Domowy izotonik - jak samodzielnie zrobić napój izotoniczny? Poznaj najlepszy sposób na upały

GettyImages-1173563788
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?
Jak zrobić zdrowe, energetyczne napoje?
Jak zrobić zdrowe, energetyczne napoje?
Picie napojów izotonicznych jest wskazane po zakończeniu intensywnego treningu, a także w upały. Jednak przy aktywnym trybie życie kupuje się je co najmniej trzy razy w tygodniu, a ich ceny nie należą do najniższych. Poznaj sposób, jak przygotować skuteczny i niedrogi domowy napój izotoniczny.

Domowy napój izotoniczny może posłużyć jako zdrowy zamiennik sklepowych napojów. Co więcej, koszt przygotowania takiego napoju jest niewielki.

Jakie są zalety domowych napojów izotonicznych?

Domowe napoje izotoniczne wcale nie są gorsze od tych kupowanych w sklepach. W rzeczywistości ich spożywanie ma same zalety, gdyż nie posiadają konserwantów oraz sztucznych barwników. Ponadto można je przygotować tak, jak tylko ma się na to ochotę. Domowy izotonik może zawierać duże ilości np. cytryny czy grejpfruta – w zależności od gustu. Aby przygotować napój nie trzeba mieć ani specjalnego sprzętu, ani dodatkowych składników. Domowy napój izotoniczny można przygotować przy użyciu shakera i owoców dostępnych w każdym sklepie warzywnym. 

Domowy napój izotoniczny umożliwia uzupełnienie elektrolitów, które traci się podczas treningu. Najlepiej pić go niewielkimi łykami, kilkanaście minut po wysiłku. Napój dostarczy wówczas energii oraz ożywi zmęczony organizm. Jest świetnym wsparciem organizmu również w upały.

Jaka jest różnica między domowym napojem izotonicznym a tym ze sklepu?

Sklepowe napoje izotoniczne są przede wszystkim droższe. Najbardziej jest to odczuwalne, gdy trenuje się regularnie i trzeba kupować je po każdym treningu. Koszt zakupu nie jest jednak aż tak istotny w porównaniu z tym, jak wiele „chemii” znajduje się w niektórych gotowych napojach. I tu widoczna jest przewaga domowych napojów izotonicznych, które są w pełni naturalne. Każdy, kto pije wyłącznie sklepowe napoje tego typu, powinien zwrócić uwagę na ich skład chemiczny. Wiele z nich zawiera m.in. aspartam, sacharozę, benzoesan sodu czy barwniki. 

Aby domowy napój izotoniczny były skuteczny, należy go przygotować według pewnej receptury. Sok np. z cytryny stanie się izotonikiem, gdy będzie dodatkowo zawierał od 6 do 7 gramów węglowodanów prostych, trochę sodu i potas w 100 ml napoju.

Przepis na domowy napój izotoniczny

Sportowiec, który aktywnie spędza czas na siłowni, powinien zawsze mieć w torbie treningowej napój izotoniczny, np. domowej roboty. Aby zrobić domowy izotonik, należy przygotować:

  • 0,5 litra wody niegazowanej mineralnej
  • 1 cytrynę
  • szczyptę soli
  • 2 łyżki miodu

Składniki należy umieścić w shakerze i po prostu zmieszać. Wykonanie całości nie powinno zająć więcej niż kilka minut. Dzięki cytrynie w organizmie zostanie uzupełniona witamina, a poza tym napój nabierze smaku. Przepis na domowy napój izotoniczny można modyfikować i zamiast cytryny, dodać grejpfruta. Sól z kolei poprawia krążenie i ciśnienie krwi, a miód stanowi dobre źródło witamin, minerałów i cukrów prostych, które też należy uzupełnić po każdym treningu.

Przepisy na domowe napoje izotoniczne są zróżnicowane. Niektóre z nich świetnie sprawdzają się po lekkich, inne po ciężkich i wymagających treningach. Kolejny przepis, przeznaczony również dla jednej osoby, to prawdziwa „bomba” energetyczna – dodaje sił w trakcie treningu i tuż po nim. Aby przygotować napój należy przygotować:

  • 4 płaskie łyżki glukozy lub 50 gramów cukru
  • 2 płaskie łyżki fruktozy
  • około 1 litr wody
  • szczyptę soli
  • sok, np. cytrusowy

Całość należy zmieszać w shakerze i wypić. Jednak dla niektórych osób może być on nieco mdły, wówczas warto dodać nieco imbiru, najlepiej świeżego.

Napoje przygotowane na któryś z ww. sposobów sprawdzą się w różnych sytuacjach. Pierwszy to świetny domowy napój izotoniczny dla biegaczy. Drugi z nich przeznaczony jest zarówno dla osób ćwiczących na siłowni, jak i tych biorących udział w maratonach czy półmaratonach, gdyż jest wysokokaloryczny. 

Jak zrobić domowy napój izotoniczny, aby był skuteczny?

Domowe izotoniki są niemniej skuteczne niż te sklepowe, lecz należy je przygotować w odpowiedni sposób. Istotne są przede wszystkim składnikowe proporcje domowego napoju izotonicznego. Warto pamiętać, by nie przesadzić np. z ilością fruktozy. 

Domowe izotoniki dobrze sprawdzają się zarówno po cięższych, jak i lżejszych treningach. Już niewielkie odwodnienie może spowodować obniżenie wydolności organizmu i należy szybko je uzupełniać. W przeciwnym wypadku może dojść do poważniejszego odwodnienia, które początkowo objawia się jedynie suchością w ustach i silnym pragnieniem, lecz finalnie może doprowadzić do omdlenia. Poza tym deficyt wody w organizmie źle wpływa na stan skóry, sprawiając, że staje się mniej elastyczna i osłabiona.

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!