możemy uczyć się samodzielnie, korzystając z książek czy kursów wideo, możemy zapisać się na stacjonarny kurs fotografii. Możemy też skorzystać z kilkudniowych warsztatów organizowanych w naszym mieście czy weekendowych wyjazdów połączonych z nauką pod okiem profesjonalistów. Wszystko zależy od naszego budżetu i tego, w jaki sposób najlepiej się uczymy - w grupie, czy samodzielnie, pod okiem nauczyciela, czy metodą prób i błędów.

Przed zdecydowaniem się na dany kurs fotograficzny - nieważne czy stacjonarny czy on-line - dobrze jest sprawdzić opinie, poszukać informacji o osobach prowadzących takie szkolenie. Im większe doświadczenie i osiągnięcia w dziedzinie fotografii ma prowadzący, tym lepiej.

Nauka fotografii - ile to wszystko kosztuje?

Ceny kursów fotograficznych mogą się znacznie od siebie różnić . Kilkumiesięczne kursy stacjonarne z cotygodniowymi spotkaniami to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Tyle samo mogą kosztować weekendowe warsztaty ze znanym fotografem. Jednak możemy też trafić na darmowe lub przystępne cenowo kursy fotograficzne, organizowane na przykład przez centrum kultury lub inne instytucje publiczne. W Internecie znajdziemy też dużo wartościowej wiedzy na specjalistycznych portalach fotograficznych czy kanałach wideo zupełnie za darmo.

Fotografia jest bardzo szeroką dziedziną. Zastanówmy się więc, w jakim kierunku chcielibyśmy się rozwijać - w portretowaniu osób, fotografii krajobrazowej, fotoreportażu, a może interesuje nas fotografia reklamowa? Pod tym kątem powinniśmy dobrać odpowiedni dla nas kurs. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jakiej dziedzinie fotografii czujemy się najlepiej, nie brakuje też szkoleń czy ogólnodostępnych materiałów, które pozwalają poznać, oprócz głównych zasad, kilka gatunków fotografii.

Zobacz film: Poprawianie zdjęć. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak robić profesjonalne zdjęcia aparatem cyfrowym?

Dziś zdecydowana większość miłośników fotografii korzysta z aparatów cyfrowych. Jaka jest więc recepta na tworzenie świetnych zdjęć cyfrówką? Otóż oprócz przyswojenia teorii fotografii, równie ważne jest dokładne poznanie i opanowanie sprzętu, na którym się pracuje.

Jak robić dobre zdjęcia cyfrówką? Należy jak najlepiej poznać swój aparat, bo tylko w taki sposób będziemy w stanie w pełni wykorzystywać jego możliwości. Dlatego trzeba poświęcić trochę czasu na uważne przeczytanie instrukcji obsługi. Dodatkowo możemy znaleźć informacje o obsłudze naszego modelu aparatu w Internecie. Znając wszystkie funkcje aparatu, będzie nam zdecydowanie łatwiej robić dobre zdjęcia.

Na rynku konkuruje ze sobą kilku wiodących producentów aparatów fotograficznych. Jeśli poznamy dobrze, jak działa jeden model, nie będzie nam trudno zorientować się w obsłudze na przykład nowszej wersji, bo układ przycisków i menu są zazwyczaj podobne. Dlatego fotografowie często przywiązują się do jednej marki, bo zmieniając sprzęt, nie muszą tracić czasu na naukę obsługi aparatu.

Jak robić dobre zdjęcia - praktyka czyni mistrza

Nie da się powiedzieć, ile czasu zajmuje nauka fotografii. Każdy uczy się we własnym tempie. Dodatkowo warto też obserwować prace znanych fotografów, chodzić na wystawy, przeglądać albumy fotograficzne. Analizowanie zdjęć ulubionych twórców to jeden ze sposobów na doskonalenie swojego warsztatu fotograficznego.

Znając podstawy fotografii i obsługę aparatu fotograficznego, nic nie stoi już na przeszkodzie, żeby po prostu zacząć fotografować. Bo nawet najlepszy kurs fotografii i opanowanie teorii nie zrobią za nas dobrych zdjęć - liczy się przede wszystkim praktyka. Nie bójmy się eksperymentować z ustawieniami, stylami, gatunkami - tylko dzięki temu będziemy się rozwijać i odkryjemy, co w fotografii najbardziej nas interesuje.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości